• Start
  • Wiadomości
  • 43. rocznica Sierpnia’80 i 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

43. rocznica Sierpnia’80 i 84. rocznica wybuchu II wojny światowej PROGRAM OBCHODÓW

Ponad 20 wydarzeń zaplanowano w Gdańsku dla upamiętnienia 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W programie obchodów Sierpnia’80 są m.in. symboliczne otwarcie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, wręczenia Medalu Wolności Słowa, dyskusja w ramach Etyki Solidarności, a także wręczenie Medalu Wdzięczności, który w tym roku w imieniu nagrodzonych rodziców odbierze Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 1 września, jak co roku, zaplanowano poranną uroczystość na Westerplatte, a w południe oddanie hołdu obrońcom Poczty Polskiej. 
30.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby na konferencji prasowej
Przemawia Aleksandra Dulkiewicz, za nią od lewej stoją: Basil Kerski, Patrycja Medowska i Ryszard Dombrowski
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYDARZEŃ - TUTAJ

Obie rocznice w kontekście wojny w Ukrainie

Program obchodów obu rocznic przedstawiono w czwartek, 24 sierpnia, na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. Uczestniczyli w niej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Basil Kerski - dyrektor ECS, Patrycja Medowska - zastępczyni dyrektora ECS oraz Ryszard Dombrowski - dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku.
 
Obchody 43. rocznicy Sierpnia'80 trwają już od 14 sierpnia, a ich kulminacja przypadnie w przyszłym tygodniu.
historyczna brama prze stocznią, po jednej tłum mieszkańców, po drugiej strajkujący, na płocie mężczyzna z wąsem
Strajk w sierpniu 1980 r. Nz. Lech Wałęsa na Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej
fot. Janusz-Balanda-Rydzewski/Zbiory ECS
 
- Dziś mamy święto narodowe Ukrainy. Wydaje się, że agresja rosyjska w Ukrainie chyba jeszcze bardziej uświadamia nam, jak bardzo ważne jest nie tylko świętowanie rocznic, uczczenie pamięci, ale także radość z tego, że jesteśmy wolnym krajem. To także zobowiązanie do tego, aby dbać o to, żebyśmy byli demokratycznym krajem szanującym prawa człowieka - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 
Grafika o o programie obchodów rocznicy Sierpnia'80
 
mat. ECS

Dlaczego 31 sierpnia i 1 września obchodzimy wspólnie?

Prezydent Gdańska podkreśliła, że od wielu lat w Gdańsku te dwie historyczne daty są zestawiane razem. 

43. rocznica Sierpnia'80. Jakie wydarzenia z tej okazji przygotowało Europejskie Centrum Solidarności?

- Nie tylko dlatego, że następują dzień po dniu, ale także dlatego, że jest to pewna klamra walki z reżimami. Z jednej strony: 1 września 1939 roku w Gdańsku, na Westerplatte, rozpoczęła się II wojna światowa, która zmieniła obraz świata na kilkadziesiąt lat. Także tutaj w Gdańsku, 43 lata temu dzięki solidarnościowego strajkowi, ale także woli dialogu i rozmowy, rozpoczął się demontaż systemu, który został ustanowiony po II wojnie światowej - wyjaśniła prezydent Gdańska.

Zaproszenie na otwarcie stoczniowej bramy ...

Aleksandra Dulkiewicz w szczególny sposób zaprosiła na 31 sierpnia na uroczystość otwarcia stoczniowej bramy nr 2 o godz. 11.00.
Grafika o rocznicy Sierpnia'80
 
mat. ECS
- Wspólnie m.in. z panem prezydentem Lechem Wałęsą symbolicznie otworzymy tę bramę. Pokazując w ten sposób, że jesteśmy nadal razem i jesteśmy odpowiedzialni za nasze miasto, nasz region i naszą ojczyznę - zaznaczyła. 
 
Basil Kerski zwrócił uwagę, że otwieranie 31 sierpnia 1980 roku bramy nr 2 było wówczas końcem strajku, ale też “początkiem bardzo trudnej drogi, dekady do wolności”. 

... i obchody wybuchu wojny

Aleksandra Dulkiewicz zachęcała też do udziału 1 września w wydarzeniach upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej: na Westerplatte o  godz. 4.45, a później m.in. przy budynku Dyrekcji Kolei pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, przy dawnej Victoriaschule, na placu Obrońców Poczty Polskiej i na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Program obchodów wybuchu II wojny światowej
 
mat. Urząd Miejski
- Przygotowaliśmy też specjalne autobusy, które będą dowoziły mieszkańców na poranne uroczystości na Westerplatte. Jednak z żalem muszę przyznać, że od czasu, kiedy organizację wydarzeń przejęło ministerstwo obrony narodowej, coraz mniej mieszkańców i turystów przybywa na tę uroczystość - dodała Aleksandra Dulkiewicz. 

Jak dojechać autobusem na Westerplatte?

8 linii autobusowych z całego miasta - Osowej, Oliwy, Przegaliny, Lotniska, Kowali, Bysewa, Niedźwiednika i Lawendowego Wzgórza - dojedzie na Westerplatte 1 września między godz. 03.40 a 04.01.
 
Następnie będą czekać do zakończenia uroczystości, by odwieźć uczestników. Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów będą na stronach www.gdansk.pl i www.ztm.gda.pl.
Grafika o obchodach wybuchu II wojny światowej
 
mat. Urząd Miejski

Kto odbierze Medal Wdzięczności ECS?

Wśród ważnych wydarzeń związanych z rocznicą Sierpnia'80 Basil Kerski wymienił m.in. wręczenie Medalu Wdzięczności ECS. 

43. rocznica Sierpnia' 80. Po raz pierwszy spacery po wystawie ECS po ukraińsku i białorusku - прогулянка, прагулка

- 31 sierpnia uhonorujemy ludzi, bez których wolnej Polski by nie było - honorowego obywatela miasta Gdańska Zbigniewa Brzezińskiego i jego żonę Emilie Benes Brzeziński, wspaniałą kobietę i artystkę, którzy oboje wychowali niesamowite dzieci. Ich syn Mark jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Będzie z nami w Gdańsku i przyjmie w imieniu rodziców Medal Wdzięczności - zapowiedział Basil Kerski.

Kto zostanie laureatem Medalu Wolności Słowa?

30 sierpnia już po raz trzeci Fundacja Grand Press Medalem Wolności Słowa uhonoruje osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną.
 
Nagrody będą przyznane w trzech kategoriach: instytucja, media i obywatel/obywatelka.
 
Szczegółowy program obchodów Sierpnia'80 dostępny jest na stronie internetowej ECS.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza