• Start
  • Wiadomości
  • 425 urodziny PAN Biblioteki Gdańskiej. Gra miejska śladami donatorów biblioteki

425 urodziny PAN Biblioteki Gdańskiej. Gra miejska śladami donatorów biblioteki

Śladem obywatelek i obywateli Gdańska, którzy przez wieki obdarowywali i wspierali finansowo Bibliotekę Gdańską, dzięki czemu dziś możemy korzystać z ponad milionowego księgozbioru - wiedzie gra miejska, która powstała specjalnie z okazji 425 urodzin PAN Biblioteki Gdańskiej. Potrzebny jest smartfon, wygodne buty i trochę ponad dwie godziny wolnego czasu. Czekają nagrody!
18.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bibliotek Gdańska Polskiej Akademii Nauki obchodzi w tym roku 425 urodziny
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauki obchodzi w tym roku 425 urodziny
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 


Grać można zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Trasa wiedzie przez Śródmieście, ma długość 6,5 kilometra i liczy 21 przystanków. Będą potrzebne wygodne buty i telefon komórkowy z dostępem do Internetu (iOS lub android). Start jest w miejscu, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Biblioteki Gdańskiej – przed Muzeum Narodowym przy ul. Toruńskiej, a meta na ławeczce Mariana Pelczara, pierwszego powojennego dyrektora – przed współczesną siedzibą przy ul. Wałowej.

– Te 425 lat to czas, w którym mieszkańcy poprzez donacje dla biblioteki zyskiwali nieśmiertelność. Wiemy, że dziś część z nich jest już nieco zapomniana, ale liczymy na to, że gra miejska ich przypomni - mówi dr Maria Michalska, na co dzień pracująca w Dziale Zbiorów Specjalnych (stare druki). – Wybór bohaterów tej opowieści nie był łatwy, a w historii biblioteki jest jeszcze wiele postaci wartych bliższego poznania.

Kto więc wie… gdzie w kościele Mariackim znajdowała się biblioteka i co się stało z liczącym 70 tys. fotografii archiwum gdańskich redakcji prasowych? Kim byli dla Biblioteki Gdańskiej Daniel Gralath i rodzina Czirenbergów? Co łączy Lożę Eugenię z jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej oryginalną biblioteką masońską? To tylko niektóre pytania, na które uczestnicy gry znajdą odpowiedzi.


Mapa Gdańska z 1687 roku ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN
Mapa Gdańska z 1687 roku ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN
mat. BG PAN

 

Dla graczy przygotowano niespodziankę w postaci jubileuszowych gadżetów i książki. Z ostatniej planszy dowiecie się, gdzie i kiedy można odebrać nagrody. Ich liczba jest limitowana!

Scenariusz gry napisał zespół połączonych sił: Muzeum Gdańska – Marta Krzyżowska oraz PAN Biblioteki Gdańskiej – Maria Michalska i Joanna Śliwa.

Organizatorami jubileuszu są PAN Biblioteka Gdańska i Polska Akademia Nauk. Współorganizatorami Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. A sponsorem – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Projekt gry dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Oficjalna strona obchodów | 425latpanbg.pl

 

Informacje praktyczne

Jak pobrać grę?

appstore (iOS) albo google play (android) wpisz hasło – GRA MIEJSKA PAN BG.

Czy trzeba się logować?

Nie trzeba się logować.

Czy kolejne pytania wyświetlają się automatycznie?

Tak, ale aby wyświetliło się kolejne pytanie, trzeba być w odległości nie większej niż 30 m od następnego punktu na mapie.

Skąd będę wiedział, że dobrze odpowiedziałem na pytanie?

Po złej odpowiedzi wyświetla się info, że odpowiedź jest nieprawidłowa, a prawidłowa to…. Nie ma możliwości wielokrotnego klikania odpowiedzi na to samo pytanie.

A co się stanie, gdy przerwę grę?

W trakcie gry można w dowolnej chwili zrobić przerwę na lody czy zaglądnięcie do muzeum, a potem wrócić do spaceru, gra zapisuje się automatycznie.

Czy będę mógł zagrać jeszcze raz z przyjaciółmi?

Po zakończeniu gry można – korzystając z tego samego urządzenia – rozpocząć zabawę na nowo, wszystkie informacje wcześniejsze się kasują.

A jak odpowiem źle, to nagrody nie dostanę?

Dostaniesz :)

 

oprac. AU

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza