300-lecie urodzin Nataniela Wolfa. Pamiątka po naukowcu już jest w Muzeum Gdańska

Nataniel Mateusz Wolf żył w XVIII wieku, był znanym i cenionym lekarzem, przyrodnikiem, astronomem, związany z Gdańskiem. W piątek, 26 stycznia, do zbiorów Muzeum Gdańska trafił kamień nagrobny Nataniela Wolfa odnaleziony podczas poszukiwań archeologicznych w 2019 roku. Obiekt przekazały Stowarzyszenie Biskupia Górka, Fundacja na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” oraz Stowarzyszenie Nasz Gdańsk.
26.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-biała rycina: mężczyzna siedzi na krześle
Nataniel Mateusz Wolf (1724-1784)
mat. Domena publiczna wikimedia commons

Kim był Nataniel Mateusz Wolf

Urodzony 26 stycznia 1724 roku w Chojnicach, Nataniel Mateusz Wolf należy do grona najwybitniejszych polskich naukowców. Syn chojnickiego aptekarza odebrał wszechstronne wykształcenie w Gdańsku oraz kilku niemieckich uczelniach. Przed przybyciem nad Motławę był nadwornym lekarzem marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego oraz generalnego starosty ziem podolskich Adama Kazimierza Czartoryskiego. Leczył również króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Do Gdańska przybył po I rozbiorze Polski, zamieszkał w naszym mieście i związał się z Gdańskim Towarzystwem Przyrodniczym. Wbrew obawom lokalnych lekarzy, jako pierwszy, z powodzeniem zastosował wariolizację. Szczepienia surowicą przeciwko śmiertelnej ospie to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów „Gdańskich wspomnień młodości” Joanny Schopenhauer, która Wolfowi poświęciła osobny rozdział. Na Biskupiej Górce wybudował i wyposażył w nowoczesny angielski sprzęt obserwatorium astronomiczne, dzięki któremu badał gwiazdy, w tym szczególnie interesującego go Syriusza. Znany i ceniony za granicą Rzeczypospolitej naukowiec niektóre ze swoich prac drukował w Philosophical Transactions. Od 1777 roku był członkiem Royal Society. Jego grób został odnaleziony w 2019 roku na terenie użytkowanego przez policję bastionu Ostroróg na Biskupiej Górce.

Nataniel Wolf - poznaj życiorys wybitnego gdańszczanina, którego grób odkryto na Biskupiej Górce

Marmurowy kamień w Muzeum Gdańska

Z okazji 300. rocznicy urodzin Nataniela Wolfa odkryty podczas poszukiwań archeologicznych marmurowy kamień nagrobny trafił do zbiorów Muzeum Gdańska. Przekazali go przedstawiciele Stowarzyszenia Biskupia Górka oraz Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra”.

Pięć osób stoi za płytą nagrobną (ustawiona pionowa w ramach). Obok po lewej okrągły stolik
Przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji odsłaniają kamień nagrobny Nataniela Wolfa. Od lewej: Dominik Markiewicz - Fundacja Latebra, Przemysław Garlicki - archeolog, Wojciech Ostrowski - Stowarzyszenie Biskupia Górka, Jarosław Kukliński - Fundacja Latebra oraz Krystyna Ejsmont - Stowarzyszenie Biskupia Górka. W centrum pamiątka przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska
fot. Agnieszka Grabowska / mat. MG
Płyta nagrobkowa stojąca pionowo w drewnianych ramach
Kamień nagrobny astronoma z widocznymi zabrudzeniami. Te powstały wskutek wybudowania na jego miejscu w latach 50. XX wieku betonowego garażu. Zabytek zostanie poddany konserwacji przez Muzeum Gdańska
fot. Agnieszka Grabowska / mat. MG
Betonowe rzeczy oraz zardzewiały hełm leżą na stole
Podczas prac wydobywczych odkryto również wiele inny przedmiotów, m.in. niemiecki hełm oraz elementy uzbrojenia i pociski z czasów wojny światowej. Obok nich znajdowały się kamiennie donice i fragmenty grobu astronoma
fot. Agnieszka Grabowska / mat. MG

W uroczystości udział wzięli m.in. Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, Wojciech Ostrowski - Stowarzyszenie Biskupia Górka, Przemysław Garlicki - archeolog, Jarosław Kukliński - prezydent Fundacji Latebra. 

Cztery kobiety w strojach z XVIII wieku
300. urodziny Nataniela Wolfa odwiedziły również podróżniczki z przeszłości, dzięki którym uczestnicy mogli choć przez chwilę poczuć się jak w XVIII wieku, w którym naukowiec i lekarz pracował na rzecz lokalnej społeczności w Gdańsku
fot. Agnieszka Grabowska / mat. MG

Po zakończeniu uroczystości w muzeum uczestnicy spotkania udali się na grób Nataniela Wolfa na Biskupiej Górce.

Kamień można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 do niedzieli, 28 stycznia. Następnie trafi do magazynu i po zakończeniu spraw formalnych z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zostanie poddany pracom konserwatorskim. Zabytek najpewniej zostanie wyeksponowany w Muzeum Nauki Gdańskiej, na planowanej nowej wystawie stałej w wieży kościoła św. Katarzyny.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki