Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online
Urodziny Szekspira to jedno z najważniejszych wydarzeń w programie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, któremu dramatopisarz na co dzień patronuje. Organizowane są od... od 1993 roku. W ubiegłym roku z tej okazji na scenie GTS zaprezentowano spektakl „Burza” w reżyserii Pawła Passiniego, zrealizowany przez neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie, a rok wcześniej w charakterystycznym budynku przy ulicy Bogusławskiego zagościł spektakl „Poskromienie złośnicy”, w wykonaniu Teatru PAPAHEMA - zdobywcy Nagrody Publiczności oraz Nagrody Gazety „Shakespeare Daily” w Konkursie SzekspirOFF podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
Także i teraz, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense nie mogły więc zapomnieć o urodzinach Mistrza ze Stratfordu, obchodzonych 23 kwietnia na całym świecie - również w brytyjskim Stratfordzie nad Avonem, rodzinnym mieście Williama Szekspira. Do celebracji w czasach pandemii, z powodu której wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte do odwołania, gdańscy kontynuatorzy myśli dramatopisarza zapraszają online.
#zostanwdomu i wspólnie z teatrem świętuj 456. #UrodzinySzekspira w sieci
Złą wiadomością jest to, że w tym roku miłośnicy teatralni będą musieli obyć się bez spektaklu i bez tortu, ale za to... nie zabraknie świeczek i innych ciekawych, okołourodzinowych atrakcji. Jak huczna to będzie impreza - wszystko zależy od uczestników - 456. urodziny Szekspira bowiem współorganizować będą internauci z całego świata.
- Tego dnia chcemy zaprosić Was do wiralowego happeningu online i złożyć największą w historii wirtualną kartkę urodzinową jako kolaż z Waszych zdjęć. Zdmuchnijcie też urodzinową świeczkę dla Szekspira i prześlijcie mu swoje życzenia - zachęca Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
W akcji udział może wciąć każdy - im więcej osób, tym lepiej. Organizatorom marzy się, by włączyło się do zabawy co najmniej symboliczne 456 osób z Polski i Europy, a może i innych kontynentów, które przygotują zdjęcia lub nagrania, którymi pochwalą się w sieci.
Jakie są zasady? Pierwszy prezent dla solenizanta to największa wirtualna kartka urodzinowa dla Szekspira. Aby mogła powstać, wystarczy, by każdy chętny wydrukował lub wykonał własną kartkę urodzinową z hasztagiem #UrodzinySzekspira, następnie zrobił selfie lub zdjęcie z taką kartką, i wysłał je na adres: biuro.prasowe@teatrszekspirowski.pl wraz ze zgodą:
„Zezwalam na rozpowszechnianie i wielokrotną publikację przez Gdański Teatr Szekspirowski mojego wizerunku utrwalonego na zdjęciu, poprzez jego wykorzystanie w ramach kampanii 456. Urodzin Szekspira, w tym w szczególności publikację w Internecie, mediach społecznościowych oraz materiałach marketingowych.
Oświadczam, że zapoznałem/am się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych przez Administratora – Gdański Teatr Szekspirowski dostępną na stronie www.teatrszekspirowski.pl. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz wizerunku.”
Zdjęcie znajdzie się na wielkim kolażu - największej wirtualnej kartce urodzinowej, którą Gdański Teatr Szekspirowski udostępni na swoim profilu na Facebooku: Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, w czwartek, 23 kwietnia - w dniu 456. Urodzin Szekspira.
Wielka wyprzedaż pamiątek z Windy i Stacji Orunia oraz z domowych archiwów
Kolejnym prezentem będzie urodzinowa świeczka dla Szekspira. Jak go „wręczyć”? Wystarczy w dniu urodzin dramatopisarza zapalić urodzinową świeczkę, nagrać krótki filmik, jak się ją zdmuchuje i składa Szekspirowi życzenia - własnymi słowami lub w formie cytatu z któregoś z jego dzieł - a na koniec opublikować filmik w wydarzeniu na Facebooku: W tym roku bez tortu (ale świeczki będą), a także na własnych profilach, z hasztagiem #UrodzinySzekspira (oznaczcie filmik lub wpiszcie hasztag w treści posta).
Konferencja Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego online
Również tego dnia odbędzie się online planowana początkowo w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Szekspir w czasie teraźniejszym (złożonym)”. Wydarzenie ma na celu opisanie i usystematyzowanie wiedzy na temat prezentyzmu jako praktyki interpretacyjnej odnoszącej się do badania twórczości Szekspira, z uwzględnieniem polskiego kontekstu recepcji utworów Stradfordczyka.
- Konferencja charakter interdyscyplinarny, a do udziału w nim zachęcamy literaturoznawców, teatrologów, historyków, filozofów, kulturoznawców oraz wszystkie inne osoby zawodowo związane z literaturą, teatrem i sztukami plastycznymi - komentuje Magdalena Hajdysz.
Osoby zainteresowane biernym uczestnictwem w konferencji proszone są o wysłanie informacji na adres akademia@teatrszekspirowski.pl. W czwartek, 23 kwietnia, o godz. 9:30 otrzymają link z zaproszeniem do udziału w konferencji on-line (w aplikacji MSTeams), która rozpocznie się o godz. 10:00. Udział jest bezpłatny.
Program konferencji:
|
Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online