Gdański Tydzień Demokracji (GTD) pomyślany jest jako cykl różnego rodzaju spotkań, debat, imprez kulturalnych i wystaw. Na demokrację uczestnicy tego wydarzenie starają się spojrzeć z różnych stron. GTD organizowany jest już po raz czwarty. W tym roku w dniach 16-22 września. Imprezy odbywać się będę w siedmiu różnych lokalizacjach. Najwięcej wydarzeń zaplanowano w ECS. Inauguruje go wystawa „Polska odNowa”, poświęcona rządowi i osobie Tadeusza Mazowieckiego.
Gość wideoczatu Jacek Kołtan, wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, na samym początku rozmowy nawiązał do idei Gdańskiego Tygodnia Demokracji, idei bardzo bliskiej śp. Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. W tym roku mottem Tygodnia jest zdanie zaczerpnięte od Maxa Frischa, wybitnego pisarza i dramaturga: "Demokracja oznacza mieszanie się do swoich własnych spraw".
- Cztery ostatnie lata politycznej dynamiki, rozwoju sytuacji i napięć, które się pojawiły w naszym społeczeństwie powodują, że ludzie mają ogromną potrzebę rozmawiania o tym, z jakimi wyzwaniami przyszło nam się zmierzyć – mówił Jacek Kołtan. - Myślę, że tutaj Paweł Adamowicz miał niebywałe wyczucie momentu, w którym warto było skupić uwagę wokół pewnych tematów związanych z trójpodziałem władzy, z obywatelskim nieposłuszeństwem, z obywatelską wolnością, z pytaniem o to, jakie jest miejsce obywatela dzisiaj w świecie.
W tegorocznym programie GTD zaplanowano dwie debaty z udziałem dziennikarzy. Odbędą się w ECS. Pierwsza - 16 września o godz. 18.00 - poświęcona będzie dziennikarstwu w służbie demokracji, druga – 19 września o godz. 18.00 – traktować będzie o zadaniach i roli mediów w walce o kształt opinii publicznej.
Wicedyrektor ECS zwracał też uwagę na dwa spotkania w bibliotece ECS. 17 września o godz. 18.00 gościem będzie prof. Yascha Mounk. Akurat ukazał się jego książka „Lud kontra demokracja. Dlaczego wolność jest w niebezpieczeństwie i jak ją ocalić?”
- Mamy wyjątkową okazję gościć profesora filozofii Yaschę Mounka. To jest fascynująca biografia. Jego rodzice są Polakami, emigrantami roku 1968. Jest wybitnym filozofem, wykładającym na uniwersytetach amerykańskich – mówił Jacek Kołtan. - Zapraszam wszystkich, którzy zainteresowani są tym napięciem, w którym odpowiedzi generowane przez liberalną demokrację, wydaje się, że mają się ku końcowi.
Natomiast dzień później - 18 września o gdz. 18.00 - spotkać się będzie można z prof. Wojciechem Sadurskim, konstytucjonalistą. Jak zapewnia wicedyrektor Kołtan to spotkanie jest wyjątkową okazją do tego, żeby zapoznać się z myślą tego wybitnego naukowca, specjalisty w dziedzinie prawa.
- Profesor jest człowiekiem często odwiedzającym Polskę i żywo zainteresowanym tym, by wyjść z hermetycznego świata akademickiego i rozpocząć debatę na temat przeobrażeń polskiej kultury politycznej, zwłaszcza przeobrażeń związanych z systemem sądownictwa i trójpodziału władzy w ciągu ostatnich czterech lat.
Podczas GTD będzie też okazja, by przejść się szlakiem postaci historycznych, zobaczyć demokrację w interpretacji teatralnej, wziąć udział w pokazach filmowych czy warsztatach demokracji dla młodzieży. Zaplanowany jest też koncert Marka Dyjaka - jedyna biletowana impreza, na wszystkie pozostałe wstęp jest wolny.
Zobacz zapis programu: