• Start
  • Wiadomości
  • 45. gdańskie Splendory! Do 30 stycznia trwa nabór kandydatur

45. gdańskie Splendory! Do 30 stycznia trwa nabór kandydatur

Trzech kandydatów do Nagrody i jeden kandydat do Tytułu Mecenasa Roku - można zgłaszać swoich faworytów do wyróżnienia Splendor Gedanensis. - Zachęcam do zgłaszania kandydatur tych, którzy działają na rzecz kultury, zwłaszcza w kontekście wartości bliskim gdańszczanom i gdańszczankom, czyli wolności, równości i solidarności - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
07.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nominowani za działalność kulturalną w roku 2016, ubiegłoroczna gala

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nagrodą towarzyszącą Splendorom jest Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska – za wsparcie działań w kulturze w 2017 roku.

Do 30 stycznia można zgłaszać kandydatów do nagrody i tytułu mecenasa. Spośród nich zostaną wybrane nominowane osoby, z których Kapituła Nagrody wybierze trzech laureatów i mecenasa roku. W tej edycji, jak co pięć lat, zostanie wyłoniony przez Kapitułę również laureat laureatów spośród wszystkich dotychczasowych nagrodzonych.

- Zachęcam do zgłaszania kandydatur tych, którzy działają na rzecz kultury, zwłaszcza w kontekście wartości bliskim gdańszczanom i gdańszczankom, czyli wolności, równości i solidarności. Kultura w tym kontekście jest najważniejsza, bo poprzedza wszystko inne, to jak definiujemy siebie, jako zbiorowość i jako jednostkę - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Uroczyste ogłoszenie oraz wręczenie nagród odbędzie się 9 marca 2018 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Kto może zgłosić swojego kandydata?

Wnioski mogą składać:

  • instytucje kultury,
  • członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu,
  • związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
  • fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
  • indywidualni twórcy,
  • instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
  • radni Miasta Gdańska,
  • organy administracji publicznej,
  • przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska,
  • Rady Osiedli i Rady Dzielnic Miasta Gdańska.

Każdy podmiot może zgłosić maksymalnie trzech kandydatów do Splendorów i jednego do Tytułu Mecenasa Roku.

Zgłoszenia należy składać do 30 stycznia 2018 roku osobiście w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesłać pocztą pod adresem Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. Regulamin przyznawania Nagrody wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.   


Każdy z laureatów otrzymuje pamiątkowe dyplomy, na zdjęciu dyplom dla Mikołaja Trzaski za rok 2016

Machcewicz, Nowakowski i Trzaska

Laureatami nagrody za 2016 rok zostali Paweł Machcewicz, Andrzej Nowakowski i Mikołaj Trzaska.

Do zeszłorocznej edycji gdańskich Splendorów zgłoszono 33 kandydatów i 4 firmy pretendujące do tytułu Mecenasa Kultury. Spośród nich wytypowano 10 nominowanych do nagrody głównej i 4 firmy wspierające działania kulturalne.

Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, kwiaty oraz dyplomy. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury dostała firma Ziaja, która otrzymała statuetkę oraz dyplom. Wydarzenie uświetnił koncert Doroty Miśkiewicz.


Garść statystyk

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku.

Do tej pory nagrodzonych zostało 200 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Aż 71 Splendorów przypadło przedstawicielom literatury, w tym publicystyki i dziennikarstwa. Twórcy prezentujący wystawy i konserwatorzy zabytków zostali nagrodzeniu 47 razy. Nieco mniej, bo 36 osób otrzymało splendory za działalność muzyczną. Po 23 razy splendory były przyznawane w dziedzinie teatru, filmu, tańca oraz dla animatorów kultury.

Tytuł laureata laureatów po raz pierwszy przyznano trzem osobom podczas 30. edycji nagrody. Otrzymali ją Janina Jarzynówna-Sobczak, Marian Kołodziej i Stanisław Rosiek. Podczas 35. edycji, w 2007 roku, nagrodzono profesor Marię Janion, pięć lat później – profesora Wiesława Gruszkowskiego.



TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana