• Start
  • Wiadomości
  • 4. Festiwal Literatury “Apostrof”. Ulubieni pisarze czytelników Empik-u przyjadą do Gdańska PROGRAM

4. Festiwal Literatury “Apostrof”. Ulubieni pisarze czytelników Empik-u przyjadą do Gdańska PROGRAM

B.A. Paris, Magdalena Witkiewicz, Marcin Meller, Łukasz Orbitowski, Vincent V. Severski, Areta Szpura, Robert J. Szmidt – to autorzy, z którymi spotkamy się w Gdańsku podczas Apostrofu, trwającego od 20 do 26 maja 2019 r. Znamy już program wydarzenia.
15.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opiekę merytoryczną nad festiwalem Apostrof objęła w tym roku Olga Tokarczuk
Opiekę merytoryczną nad festiwalem Apostrof objęła w tym roku Olga Tokarczuk
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W tym roku opiekę merytoryczną nad czwartą edycją Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury powierzono Oldze Tokarczuk, laureatce niezwykle prestiżowej nagrody The Man Booker International Prize za powieść “Bieguni” oraz dwukrotnej laureatce Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: “Bieguni” i “Księgi Jakubowe”. Pisarka, nie tylko otrzymała rok temu Bookera jako jedyna w historii Polka, ale była też nominowana w tym roku do tej nagrody po raz drugi. Tym razem za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W Gdańsku siedem dni trwania festiwalu to siedem spotkań pisarzami, mnóstwo nowości, premier i wiele wzruszeń, które będą udziałem czytelników również w sześciu innych polskich miastach w tym czasie. Apostrof bowiem odbywa się równocześnie jeszcze w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

Apostrof rozpocznie się w naszym mieście spotkaniem z gdańszczanką i jedną z najbardziej lubianych autorek powieści obyczajowych. Magdalena Witkiewicz, bo o niej mowa, o życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach swoich bohaterów opowie już w poniedziałek, 20 maja o godz. 18. Jej najnowsza powieść „Jeszcze się kiedyś spotkamy” będzie miała premierę właśnie tego dnia. Witkiewicz kreśli w niej historie miłości uwikłanych w wojenną zawieruchę. Co ciekawe, autorka zdradza, że inspiracją dla jednej z postaci powieści był jej dziadek.

 

Spotkanie z gdańszczanką, autorką powieści obyczajowych, Magdaleną Witkiewicz odbędzie się 20 maja, o godz. 18, w Empik-u w Galerii Bałtyckiej
Spotkanie z gdańszczanką, autorką powieści obyczajowych, Magdaleną Witkiewicz odbędzie się 20 maja, o godz. 18, w Empik-u w Galerii Bałtyckiej
Mateusz Ochocki/KFP

 

Podczas Festiwalu Apostrof spotkamy też Aretę Szpurę, czołową polską aktywistkę na rzecz ekologii, która w podręczniku „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” podpowiada jak uratować Ziemię przed zniszczeniem. Książka jest odpowiedzią na wiele ekologicznych wątpliwości dotyczących naszej codzienności, które nie ograniczają się jedynie do tego czy jechać samochodem, transportem publicznym czy wsiąść na rower, ale dotyczą sposobu segregowania śmieci, wyboru ubrań, liczby rzeczy, które posiadamy, a także koncepcji odpowiedzialnego i etycznego podróżowania.

Marcin Meller, jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce, opowie o zbiorze felietonów „Nietoperz i suszone cytryny”, w którym znajdziemy barwne anegdoty na temat świata mediów, polityki, ale też małych i dużych przyjemności oraz cierpień.

Vincent V. Severski to piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP, przeszkolony w USA przez CIA. Na stronach książki „Odwet” zabiera czytelników... na pole walki. “Odwet” to kontynuacja „Zamętu”, książka skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów.

Marcin Meller i Vincent V. Severski przedstawią swoje książki przedpremierowo. Będzie można je oczywiście kupić na miejscu.

Z nowością przyjedzie też laureat Paszportu Polityki, znany przede wszystkim z horrorów, których akcję nierzadko umiejscawia na polskich ulicach i osiedlach – Łukasz Orbitowski. Jego powieść „Kult”, choć traktuje o sprawach poważnych, napisana jest w sposób lekki, a nawet humorystyczny. Jak wyjaśnia autor: – To nie będzie ani książka religijna, ani kpina z religii. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška.

Robert J. Szmidt z czytelnikami porozmawia na temat „Riese. UM2035”. To trzecia z kolei powieść tego autora napisana w ramach międzynarodowego projektu literackiego, za który odpowiada Dmitrij Glukhovski, autor  kultowej postapokaliptycznej serii „Metro 2033”.

Gościem festiwalu Apostrof w Gdańsku będzie pisarka B.A. Paris, która za debiutancką powieść „Za zamkniętymi drzwiami” otrzymała dwie nominacje do Goodreads Choice Award. Fani autorki na całym świecie nabyli ponad pół miliona egzemplarzy tego tytułu w zaledwie trzy miesiące. Książka nominowana była także do Bestsellera Empiku 2017, a rok później w tym samym zestawieniu znalazł się dreszczowiec „Na skraju załamania”. Pisarka, dzięki której – jak przekonuje Lee Child – „nastał złoty wiek thrillera”, uczestnikom spotkania przybliży najnowszy tytuł „Pozwól mi wrócić” (tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Albatros).


Apostrof_ogłoszenie_programu_grafika
Oprawę graficzną festiwalu przygotowała w tym roku Lena Lelonek
Mat. pras.


Empik co roku zaprasza do współtworzenia oprawy graficznej wydarzenia innego artystę. Tym razem oprawę przygotowała Diana Lelonek, laureatka Paszportu Polityki. Artystka jest autorką dzieł wizualnych z pogranicza fotografii i instalacji, została uhonorowana „ShowOff” podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, „ReGeneration3” w Szwajcarii oraz Nagrodą Fundacji Vordemberge-Gildewart. Zdjęcie z cyklu „Yesterday I met a really wild man” to kompozycja, która przedstawia człowieka jako jeden z elementów natury – kolejny gatunek zwierząt.

 

Program:

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

20-26 maja 2019 roku, Empik Galeria Bałtycka, ul. Grunwaldzka 141

20 maja 18:00 Magda Witkiewicz premiera książki „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia), prow. Dorota Lińska-Złoch

21 maja 18:00 Robert J. Szmidt premiera książki „Riese. UM20133” (Wydawnictwo Insignis), prow. Ryszarda Wojciechowska

22 maja 18:00 Marcin Meller przedpremiera książki „Nietoperz i suszone cytryny” (Wydawnictwo W.A.B.), prow. Iwona Demska

23 maja 18:00 B.A. Paris spotkanie wokół książki „Pozwól mi wrócić” (Wydawnictwo Albatros), prow. Hanna Toczko

24 maja 18:00 Łukasz Orbitowski premiera książki „Kult” (Świat Książki), prow. Łukasz Rudziński

25 maja 18:00 Vincent V. Severski przedpremiera książki „Odwet” (Wydawnictwo Czarna Owca), prow. Iwona Demska

26 maja 16:00 Areta Szpura premiera książki „Jak uratować świat” (Wydawnictwo W.A.B.), prow. Iwona Demska.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane