37. Festiwal Dźwięki Północy już trwa. Koncerty, warsztaty, kino, silent disco...

Powraca jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce: Festiwal „Dźwięki Północy”. Tegoroczna, 37. już edycja, jak zawsze będzie obfitować w muzykę – w programie znalazły się koncerty, spacery dźwiękowe, dj set, silent disco i warsztaty m.in. śpiewu, a ponadto pokaz filmowy, debata, wystawa wraz z oprowadzaniem kuratorskim i spotkanie literackie. Na koncerty obowiązują bilety i karnety, na część pozostałych wydarzeń wstęp wolny.
10.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa dziewięciu osób w różnym wieku, ubranych w casualowe stroje, które pozują we wnętrzu przypominającym domowy salon. Każda osoba trzyma instrument muzyczny, w tym akordeon, tubę, skrzypce i bęben
37. Festiwal „Dźwięki Północy” rozpoczyna się 11 lipca. Pierwszy koncert odbędzie się dzień później - wystąpi polska kapela Tęgie Chłopy
fot. Katarzyna Korona

FETA 2024 od 11 do 14 lipca w Gdańsku. Co w programie?

W czterech przestrzeniach Gdańska: w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) oraz w namiocie i pod gołym niebem przy Centrum, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) i w plenerze, od czwartku, 11 lipca, do niedzieli, 14 lipca, odbywać się będą wydarzenia w ramach 37. Festiwalu „Dźwięki Północy”. Wydarzenie organizowane jest przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, które w tym roku zadbało o nieco odświeżoną – rozbudowaną - formułę. 

- Naszym głównym celem wciąż pozostaje prezentacja ciekawych muzycznych projektów z Polski, Skandynawii i znad Bałtyku, które są dowodem na to, że tradycja to rzecz żywa, inspirująca i energetyczna. Na kilka lipcowych dni przygotowaliśmy intensywny program we wnętrzach i wokół zabytkowych siedzib NCK. Oprócz koncertów w zjawiskowym Centrum św. Jana, zapraszamy do przestrzeni relaksu i kreatywnej pracy, ulokowanej wokół gotyckiego kościoła oraz w Ratuszu Staromiejskim. Tam spotkamy się na warsztatach, wspólnym snuciu opowieści i przy rękodziele, obejrzymy film, uchylimy kilka tajemnic pracy tłumaczy literatury skandynawskiej, a przede wszystkim będziemy dużo tańczyć i bawić się – zapraszają organizatorzy.

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM

Ciekawy program koncertowy – trzy dni muzycznych emocji

Od piątku do niedzieli scenę Centrum św. Jana będzie przejmą artyści muzyczni z Polski, Szwecji, Finlandii i Norwegii.

Bogaty program koncertowy zainauguruje występ zespołu Biele – 12 lipca o godzinie 19:00. To projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk (śpiew, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne), Ulkę Murawko (cymbały, śpiew, instrumenty perkusyjne) i Piotra Fiedorowicza (dudy, gitara basowa, skrzypce, śpiew). Określają samych siebie jako „ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny”. Stylistykę, w której się poruszają nazywają „muzyką Suwalszczyzny - dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy, i współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć”.

O godzinie 20:30 scenę przejmą Tęgie Chłopy – porywająca do zabawy kapela, która przy akompaniamencie mocnej sekcji dętej kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w autentycznej (niestylizowanej!) formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do działalności tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa - m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i innych. Nazwą – do kieleckich „chłopów” – trójmiarowych, śpiewnych melodii typowych dla wschodniej Kielecczyzny. Skład zespołu: Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew, Michał Maziarz – tenor, Dorota Murzynowska – baraban, Kazimierz Nitkiewicz, Aleksandrer Kwietniak i Marcin Żytomirski – skrzypce.

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej w lipcu i sierpniu

Na zdjęciu widzimy grupę jedenastu osób w pomarańczowych i brązowych ubraniach, które pozują wokół starej ciężarówki w warsztacie lub garażu. Jedna z osób trzyma skrzypce, podczas gdy inne stoją, siedzą lub opierają się o ciężarówkę
Pochodzący ze Szwecji międzynarodowy zespół Spöket i Köket pewnością porwie publiczność do tańca
fot. Angelica Hvass

Drugi dzień koncertowych wrażeń, sobota, także upłynie pod znakiem Polski, ale i Szwecji. O godzinie 19:00 przed publicznością zaprezentuje się Magda Kuraś Quintet – zespół wykonujący muzykę etniczną, i śpiewający na modłę dawnych zespołów ludowych. Liderka, która na scenie łączy wokal z tańcem, pochodzi z Biłgoraja, dlatego w twórczości grupy dominują pieśni z okolic tego miasta. W ramach hołdu dla swoich korzeni, artystka nagrała wraz z zespołem „Tryptyk Biłgorajski” - muzyczną historię tęsknoty, rozdartego serca i oczyszczenia, w której oryginalne teksty stały się punktem wyjścia do własnych kompozycji. Stylistycznie Magda Kuraś Quintet stanowi odwzorowanie kapeli wiejskiej z zachowaniem wpływów muzycznych każdego z członków zespołu oraz ich osobistych przeżyć, które mieszają z dźwiękami w muzycznym eliksirze rytualnym. Skład zespołu: Magda Kuraś – głos, taniec, Maciej Świniarski – głos, burza, tamburyn, Ziemowit Klimek – kontrabas, głos, Kuba Krzanowski – perkusja, głos.

Natomiast o godzinie 20:30 na scenę wejdzie Spöket i köket - jedyny skandynawsko-francusko-kanadyjski big band grający w stylu cross-over i folk w krajach nordyckich. W jego składzie znajduje się dziesięciu młodych muzyków z różnych środowisk: jazzowych, klasycznych, rockowych i folkowych, którzy grają w sumie na dwudziestu (!) instrumentach. Na repertuar zespołu składają się stare i nowe piosenki i melodie ze Szwecji, Danii, Norwegii, prowincji Québec i wyspy Cape Breton – od melancholijnych ballad po skoczne melodie taneczne polska i reel. Tradycyjnym instrumentom ludowym, takim jak skrzypce, drewniany flet i akordeon towarzyszą kontrabas, fortepian i gitara oraz sekcja dęta z saksofonami, trąbką i puzonem, tworząc potężne brzmienie na pograniczu tradycyjnej muzyki ludowej i bigbandowej. Skład zespołu: Nisse Blomster – gitary, mandolina, banjo, wokal, drumla, podorythmie, Mads Kjøller Henningsen – flety, lira korbowa, drumla, Signe Kierkgaard Schmidt – skrzypce, Lies Hendrix – akordeon, Emma Engström – fortepian, organy, Erik Bengtsson – kontrabas, Albin Lagg – trąbka, skrzydłówka, Sebastian Petersson – puzon, Henrik Büller – saksofon barytonowy, saksofon altowy, Erik Larsson – saksofon tenorowy, klarnet.

Trzeci, i zarazem ostatni dzień koncertów, niedziela, przyniesie występy zespołów z Finlandii i Norwegii. O godzinie 19:00 usłyszymy Teho - fiński duet skrzypcowy, który czerpie z tradycji, jednocześnie przełamując muzyczne granice. Tworzący zespół skrzypkowie: Tero Hyväluoma i Esko Järvelä, którzy są dziś jednymi z najważniejszych artystów w skandynawskiej muzyce folkowej, dorastali w regionie Centralnej Ostrobotni, znanym jako prężny ośrodek muzyki ludowej. Dlatego nieprzypadkowo ich twórczość łączy tradycyjną fińską muzykę skrzypcową, tańce ludowe – halling z Norwegii i polska ze Szwecji, bebop, swing i współczesne folkowe brzemienia. Ich debiutancki album otrzymał nominację do fińskiej nagrody Grammy (Emma Awards) w 2018 roku.

Finałowym koncertem w ramach tegorocznej edycji festiwalu będzie występ norweskiego zespołu Østerlide, o godzinie 20:30. Trio, które tworzą: Liv Ulvik – wokal, Andreas Haddeland – gitary, i Ulrik Ibsen Thorsrud – perkusja, zasłynął z niezwykłych aranżacji tradycyjnych melodii ludowych, które dają nowe perspektywy i pokazują szeroki zakres nastrojów i tekstur – od cichego szeptu po agresywny hałas. Słuchacze lubiący eksplorować przeróżne muzyczne przestrzenie nie będą zawiedzeni.

Bilety na jeden dzień koncertów: 80-90 zł, karnet na trzy dni: 200-230 zł, do kupienia na nck-bilety.interticket.pl

Na zdjęciu znajdują się trzy osoby stojące na zamarzniętym jeziorze, w tle widoczny jest zalesiony brzeg. Każda osoba ma na sobie zimowy płaszcz, a obok nich znajduje się duży, pomarańczowy bęben
Zespół Østerlide cieszy się międzynarodowym uznaniem za swoje ciekawe aranżacje ponadczasowych melodii ludowych
fot. Ingvil Skeie Ljones

Mobillon 2024. Poznaj mobilny carillon - masz na to okazję do 14 lipca

Wydarzenia towarzyszące od czwartku do niedzieli

Jak zawsze, koncertom w ramach Festiwalu „Dźwięki Północy” towarzyszyć będą inne ciekawe wydarzenia, wśród których każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, doświadczyć, nauczyć się czegoś nowego, czy... po prostu nic nie robić.

Odpoczynku zaznany w Strefie relaksu, którą od 12 do 14 lipca znajdziemy w namiocie obok Centrum św. Jana (strefa wystartuje w piątek o godzinie 15:00). Znajdziemy tu miejsce do odpoczynku, foodtracki i kawiarnię. W programie wydarzeń towarzyszących są natomiast: warsztaty śpiewu i tańca, oprowadzania kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”, dwa spotkania z Karawaną Opowieści, silent disco, set dj-ski, warsztat poświęcony zielarstwu w pieśni, spotkanie literackie z tłumaczką Agatą Lubowicką, pokaz filmu „Wilczyca” połączony z debatą, potańcówka z muzyką na żywo i spacer dźwiękowy.

Program wydarzeń towarzyszących:

  • Czwartek, 11 lipca 
    • 16.00 - 18:00 warsztat śpiewu – prowadzi Julita Charytoniuk / bilety / Ratusz Staromiejski
    • 18:00 - 21:00 Bałtyk Movie – pokaz filmu “Wilczyca” z autorską narracją Doroty Masłowskiej oraz debata „Usłyszeć obraz. O dźwięku w filmach z północy” / wstęp wolny / Centrum św. Jana
  • Piątek, 12 lipca 
    • 17:00 - 18:30 „Mity nordyckie i opowieści o wikingach” – spotkanie z Karawaną Opowieści (dla dorosłych) / bilety / namiot przy Centrum św. Jana
    • 22.00 - 24:00 silent disco / bilety / regulamin / ogródek przy Centrum św. Jana
  • Sobota, 13 lipca 
    • 12.00 - 12:40 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza” / wstęp wolny / Ratusz Staromiejski
    • 13.00 - 15:00 warsztaty tańca – prowadzi Orkiestra Galicja / bilety / Ratusz Staromiejski
    • 14.00 - 15:30 „Bajki rybaków” – spotkanie z Karawaną Opowieści (familijne / tłumaczenie PJM) / bilety / Namiot w ogródku przy Centrum św. Jana
    • 15.30 - 17:30 warsztat śpiewu – prowadzi Maniucha Bikont / bilety / Ratusz Staromiejski
    • 16:00 - 17:30 set muzyki world / etno /folk zagra DJ Lua / wstęp wolny / namiot obok Centrum św. Jana
    • 22.00 - 24:00 potańcówka z muzyką na żywo – zagrają Biele i Orkiestra Galicja / wstęp wolny / Centrum św. Jana 
  • Niedziela, 14 lipca 
    • 11.30 - 13:00 spacer dźwiękowy – prowadzi Marcin Dymiter i Magdalena Świerczyńska-Dolot / zapisy / Centrum św. Jana
    • 13.00 - 14:45 warsztaty zielarstwo w pieśni – prowadzi Patrycja Laskowska / bilety / namiot w ogródku przy Centrum św. Jana
    • 13.00 - 17:30 warsztaty pieśni i opowieści WIELOŚWIATY – prowadzi Barbara Songin / bilety / Ratusz Staromiejski
    • 15.00 - 16:00 Spotkanie z tłumaczką literatury duńskiej Agatą Lubowicką / wstęp wolny / namiot w ogródku przy Centrum św. Jana
    • 17.30 - 18:30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza” / wstęp wolny / Ratusz Staromiejski

Udział w wybranych wydarzeniach wymaga zakupu biletów (warsztaty, silent disco, spotkania z Karawaną Opowieści). Bezpłatne zapisy obowiązują na Spacer Dźwiękowy. Wstęp wolny na pokaz filmu „Wilczyca” i debatę, oprowadzania kuratorskie po wystawie, set muzyki world - DJ Lua, potańcówkę z Biele i Orkiestrą Galicją, oraz spotkanie z Agatą Lubowicką. Szczegóły na dzwiekipolnocy.pl.

Teatr Leśny we Wrzeszczu zaprasza w sierpniu. Będą koncerty, kino i spektakle

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia