• Start
  • Wiadomości
  • 40-lecie Porozumień Sierpniowych. Bohaterowie na zdjęciach w mieście. Zobacz fotoreportaż

40-lecie Porozumień Sierpniowych. Bohaterowie na zdjęciach w mieście. Zobacz fotoreportaż

Trwają gdańskie obchody 40-lecia Porozumień Sierpniowych. Z tej okazji centrum miasta stało się historyczną galerią fotograficzną. W przestrzeni miejskiej pojawiły się bowiem zdjęcia uczestników strajków z sierpnia 1980 r.
28.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Rajska. Jedno ze zdjęć ze strajku w sierpniu 1980 r.
Ul. Rajska. Jedno ze zdjęć ze strajku w sierpniu 1980 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Powiększone zdjęcia zamocowano na latarniach w centrum Gdańska. Spacerując ulica Rajską można cofnąć pamięcią do wydarzeń z sierpnia 1980 r. Strajk, który wówczas rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina dał początek powstaniu „Solidarności” i rozpoczął polską drogę do wolności. Miasto Gdańsk w ten sposób upamiętnia wielu, często anonimowych bohaterów tamtych wydarzeń.

Portrety bohaterek i bohaterów sierpnia 1980 pojawiły się w przestrzeni publicznej naszego miasta. Przechodząc obok pomyślmy choć przez chwilę o ich walce za naszą wolność. Tablice są umieszczone przy słupach ulicznych latarń. Można je oglądać w Śródmieściu i we Wrzeszczu

- napisała na swoim profilu facebookowym Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.



Jedno ze zdjęć jest autorstwa Leszka Biernackiego, działacza opozycji demokratycznej. Był o świadkiem i uczestnikiem wydarzeń sprzed 40 lat. Jak wspomina wówczas też w stoczni rodziło się Niezależne Zrzeszenie Studentów. Od kilku miesięcy publikuje na facebooku swoje fotograficzne archiwum, dokumentujące walkę "Solidarności" w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.



Obchody 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się w Gdańsku 14 sierpnia i trwać będą do 31 sierpnia. Z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia, którym nadano wspólną nazwą Święta Wolności i Demokracji. Wszystkie przebiegać mają z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Otwarcie historycznej Bramy nr 2, debaty, koncert, strefa społeczna i wiele innych. Program jest bogaty i zróżnicowany. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Nasi goście zachęcali do wzięcia udziału w obchodach. Szczegóły można znaleźć na stronie 1980gdansk.pl.

Strajkujący pod Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej autorstwa Leszka Biernackiego
Strajkujący pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej autorstwa Leszka Biernackiego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Czytaj też: Kalendarium strajku w Stoczni Gdańskiej

Relacje z obchodów dostępne są też na stronie gdansk.pl.






TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki