• Start
  • Wiadomości
  • 41. Międzynarodowy Zjazd Miast Hanzeatyckich - wydarzenia online

41. Międzynarodowy Zjazd Miast Hanzeatyckich - wydarzenia online

W dniach 19-22 sierpnia Ryga, stolica Łotwy, na kilka dni stanie się centrum rozmów i wydarzeń dotyczących Nowej Hanzy. W spotkaniach dotyczących gospodarki, turystyki, przedsiębiorczości, ekologii i środowiska - które z powodu pandemii zaplanowano w formie hybrydowej i wiele z nich można śledzić online - wezmą udział również przedstawiciele Gdańska. Ceremonię otwarcia można obejrzeć online w czwartek, 20 sierpnia, o godz. 17.30 na stronie obchodów. 
19.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryga, stolica Łotwy, od dziś jest centrum rozmów i wydarzeń dotyczących Nowej Hanzy
Ryga, stolica Łotwy, od dziś jest centrum rozmów i wydarzeń dotyczących Nowej Hanzy
fot. falconp4 z Pixabay

 

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji i nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. W tym roku uroczystość na Łotwie jest połączona z jubileuszem miasta Ryga.

W programie 41. Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich zaplanowano szereg wydarzeń, koncertów, wystawy i targ. Poza atrakcjami kulturalnymi odbędą się także spotkania oficjalne, podczas których będą poruszane m.in. tematy dotyczące współpracy gospodarczej i turystyki. 

W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas spotkania online wiceprezydent zaprosi delegatów na konferencję „Nowe Horyzonty Nauki i Biznesu" która odbędzie się w maju 2022 w Gdańsku. Organizatorem konferencji jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie będzie poświęcone nawiązaniu realnej, przynoszącej korzyści wszystkim stronom, współpracy pomiędzy środowiskami nauki, biznesu, samorządów i NGO.

Przedstawiciele Gdańska biorą także udział w spotkaniach online Grupy Roboczej ds. Sprawiedliwego Handlu, seminarium Grupy ds. Turystyki, a prace gdańskiej artystki prezentowane są na międzynarodowej wystawie sztuki. Informacje o naszym mieście znajdują się także na plenerowej wystawie infografik.

Międzynarodowe zjazdy Hanzy to także szansa na poznanie miast partnerskich, ich historii, tradycji, oferty kulturalnej i turystycznej. Poznaj Rygę

Ceremonię otwarcia zjazdu w Rydze można śledzić online w czwartek, 20 sierpnia, o godz. 17.30 na stronie obchodów. 

SPRAWDŹ
Szczegółowy program Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich.


Praca Anity Wasik w ramach Hense art works
Praca Anity Wasik w ramach "HANSEartWORKS"
fot. Daria Szczygieł


HANSEartWORKS

Podczas 41. Międzynarodowych Dni Hanzeatyckich pokazana zostanie wystawa prac w ramach realizowanego po raz 15. projektu HANSEartWORKS. Artyści, jako przedstawiciele miast hanzeatyckich, stworzyli specjalnie na tę okazję nowe dzieła, których motywem przewodnim było Hanzeatyckie Nowe Złoto.

Do konkursu wpłynęły 43 zgłoszenia dzieł sztuki z 23 różnych miast hanzeatyckich. Na wystawie prezentowane są prace 30 artystów z Estonii, Rosji, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polski, Niemiec i Szwecji, reprezentujących 20 miast hanzeatyckich. Gdańsk na wystawie "Hanseatic New Gold" reprezentuje instalacja artystyczna lokalnej artystki Anity Wasik pt. "Horyzont".

"Jest to instalacja z użyciem 16 haftowanych tamborków. Każdy tamborek reprezentuje inny kraj, z którego wywodzą się hanzeatyckie miasta. Hafty przedstawiają różne oblicza morza, a tamborki są jak bulaje statku przez które widać morskie pejzaże z linią horyzontu. Każdy pejzaż jest inny, raz woda jest spokojna, innym razem wzburzona – tak jak różne są nastroje społeczne w krajach skupionych wokół Hanzy – razem jednak tworzą jeden wspólny horyzont" – czytamy w opisie instalacji autorstwa Anity Wasik.

W czwartek, w dniu otwarcia projektu artystycznego HANSEartWORKS Hanseatic New Gold odbędzie się koncert w ryskim kościele św. Piotra (jednej z sal wystawienniczych), który podobnie jak koncepcja wystawy stanowi muzyczny dialog między wartościami Liga Hanzeatycka dawniej i dzisiaj. Posłuchać go możemy o godz. 21 tutaj.

Tegoroczna edycja odbywa się w formule hybrydowej. Wystawy można zwiedzać w hali wystawowej w Rydze, natomiast spotkania odbywają się w formule online. Otwarcie wystawy można śledzić online w czwartek, 19 sierpnia o godzinie 12.00.  Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.rigahanza.lv i www.makslastelpa.riga.lv


Plenerowa wystawa infografik w Rydze
Plenerowa wystawa infografik w Rydze
fot. mat. pras.



Hanza widziana okiem młodych

Młoda Hanza, czyli młodzież z miast członkowskich, w tym roku wirtualnie, spotka się aby porozmawiać o takich tematach jak: jak klimat i środowisko, udział młodzieży w tych procesach, a także historia i tradycje miast hanzeatyckich.

W spotkaniach online Młodej Hanzy Gdańsk reprezentuje młodzież z Zespołu Szkół  nr VI im. Hanzy. 

Cały program jest w pełni zaplanowany online, co pozwala na udział znacznie większej liczby młodych ludzi niż zwykle. Uczestnicy będą mieli okazję poznać Rygę i zostać ambasadorami swoich miast, wziąć udział w interaktywnej grze miejskiej z dowolnego miejsca na świecie, wziąć udział w kreatywnym konkursie oraz warsztatach tematycznych i dyskusjach na temat wyzwań regionu Morza Bałtyckiego (klimatu, wody, dialogu międzykulturowego itp.), a także angażować się w tworzenie konkretnych projektów i działań.

Różnorodne aktywności dostępne są na profilu na Instagramie - @youthhansa_riga. Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wyboru, jak aktywnie będą uczestniczyć w programie YouthHansa. Wciąż można zapisać się jeszcze na niektóre z nich

Pełny program dostępny wydarzeń dla młodzieży można znaleźć na stronie youthHanza 2021

 

Gdańsk w Hanzie 

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodzi 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy do niej ponad 200 miast z 16 państw, w tym 12 miast polskich (Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń, Wrocław.

W 2024 roku Międzynarodowy Zjazd Hanzy odbędzie się właśnie w Gdańsku.

Pełną listę gospodarzy oraz więcej informacji o Hanzie można znaleźć na portalu gdansk.pl

oprac. AU

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę