Święto Wolności i Praw Obywatelskich

Wolność i prawa obywatelskie w Gdańsku będziemy świętować bogatym programem wydarzeń, 2–4 czerwca. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. W programie m.in. koncert najlepszych polskich artystów, debaty o przeszłości i przyszłości nie tylko przy okrągłym stole, spotkania z bohaterami ostatnich dziesięcioleci, seminaria i konferencje. Większość wydarzeń będzie transmitowana na www.gdansk.pl.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mały chłopiec pisze na czarnej ścianie pełnej haseł np. wolności, mieszkania, solidarności ...
Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich, ściana marzeń, czerwiec 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jaka jest idea Święta Wolności i Praw Obywatelskich?

Do udziału w Święcie Wolności i Praw Obywatelskich zaprasza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

- Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, nie tylko w Polsce, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa 

Jakie wydarzenia odbędą się w piątek 2 czerwca?

Centrum wydarzeń będzie miejsce narodzin Solidarności – tereny postoczniowe.
 
Na początek Forum Idei i Praktyki | Solidarni w Rozwoju. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym. Hasło wywoławcze debat i seminariów brzmi: Energia społeczna pokoleń. Początek 2 czerwca w samo południe – w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Forum potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny.
 
Plakat informujący o Święcie Wolności i Praw Obywatelskich
 

Koncert “Pokolenia Wolności”

Wieczorem w piątek, 2 czerwca zaplanowano koncert pod hasłem: Pokolenia wolności. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo.

Bramy wejściowe na Plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19.00. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp dla chętnych jest wolny.

Dla dziennikarzy

Przedstawiciele mediów zainteresowani akredytacjami medialnymi na koncert, który odbędzie się w piątek, 2 czerwca na Placu Zebrań Ludowych, mogą wypełniać formularz zgłoszeniowy online

Halina Mlynkova: - Chcecie być tolerancyjni, to wyjedźcie i dopiero potem oceniajcie

Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp wolny.

Aby frekwencja w wyborach była jak największa

W samo południe, w sobotę, 3 czerwca, w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – Nie śpij, bo Cię przegłosują. Intencją jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 roku i poprowadziło wówczas do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.
 
Czerwony budzik
W sobotę, 3 czerwca, o godz. 12.00 w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – Nie śpij, bo Cię przegłosują
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

3 i 4 czerwca, sobota – niedziela. Program wydarzeń

W sobotę, 3 czerwca i niedzielę, 4 czerwca, warto przybyć na tereny postoczniowe.

Na Drodze do Wolności, placu Porozumienia Gdańskiego (obok dawnego budynku dyrekcji) i na terenie dawnej stołówki realizowany będzie bardzo bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe.

Co w Strefie Społecznej?

W tym roku do Strefy Społecznej Święta przybędzie 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski, m.in. Łodzi, Krakowa, Warszawy, Iławy, Kwidzyna, Leszna i oczywiście Gdańska. Dołączyć może każdy.

plakat z opisem programu
Akcja profrekwencyjna odbędzie się 3 czerwca w Strefie Społecznej
mat. UM Gdańska

Aktywiści spotykają się z obywatelkami i obywatelami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. Doświadczeniem poprzednich lat, tam będzie dochodzić do wymiany doświadczeń, prezentacji inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce i za granicą, zawiązywania partnerstw i uruchamiania nowych inicjatyw.

- W tym roku spotykamy się pod hasłem Pokoleń Wolności. Chcemy przyjrzeć się różnym problemom i zjawiskom społecznym z perspektywy czterech dekad. Trzech, które już upłynęły i czwartej, którą piszemy teraz wszyscy razem 
- mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
 
7 głównych rozmów zostanie poświęconych – Pokoleniom wolności. Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli niezwykle się zmieniło – tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. Udział w debatach wezmą m.in. Elżbieta Zapendowska, Daniel Qczaj, Piotr Cyrwus, Andrzej Wrona czy Zygmunt Chajzer.
 
Strefa Społeczna, w sobotę, 3 czerwca, będzie otwarta w godz. 11.00–22.00, a w niedzielę, 4 czerwca, w godz. 11.00–18.30.

Co w Gdańskim Forum Partycypacji?

 
W tych dniach warto odwiedzić również Gdańskie Forum Partycypacji, solidną porcję wymiany doświadczeń, prezentację dobrych praktyk, debaty, warsztaty oraz wspólne śniadanie na dobry początek. Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będą rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Inicjatywa Fundacji RC, zostanie zlokalizowana na terenie dawnej stołówki stoczniowej, w nowo zaaranżowanej przez Fundację Gdańską przestrzeni przy historycznej stoczniowej Bramie nr 2.
Czynne - 3 i 4 czerwca w godz. 10.00–15.00. Wstęp wolny.
 
Te dwa dni wypełni program wydarzeń realizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Po wystawie stałej szlakiem swoich wspomnień oprowadzać będą uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca.
Przyjazd do Gdańska zapowiedziało ponad 100 młodych parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, można dołączyć do otwartych obrad Parlamentu Młodych RP.
 
Plakat dotyczący koncertu Pokolenia Wolnosci
 

 

 
ZOBACZ SPOT PROMUJĄCY TEGOROCZNE ŚWIĘTO WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH:
 
 

Debaty przy okrągłym stole

W ogrodzie zimowym zaplanowano kilka debat przy okrągłym stole. Będą spotkania z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu oraz z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Można wziąć udział w seminarium dotyczącym integracji migrantów czy w otwartej konferencji – Moda w PRL.

Wystawa STOCZNIA

Zarówno 3, jak i 4 czerwca bilet na wystawę stałą i wystawę czasową STOCZNIA będzie można kupić w promocyjnej cenie 10 zł. Informacje i bilety na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Szczegółowy program godzinowy Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie poświęconej obchodom 4 czerwca.
 
 
 
oprac. RP
 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta