44. Zjazd Hanzy w Gdańsku. PROGRAM

W dniach 13–16 czerwca (czwartek - niedziela) w naszym mieście odbywa się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie znalazły się: widowiskowa ceremonia otwarcia, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wiele wystaw i koncertów. Motto tegorocznego zjazdu brzmi “Zmiana zaczyna się tutaj”. Dzisiaj mamy ostatni dzień tego międzynarodowego wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z programem niedzieli i skorzystania z przygotowanych atrakcji:
16.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia Fontannę Neptuna w Gdańsku, z charakterystyczną rzeźbą Neptuna trzymającego trójząb, otoczoną historycznymi kamienicami. Na pierwszym planie, rozmyta sylwetka mężczyzny oraz przechodzący ludzie dodają dynamiki i kontrastu w stosunku do ostrego obrazu fontanny i architektury w tle.
Podczas 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku Droga Królewska i Fontanna Neptuna wracają do dawnych tradycji, poprzez przypomnienie ważnej, ceremonialnej, roli, jaką odgrywały przez stulecia
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ostatni dzień zjazdu Hanzy

Ceremonia ZamknięciaZjazd Hanzy zakończy się  w niedzielę, 16 czerwca, o godz. 14.30 przy Fontannie Neptuna, dopełniając myśl przewodnią towarzyszącą mu od pierwszego dnia: dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości. W trakcie ceremonii Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby - gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

PROGRAM WYDARZEŃ:

16 czerwca 2024 (niedziela)

  • 9:00–17:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 9:00–18:00 / Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Kreatorzy: tkanina z Pomorza / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIVXVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 10:00 / Powitanie dzwonów / Zespół Przedbramia
  • 10:00–16:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 10:00–14:30 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 11:30 / Modlitwa Ekumeniczna / Bazylika Mariacka
  • 12:00 / Msza Święta / Bazylika Mariacka
  • 12:00–18:00 / Bakalie letnie x Hanza / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 12:00–20:00 / Wystawa pokonkursowa Made in Hansa / CSW Łaźnia / biletowane
  • 14:00–18:00 / Zwiedzanie Centrum św. Jana / ul. Świętojańska 50
  • 14:30 / Ceremonia Zamknięcia / Długi Targ – Fontanna Neptuna
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszy Staromiejskim

Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym. Pół Europy bawi się w Gdańsku - do niedzieli

44. Zjazd Hanzy w Gdańsku

Do Gdańska przybyły delegacje z blisko 100 miast z 14 krajów Europy. 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku jest platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra.

Przygotowano wiele atrakcji handlowych, kulturalnych - z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających Gdańsk.  

Dr Marcin Grulkowski o Hanzie wie wszystko. Historię Gdańska odczytuje z ksiąg kupieckich z XVII wieku

Gdańsk w Hanzie - teraz i kiedyś

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 r. w naszym mieście odbył się XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec.Obecnie do Hanzy należy ponad 200 miast z 16 państw, w tym 21 miast polskich, m. in.: Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń i Wrocław.

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji oraz nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Poza atrakcjami kulturalnymi odbędą się także spotkania oficjalne, podczas których będą poruszane m.in. tematy dotyczące współpracy gospodarczej i turystyki.

Zaangażowanie Gdańska w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Wymiana doświadczeń hanzeatyckich miast w obszarze kultury. Po raz pierwszy w historii

Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia

Zjazd rozpoczął się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca, o godzinie 19:30, która przeszła Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.

Na czele parady stały dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii - Wolność i Sława. Za nimi podążali członkowie stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w strojach dawnych żołnierzy, strażników bram miasta oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitali króla morskiego Gdańska - Neptuna. Ten wyjątkowo zstąpił ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu - nimfy wodne, syreny i koniki morskie.

Na końcu parady zobaczyliśmy postaci znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska - bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą wydarzenia zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

Na godzinę 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie zakończyła się parada, przygotowano oficjalną Ceremonię Otwarcia. Jej gospodarzami byli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau.

Otwarcie uświetnił występ zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. 

"Więź ważniejsza niż kiedykolwiek" - Parada Miast obwieściła otwarcie Zjazdu Hanzy

Zdjęcie przedstawia muzyka w kapeluszu, grającego na kontrabasie. Ma on wytatuowaną dłoń, a jego twarz wyraża spokój i skupienie; w tle widoczne są rozmazane światła sceniczne, co sugeruje, że występuje na koncercie.
Wojtek Mazolewski
Fot. Anna Rezulak/KFP

Jarmark Hanzeatycki, muzyka i Bakalie

Jedną z największych atrakcji Zjazdu, na Targu Węglowym jest Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający mogą spróbować różnorodności kulturowej Europy - dosłownie.

Miasta uczestniczące w jarmarku prezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem jest specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, które prezentują świetne pomorskie marki i projektantów.  

Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego jest scena muzyczna, na której wystąpują zespoły z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne dają jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie Gdańsk na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywają się będą koncerty szantowe.

Jarmark Hanzeatycki jest otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach otwarcia Jarmarku.

O zmianach w organizacji ruchu związanych z wydarzeniami Zjazdu Hanzy piszemy w dolnej części artykułu.

Zdjęcie przedstawia tłum ludzi zgromadzonych w przestronnym, industrialnym pomieszczeniu z dużymi, oszklonymi oknami. W tle widać stoiska z różnorodnymi produktami, a napis "Almost Done" sugeruje, że odbywa się tam jakieś wydarzenie lub targi.
Bakalie to impreza podróżująca - na zdjęciu jedno z archiwalnych wydarzeń w Plenum. Podczas Zjazdu Hanzy do niedzieli odbywają się Bakalie x Hanza
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy 

Gdańsk dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych był jednym z większych miast hanzeatyckich.

Nadanie nazwy nabrzeżu w północno-zachodniej części Wyspy Spichrzów, z uwagi na nadwodną lokalizację, nieodłącznie związaną z handlowo-morskim charakterem powiazań hanzeatyckich, jest formą upamiętnienia dziedzictwa Hanzy.

Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy odbyło się na Wyspie Spichrzów przy kładce Świętego Ducha w sobotę, 15 czerwca, o godz. 15.30.

Hanza wróciła do przestrzeni Gdańska. Jej imię nosi nabrzeże na Wyspie Spichrzów

Gdańsk dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych był jednym z większych miast hanzeatyckich. Nadanie nazwy nabrzeżu w północno-zachodniej części Wyspy Spichrzów, z uwagi na nadwodną lokalizację, nieodłącznie związaną z handlowo-morskim charakterem powiazań hanzeatyckich, jest formą upamiętnienia dziedzictwa Hanzy. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy w sobotę na Wyspie Spichrzów przy kładce Świętego Ducha w sobotę, 15 czerwca, o godz. 15.30.
Tak wyglądało zaproszenie na odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy
mat. Fundacja Gdańska

Andrzej Szadejko i Goldberg Baroque Ensemble

Jedna z największych atrakcji kulturalnych zaplanowana była na sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy (ul. Św. Trójcy 4). Odbył się tam koncert organowy - Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza - ciągle jeszcze nie w pełni poznany, ale mozolnie odtwarzany przez muzykologów, świat brzmień organowych dawnego Gdańska. W świątyni zagrał prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszył mu Goldberg Baroque Ensemble.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę stojącego na ozdobnej, drewnianej ambonie wewnątrz bogato zdobionego kościoła. Mężczyzna ma na sobie garnitur i krawat, a ambona ozdobiona jest złoconymi elementami oraz żółtymi i białymi wstęgami.
Prof. Andrzej Szadejko i wspaniałe organy w Kościele Św. Trójcy - zagrał na nich podczas Zjazdu Hanzy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Hansa Guilds i DyleMat - gry miejskie

Na Hanzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku.

Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację Questy Visit Gdansk (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule Hanza i zaczynamy. Przejście gry zajmuje około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście. Po drodze sporo ciekawych informacji oraz nietypowych wyzwań (można korzystać z podpowiedzi)! Cel jest prosty - zebranie jak największej liczby punktów. Możemy podnieść stopień trudności poprzez skompletowanie questu w jak najkrótszym czasie. Spróbuj swoich sił i odkryj rolę Gdańska w Hanzie!

Odwiedzający mogą również wziąć udział w grze terenowej DyleMat, która prowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra jest dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.

KONFERENCJA PRASOWA NA TEMAT ZJAZDU HANZY


Szczyt Burmistrzów

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku był Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, jako forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Była to propozycja adresowana do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast. Szczyt skupił się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji. Debatowano piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej. Szczyt zakończy się sesją plenarną, której uczestnicy utworzą 10-punktowy manifest burmistrzów.

Szczyt Burmistrzów podczas Zjazdu Hanzy: miasta wspólnie wobec wyzwań epoki

bryła muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów odbył się w Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Forum gospodarcze

Forum gospodarcze zgromadziło przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i z naszego regionu. Jego tematykę oparto na inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu i nauki skupili się na tematach, związanych z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz przemysłem kosmicznym. Wśród panelistów znaleźli się specjaliści z POLSA, BlueDot Solutions, ESA BIC, FarU, Pekabex/EKO Inbud, GRI/Baltic Towers, Conrad Shipyard, Baltic Hub, Northvolt, FarU i Polpharma.

44 Zjazd Hanzy. O związkach w gospodarce: "Mamy możliwości na skalę europejską"

Wystawy towarzyszące 44. Zjazdowi Hanzy w Gdańsku

Wystawa Made in Hansa, 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS, otworzyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 14 czerwca o godzinie 15:00. Głównym tematem tegorocznej edycji są miejskie przestrzenie miast hanzeatyckich i refleksje nad sposobami ich narracji. Artyści badają, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą przyczynić się do stworzenia autentycznego wizerunku miejsca i angażują się w dialog z miejską przestrzenią, jej atrakcjami, unikalnymi cechami i zamieszkującymi ją gatunkami. Wystawa prezentuje twórczość artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, w tym prace:

  • Blanki Byrwy (Gdańsk),
  • Mai Góralczyk (Gdańsk),
  • Ann Helling i Jessiki Lundeberg (Visby),
  • Matiassa Jansonsa (Cesis),
  • Johannesa Lópeza Ayali (Neuss),
  • Barbary Lorenz Höfer (Buxtehude), 
  • Elżbiety Polak (Kołobrzeg)
  • i Beate Steinmann (Uelzen).

Prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na tę wystawę i wybrane w dwuetapowym konkursie. 

Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę “Mamy wiatr do żeglowania. Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w.” w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Wystawa ta bada historię miasta i jego rolę w Lidze Hanzeatyckiej, podkreślając jego morskie handlowe i polityczne, ekonomiczne i kulturalne współprace z innymi miastami hanzeatyckimi.

Nowa wystawa w Muzeum Gdańska. Poczujesz się jak hanzeatycki kupiec

Miłośnicy sztuki mogą również cieszyć się wystawą Kreatorzy: Tkaniny z Pomorza w Nadbałtyckim Centrum Kultury, prezentującą pomorskie tekstylia, w tym dywany, haftowane tkaniny, szkice i nagrania audiowizualne, które szczegółowo opisują historię haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.

  • Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w., Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 13-16.06, godz. 10:00-18:00
  • Wystawa pokonkursowa Made in Hansa, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 15-16.06, godz. 12:00-20:00
  • Wystawa „Kreatorzy tkanin z pomorza”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00
  • Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53, 13-14.06, godz. 10:00-16:00
  • Zwiedzanie Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 15-16.06, godz.14:00-18:00
  • Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00

“Tutaj zaczyna się zmiana” - Gdańsk szykuje się do 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy

Modlitwa międzywyznaniowa, msza, przekazanie dzwonów 

W Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny na niedzielę 16 czerwca o godzinie 11:30 zaplanowano modlitwę międzywyznaniową, a zaraz po niej - w południe - katolicką mszę świętą pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy. 

Wydarzenie to poprzedzi uroczystość przekazania dzwonów, które wracają do Gdańska. Po 83 latach trzy dzwony kościelne, odlane w Gdańsku w 1733 i 1758 roku, wracają do swojego pierwotnego miejsca. Dzięki inicjatywie Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańsk w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Ewangelickim Kościele Niemiec oraz wsparciu polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tradycji Dworu Artusa w Gdańsku, ich burzliwa historia dobiegła końca, z finałem w Gdańsku.

Zdjęcie przedstawia spotkanie w sali konferencyjnej, w której uczestniczy kilkanaście osób siedzących przy prostokątnych stołach ustawionych w kształt litery U. Na pierwszym planie widoczny jest ekran z napisem Autumn Commission  i datą  25 November 2023,  sugerując, że jest to oficjalne wydarzenie odbywające się w Gdańsku.
Sesja plenarna Nowej Hanzy przed Zjazdem w Gdańsku odbyła się w listopadzie 2023 w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wydarzenia dla delegatów

Najwyższym organem Nowej Hanzy jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli. Zgromadzenie spotyka się raz w roku podczas Międzynarodowych Dni Hanzy, podejmując kluczowe decyzje dotyczące kształtu stowarzyszenia oraz przyszłej polityki prowadzonej wśród miast członkowskich Hanzy. Tegoroczne Zgromadzenie odbyło się w sobotę, 15 czerwca, w godzinach 10:00-15:00 w Centrum Św. Jana. Osobny program przygotowano także dla delegatów Młodej Hanzy.

Partnerstwa dla kultury to spotkanie przedstawicieli sektora kulturalnego z miast członkowskich oraz kadry zarządzającej gdańskimi instytucjami kultury, mające na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, poglądów oraz sieciowanie. Spotkanie, zaplanowane w formie warsztatów, odbyło się w nowoczesnym Teatrze Szekspirowskim i skupione było na trzech tematach:

  • Partnership - networking organizatorów festiwali, artystów oraz przedstawicieli sektora kultury i edukacji poszukujących partnerów do realizacji projektów;
  • Funding - rozmowy o pozyskiwaniu środków na działalność artystyczną i festiwalową;
  • oraz Best Practices - wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w działaniach zaangażowanych społecznie. Forma warsztatowa sprzyja bezpośredniej wymianie doświadczeń i nawiązaniu kontaktów między uczestnikami.

Zmiany organizacji ruchu

W związku z organizacją Zjazdu Hanzy, od poniedziałku, 10 czerwca, dla ruchu samochodowego zamknięto Targ Węglowy.

W dniach 12-18 czerwca liczba miejsc parkingowych na Wyspie Ołowiance przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest znacząco ograniczona.

 

TAK WYGLĄDAŁY WCZEŚNIEJSZE DNI W PROGRAMIE 44. ZJAZDU HANZY W GDAŃSKU


13 czerwca 20204 (czwartek)

  • 10:00–16:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIVXVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 17:00 / Wykład: Gdańszczanin w świecie liczb, cen, pieniędzy w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych / Ratusz Głównego Miasta Gdańska
  • 19:30 / Wielka Parada Miast / między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna
  • 20:00 / Ceremonia Otwarcia z występem: Wojtek Mazolewski Quintet / Długi Targ – Fontanna Neptuna
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszy Staromiejskim

14 czerwca 2024 (piątek)

  • 10:00–16:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIVXVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 11:00 / Koncert Carillonowy / kościół św. Katarzyny
  • 11:00 / Inauguracja Jarmarku Hanzeatyckiego / Targ Węglowy
  • 11:00–18:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 11:15–17:00 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 11:00–18:00 / Bakalie – warsztaty i animacje dla dzieci / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 11:15–17:00 / Występy zespołów szantowych / scena przy napisie Gdańsk
  • 14:00 / Wykład: Znaczenie Wyspy Spichrzów w handlu hanzeatyckim Gdańska / ul. Chmielna 53
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszy Staromiejskim

15 czerwca 2024 (sobota)

  • 9:00–17:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 9:00–18:00 / Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIVXVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 10:00–18:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 10:00–18:00 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 10:00–17:30 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena przy napisie Gdańsk
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Kreatorzy: tkanina z Pomorza / Ratusz Staromiejski
  • 12:05 / Koncert Carillonowy / Ratusz Głównego Miasta
  • 12:00–20:00 / Bakalie letnie x Hanza / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 12:00–20:00 / Wystawa pokonkursowa Made in Hansa / CSW Łaźnia / biletowane
  • 15.30 / Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy / Wyspa Spichrzów przy kładce Świętego Ducha 
  • 17:00 / Koncert Gdański / organy, dyrygent: Andrzej Szadejko; Goldberg Baroque Ensemble; solista: Wojciech Sztyk / Kościół św. Trójcy
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszy Staromiejskim

Oficjalna strona internetowa Hanzy

Operatorem Zjazdu Hanzy jest Fundacja Gdańska. 

oprac. IB

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki