• Start
  • Wiadomości
  • 31. rocznica wyborów czerwcowych. Wielka biało-czerwona flaga

31. rocznica wyborów czerwcowych. Wielka biało-czerwona patchworkowa flaga

W czwartek 4 czerwca, o godz. 14:00 Miasto zaprasza na uroczyste zawieszenie wielkiej biało-czerwonej patchworkowej flagi na Górze Gradowej w Gdańsku. Flaga uszyta w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności ponownie będzie wciągnięta na najwyższy maszt w Gdańsku. W czasach pandemii koronawirusa to także symbol solidarności z medykami i przedsiębiorcami.  
04.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Patchworkowa biało-czerwona flaga została uszyta przez gdańskie wolontariuszki rok temu, z okazji jubileuszu 30-lecia wyborów czerwcowych, które przesądziły o upadku PRL i otworzyły drzwi do wolnej Polski. Po raz pierwszy została uroczyście wciągnięta na maszt Góry Gradowej 30 czerwca ub. roku. Dziś na ten maszt wraca
Patchworkowa biało-czerwona flaga została uszyta przez gdańskie wolontariuszki rok temu, z okazji jubileuszu 30-lecia wyborów czerwcowych, które przesądziły o upadku PRL i otworzyły drzwi do wolnej Polski. Po raz pierwszy została uroczyście wciągnięta na maszt Góry Gradowej 30 czerwca ub. roku. Dziś na ten maszt wraca i tak ma być co roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji „Wspólna Flaga - Wspólna Polska”. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca. 

 

Dzisiaj Gdańsk uczci początek wolnej Polski: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989

 

- W wymiarze symbolicznym wspólne szycie flagi z przeróżnych kawałków materiału, które na pierwszy rzut oka mogą do siebie nie pasować, jest podobne do tego, co robimy na co dzień - łączymy gminy i ich mieszkańców w ramach metropolii. Ponadto, flaga stała się doskonałą pamiątką Święta Wolności i Solidarności współtworzoną przez ludzi. W tym roku ma ona również wymiar symboliczny. W czasach pandemii koronawirusa to także symbol solidarności z służbami medycznymi i przedsiębiorcami - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. 

- Jestem zaszczycony, że mogę w czasie tej uroczystości reprezentować, jako lekarz, wszystkich pracowników medycznych: pielęgniarki i pielęgniarzy, ratowników medycznych i ratowniczki, opiekunów, techników, laborantów, moje koleżanki i kolegów lekarzy i wszystkie inne osoby, które wspólnie ciężko pracują w systemie opieki zdrowotnej. Na co dzień nasza praca nie jest łatwa, a epidemia to dla wszystkich czas szczególnej próby. Takie wyzwanie możemy udźwignąć tylko razem, zastępując hejt i uprzedzenia, ludzką życzliwością. Symboliczna Wspólna Flaga, uszyta podczas święta solidarności, po raz kolejny łączy wszystkich nas i przypomina, że kryzys, który dotyka każdego indywidualnie, możemy przezwyciężyć. Musimy tylko być solidarni. Wszyscy. I działać razem, jak jeden organizm - mówi Artur Dziadkiewicz, lekarz neurolog ze szpitala w Wejherowie.

W ceremonii w bezpośredniej bliskości masztu udział wezmą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Iwona Kwiatkowska właścicielka restauracji Perła Bałtyku oraz Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie.

Relacja on-line z tego wydarzenia dostępna będzie na stronie gdansk.pl, a także na profilach FB Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Osobom, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu