Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że Porozumienia Sierpniowe i w konsekwencji powstanie „Solidarności” było najważniejszym wydarzeniem we współczesnej historii Rzeczpospolitej Polskiej. Zmieniło ono Polskę, Europę i świat.
- To był nasz wielki sukces. Sukces, który tworzyło wielu bardzo różnych ludzi, ludzi, którzy myśleli bardzo różnie, inaczej, pochodzili z różnych miejsc. Ten strajk był strajkiem solidarnościowym. Myślę, że dziś jak mało kiedy, czterdzieści lat po podpisaniu porozumienia, bardzo tego porozumienia potrzebujemy. Przecież „Solidarność” tworzyło dziesięć milionów Polek i Polaków, pewnie ta liczba dzisiaj też może się kojarzyć lepiej lub gorzej, ale ja bardzo głęboko wierzę w to, że Porozumienia Sierpniowe to jest takie dziedzictwo, do którego wielu z nas może się odwołać - mówiła prezydent Gdańska.
Pani prezydent zaprezentowała też logo obchodów 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych. Jego autorem jest Jerzy Janiszewski - człowiek, który w 1980 r. stworzył słynne logo „Solidarności”.
Centralnym i kluczowym punktem obchodów ma być symboliczne otwarcie Bramy nr 2. To już tradycja. Przypomina ona moment z 31 sierpnia 1980 r., kiedy to strajkujący po zwycięstwie, po podpisaniu porozumienia z rządem komunistycznym otworzyli wrota stoczni i wyszli do czekających na zewnątrz tłumów mieszkańców.
Organizatorzy chcieliby powtórzyć model świętowania, który miał miejsce w Gdańsku w roku 2019. Obchodzono wówczas Święto Wolności i Solidarności na cześć pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r., które były początkiem zmian w Polsce. Na pewno silnie obecny w obchodach będzie nurt samorządowy, obywatelski związany z NGO-sami. Cykl imprez związanych z jubileuszem 40 lecia Sierpnia' 80 nazwano Świętem Wolności i Demokracji.
- Przed nami wyzwanie. Okrągła rocznica Porozumienia Gdańskiego. Większość bohaterów, świadków ma dzisiaj ponad siedemdziesiąt lat, a niektórzy ponad 80 lat. Nadal działają na rzecz polskiej demokracji. To jest szansa żeby się z nimi spotkać. Za dziesięć lat nas wszystkich będzie mniej. I to od nich mamy sygnał i prośbę: "Chcemy się z obywatelami spotkać", a chcemy się spotkać, bo w ostatnich tygodniach doświadczyliśmy w Polsce i w Europie, jak ważne i kluczowe pojęcie solidarności. Trudno jest definiować. Jesteśmy też pod wrażeniem czterodniowych negocjacji brukselskich. Tam nie chodziło o pieniądze. Chodziło o to, jak sobie pomóc - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.
Jak zapowiedział Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej Strefa Społeczna, która cieszyła się powodzeniem rok temu zostanie powtórzona. Będzie trwała 3 dni. Pojawi się jedna duża hala debat o powierzchni 600 m2 (trzy razy większa od tej sprzed roku), gdzie odbywać się będą rozmowy okrągłego stołu. Zaproszeni zostaną do debaty przedstawiciel różnych środowisk, o różnych poglądach. Planowane debaty mają dotyczyć czterech ważnych, aktualnych obszarów tematycznych, które pojawiły się w dyskursie publicznym po wyborach prezydenckich: napięcie między wsią a miastami, sytuacja mediów, ludzie młodzi oraz zdrowie i ekologia. Oprócz tego w sąsiedztwie ECS staną 4 namioty NGO-sów. Pandemia Covid - 19 mocno wpłynęła na organizację obchodów. Wciąż zmieniają się ograniczenia i przepisy.
- To wszystko, powiedzmy sobie szczerze, robimy trochę na wariata. Mamy miejsce na pięćdziesiąt NGO-sów, przez tydzień będziemy dokonywać naboru. Wesprzemy je finansowo, żeby mogły się wystawić. Rola Fundacji i kapituły będzie znacznie bardziej aktywna, żeby poszukiwać speakerów i przedstawicieli tych grup, bo czasu jest bardzo mało - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
O obchodach w dobie pandemii mówiła też Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii. To ograniczenia związane z bezpieczeństwem sanitarnym wymusiły hybrydowy sposób przeprowadzenia obchodów. W imprezach będzie mogła uczestniczyć ograniczona przepisami sanitarnymi liczba osób, które wcześniej zarejestrują się na oficjalnej stronie obchodów www.1980gdansk.pl. Wszyscy chętni będą mogli śledzić obchody on-line w internecie, za pośrednictwem portalu gdansk.pl i profili społecznościowych.
- Na miejscu będzie można skorzystać z oferty po wcześniejszej rejestracji, ale także na łamach naszych stron internetowych będziemy transmitowali, publikowali wszystkie wydarzenia, które odbywają się w przestrzeniach miasta, Europejskiego Centrum Solidarności i w Strefie Społecznej - mówiła Magdalena Mistat. - ECS jako pierwsza instytucja w Polsce pokryła specjalną pokrywą fotokatalityczną większość przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności. Uniemożliwia ona przenoszenie wirusa i innych bakterii, więc jesteśmy w sposób bardzo profesjonalny przygotowani do organizacji obchodów.
28 sierpnia w audytorium ECS odbędzie się też uroczysta sesja rady Miasta Gdańska, podczas której tytuły honorowych obywateli Miasta Gdańska zostaną wręczone Halinie Winiarskiej- Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi, zasłużonej dla Gdańska i "Solidarności" parze aktorów, społeczników i pedagogów.
Zobacz zapis całej konferencji: