Academia Musica Judaica doczekała się już 3 odsłony i niewątpliwie stała się nieodzownym punktem festiwalowego programu. W tym roku do współpracy z fundacją i Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki tej współpracy powstały kompozycje, które próbują udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie jest aktualne spojrzenie na muzykę żydowską. Natomiast wśród nowości znajdziemy aż 4 premiery muzyczne i teatralne.
Podczas festiwalu będzie można obejrzeć premierę spektaklu poetyckiego opartego na tekstach poetek żydowskich „Bas Kol” (reż. M. Brand) oraz spektaklu taneczno-muzycznego inspirowanego historią artystki Poli Nireńskiej „NIRENSZTAJNSKA” (wyk. A. Wieliczko, M. Miro Wiśniewska, Z. Chojnacki). Odbędzie się premiera koncertu “Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz - skupiającego się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej. Ostatnia premiera to spektakl “Golem XXI” na akordeon i środki elektroniczne w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Dariusza Mazurowskiego.
Nie zabraknie także atrakcji dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas i uczyć się nowych rzeczy, dla których zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne dla dzieci “Uszyj sobie plecak” (tu niestety brak już miejsc) oraz “Bubliczki”, czyli warsztaty z piosenki jidysz (obowiązują zapisy).
Pomyślano też o fanach kina. Zaplanowano dla nich projekcje filmowe: “Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza; Z kolei obraz “Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” to film prowadzący widza przez znane miejsca w Kartuzach, opowiadając historię rodzin żydowskich w tym mieście. Wprogramie jest też film “W cieniu wielkiej synagogi” - pierwszy pełnometrażowy dokument ukazujący historię Żydów w Gdańsku, oba w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.
Zwiastun fimu "Opowieści o miłości i mroku" - reż. N. Portamn
Miłośnicy muzyki na żywo także powinni być usatysfakcjonowani ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej koncertów premierowych odbędą się koncerty Izabeli Goldstein “Piosenki żydowskiego półświatka”, która zaprezentuje unikatowy repertuar muzyki żydowskiej dotyczący losów przestępców z początku wieku m.in kieszonkowca Arwejmla czy Harszla ze Świętokrzyskiej, a także koncert Urszuli Makosz z zespołem “Mi amor, mi alegria”- Pieśni Żydów Sefardyjskich, która żywiołowym, pełnym ekspresji, a jednocześnie melancholijnym i nastrojowym brzmieniem oraz utworami w języku ladino zabierze słuchaczy w podróż, podczas której będą mieli okazję poznać historię i kulturę Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii.
Dla zainteresowanych grafiką, rzeźbą i malarstwem koniecznym punktem programu będzie wystawa “Motywy żydowskie w sztuce współczesnej”, podczas której zostaną zaprezentowane prace grupy artystów z Gdańskiej Szkoły Artystycznej, którzy pod opieką instruktorów stworzyli dzieła inspirowane tradycją, kulturą, literaturą oraz ikonografią żydowską.
Organizatorzy wzięli też sobie do serca potrzeby miłośników literatury. Zaplanowano spotkanie z Bell Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z książką “W poszukiwaniu złotego jabłka”, która chroni przed zapomnieniem piosenki jidysz. Będzie też spotkanie z Joanną Lisek autorką “Kol Isze - głos kobiet w poezji żydowskiej”, którego celem będzie prześledzenie wyodrębnienia się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowania różnych strategii jej ekspresji. Mikołaj Trzaska i Magdalena Buda zapoznają publiczność z ideą chasydyzmu w trakcie wykładu “O chasydach i nigunach”, a Michał Bolka opowie o działalności artystycznej Erny Rosenstein.
Festiwal Zbliżenia dofinansowany został ze środków Miasta Gdańska, Bezirk Mittelfranken, Województwa Pomorskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz American Jewish Joint Distribution Committee, a patronatem honorowym objeli festiwal Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper.
PROGRAM
Środa 4.09.2019 r.
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
17:15 Inauguracja
17:30 „Opowieść o miłości i mroku” – projekcja filmu w reż. Natalie Portman
19:30 „Piosenki Żydowskiego Półświatka” – koncert muzyczny | Izabella Goldstein
Czwartek, 5.09.2019 r.
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
18:00 „O chasydach i nigunach” – wykład Magdaleny Budy i Mikołaja Trzaski
19:30 „Academia Musica Judaica III ” – koncert muzyczny studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Piątek, 6.09.2019 r.
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
17:30 „Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” – projekcja filmu dokumentalnego i spotkaniem z reż. Andrzejem Dudzińskim
Teatr w Blokowisku, Plama GAK, ul. Pilotów 11
19:30 „Bas Kol” – spektakl poetycki, reż. Marek Brand PREMIERA Obowiązuje rezerwacja miejsc od 1.09.2019 r.
Sobota, 7.09.2019 r.
Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21
15:00 „Motywy żydowskie w sztuce współczesnej” – wernisaż prac uczniów Gdańskiej Szkoły Artystycznej
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
16:00 „W poszukiwaniu złotego jabłka” - spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą | promocja książki
17:30 „Kol Isze - głos kobiet w poezji jidysz” - spotkanie z Joanną Lisek | promocja książki
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
19:30 „Der Hemszech דער המשך = Kontynuacja" – koncert muzyczny Marii Ka z zespołem PREMIERA
21:00 „Golem XXI” – spektakl na akordeon i środki elektroniczne | Paweł Zagańczyk i Dariusz Mazurowski PREMIERA
Niedziela, 8.09.2019 r.
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
11:00 *„Zrób sobie plecak” - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat (Obowiązują zapisy) ok. 1,5 h
11:00 *„Bubliczki” - warsztaty z piosenki jidysz (Obowiązują zapisy) ok. 1,5 h
13:00 *„Zrób sobie plecak” (Uwaga! Brak miejsc!) - warsztaty plastyczne dla osób od 12. roku życia (Obowiązują zapisy) ok. 1,5 h
15:00 „(Nie)zwykłe malarstwo Erny Rosenstein” – wykład Michała Bolki
16:00 „NIRENSZTAJNSKA” - spektakl taneczno-muzyczny PREMIERA
17:00 „W cieniu Wielkiej Synagogi” – projekcja filmu dokumentalnego w reż. A. Dudzińskiego
18:30 „Pieśni żydów sefardyjskich” – koncert muzyczny Urszuli Makosz z zespołem
*Uwaga: ograniczona liczba miejsc. Zapisy od 01.09.2019 pod adresem festiwalzblizenia@gmail.com
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Więcej informacji na stronie: zblizeniafestiwal.org