Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. To pod nią w sierpniu 1980 r. spotykali się codziennie mieszkańcy miasta i inne osoby, które wspierały bądź były zainteresowane protestem. To tu wysłuchiwano komunikatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Była to wówczas, w czasach głębokiego komunizmu prawdziwa przestrzeń wolności i prawdy. Podobną rolę pełniły też pozostałe bramy ówczesnej Stoczni im. Lenina, ale to właśnie w tym miejscu wywieszono tablice, a na nich 21 postulatów strajkujących załóg Wybrzeża, z których najważniejszym było utworzenie niezależnych związków zawodowych. To tu gromadziły się największe tłumy. To obok tej bramy strajkujący stoczniowcy ustawili krzyż upamiętniający swoich kolegów, którzy zginęłi w czasie protestu w 1970 r. 39 lat temu brama została udekorowana kwiatami, pojawiły się na niej obraz Matki Boskiej i zdjęcie papieża Jana Pawła II. Jej zdjęcia pojawiły się na całym świecie w każdym dziennikarskim przekazie z Polski.
Kiedy 31 sierpnia 1980 r. MKS podpisał porozumienie z rządem komunistycznym, bramy stoczni zostały otwarte, a tłumy stoczniowców wśród oklasków opuściły zakład. Otwieranie na oścież stoczniowej Bramy nr 2 w rocznicę zakończenia słynnego strajku stało się już tradycją.
W sobotę 31 sierpnia 2019 r., w 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych spod pomnika Króla Jana III Sobieskiego ruszy ulicami Gdańska Marsz Sektorówki. O godz. 10.00 jego uczestnicy przejdą otwartą Bramą nr 2. W uroczystości udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie wydarzeń: Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos, Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak. Planowane są wystąpienia Aleksandry Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego i Basila Kerskiego – dyrektora ECS.
PROGRAM OBCHODÓW:
godz. 9.30 - Targ Drzewny/Pomnik Króla Jana III Sobieskiego - Marsz Sektorówki do historycznej Bramy nr 2
godz. 10.00 - Historyczna Brama nr 2/ul. Doki – Symboliczne otwarcie Bramy nr 2. Przemówienie Lecha Wałęsy (transmisja na gdansk.pl)
godz. 10.30 - Pl. Solidarności – Gdańskie Serce. Wspomnienie o Pawle Adamowiczu godz. 11.00 - Droga do Wolności – Poranna kawa z drożdżówką
godz. 15.00 – Europejskie Centrum Solidarności – Międzynarodowa debata o przyszłości samorządów (transmisja na gdansk.pl)
godz. 18.00 – Europejskie Centrum Solidarności – Koncert „Solidarność i Pokój”
31 sierpnia o godz. 17.00 w ECS zaplanowano wręczenie Medali Wdzięczności: Gáborowi Demszky'emu, Myrosławowi Marynowyczowi i Fransowi Timmermansowi. Wyróżnienie przyznawane jest zasłużonym dla Polski obcokrajowcom, wybitnym osobistościom, zaangażowanym w obronę demokracji, praworządności i praw człowieka. To wydarzenie również będzie transmitowane na żywo na portalu gdansk.pl.
Czytaj też: Frans Timmermans, Gabor Demszky, Myrosław Marynowycz - w sobotę w Gdańsku otrzymają Medale Wdzięczności