
W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności zasiadły tego wieczoru przede wszystkim osoby związane z Towarzystwem Polska - Niemcy w Gdańsku, niektórzy od początku jego istnienia. Była też obecna Cornelia Pieper - konsul generalna Niemiec w Gdańsku, a także Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska, która wręczyła kilku najbardziej zasłużonym dla działalności Towarzystwa osobom Medale Prezydenta Miasta Gdańska.

Na widowni nie zabrakło też gości z Bremy, którą łączy z naszym miastem 45-letnie partnerstwo, w tym m.in. Reinera Nalazka wieloletniego przewodniczącego siostrzanego Towarzystwa Niemiecko - Polskiego w Bremie.
Wieczór zwieńczyło widowisko “The Wall Show. Polska droga do wolności” z muzyka z płyty „The Wall” zespołu Pink Floyd, wykonaną na żywo przez zespół The Echoes Project z towarzyszeniem chóru dziecięcego Mezza Voce pod dyrekcją Izabeli Cywińskiej - Łomżyńskiej. Spektakl powstał z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Obchody jubileuszu Towarzystwa są częścią obszernego programu Tygodnia Niemieckiego, realizowanego w wielu przestrzeniach i w partnerstwie wielu instytucji.
zobacz fotogalerię z gali
O TOWARZYSTWIE POLSKA - NIEMCY
Towarzystwo Polska-Niemcy (TPN) w Gdańsku powstało 9 maja 1991 roku. Jego podstawowym celem jest (jak czytamy w statucie organizacji): “rozwijanie i umacnianie współpracy kulturalnej i edukacyjnej z organizacjami o podobnym charakterze działającymi w Niemczech, przezwyciężanie negatywnych stereotypów myślowych po obu stronach i eliminowanie historycznych uprzedzeń”.
Z uwagi na partnerstwo Gdańska i Bremy, jego działalność szczególnie koncentruje się na współpracy z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Bremie. Co ciekawe, towarzystwo bremeńskie powstało na kilka miesięcy przed zawarciem partnerstwa miast, które miało miejsce 12 kwietnia 1976 roku. Na utworzenie siostrzanej organizacji w Gdańsku nie zgodziły się władze PRL.

Warto zwrócić uwagę, że TPN jest “równolatkiem” traktatu między RFN a Rzeczpospolitą o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - został on zawarty w czerwcu 1991 roku. Tak więc rok 2021 jest rokiem aż trzech ważnych dla sąsiedzkiej współpracy jubileuszy.
Wracając do Towarzystwa Polska - Niemcy w Gdańsku: swoje cele realizuje m.in. wspierając przedstawicieli Towarzystw Niemiecko-Polskich podczas ich pobytu w naszym mieście. W takich sytuacjach organizuje gdańskie Towarzystwo organizuje także wspólne wyjazdy w różne miejsca regionu pomorskiego. W latach 1997, 2009 i 2016 TPN było organizatorem Kongresów Towarzystw Polsko Niemieckich i Niemiecko - Polskich w naszym mieście.
Ważnym partnerem gdańskiego TPN jest także Stowarzyszenie Katolików Gdańskich Adalbertus Werk. Organizacje niejednokrotnie organizowały warsztaty z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec oraz projekty wymiany polsko - litewsko - niemieckiej.
Prawie od początku istnienia gdańskie Towarzystwo przy wsparciu Instytutu Goethego w Warszawie organizuje w swojej siedzibie w Gdańsku Letnicy (przy ul. Starowiejskiej 15/16) bezpłatne warsztaty nauki języka niemieckiego. Aktualnie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, w ubiegłych latach także np. dla gdańskich policjantów, którzy na kursach poznawali podstawy języka niemieckiego.

W ciągu 30 lat TPN zorganizowało przeszło 30 podróży studyjnych - początkowo przede wszystkim do Bremy, a później również do innych krajów związkowych Niemiec, które służą pogłębianiu wiedzy o zachodnim sąsiedzie i nawiązywaniu nowych kontaktów z przedstawicielami Towarzystw Niemiecko - Polskich działających w danym regionie.
Raz w miesiącu w letnickiej siedzibie odbywają się „Czwartkowe spotkania edukacyjne” poświęcone m.in. kulturze i historii Polski oraz Niemiec, a także aktualnym wydarzeniom i rocznicom związanym z obydwoma krajami. W spotkaniach bardzo często uczestniczą zaproszeni goście (naukowcy, artyści, eksperci) także z Niemiec.
Wieloletnią prezeską TPN była Anna Misztal, która zmarła w 2020 roku. Obecnie obowiązki prezesa Towarzystwa pełni Jolanta Murawska.

Jeden z najnowszych projektów TPN w Gdańsku to zrealizowany z jego inicjatywy, przy współpracy z Towarzystwem Niemiecko - Polskim w Bremie, kalendarz charytatywny na rok 2021 rok. Motywem przewodnim kalendarza była baśń Braci Grimm „Bremeńscy Muzykanci”, do której ilustracje przygotowali pacjenci Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na wsparcie przeprowadzonego w 2021 roku, remontu tejże Kliniki.
Projekt realizowany pod patronatem Konsul Generalnej RFN w Gdańsku wsparł Instytut Goethego w Warszawie, do inicjatywy przyłączyło się również Stowarzyszenie dla Młodych Muzyków z Niemiec i Polski, które rozpropagowało kalendarz w Bremie. Sprzedaż charytatywnego wydawnictwa przyniosła w sumie 22 tys. złotych przekazanych przez Towarzystwo na poczet prac remontowych.
W niedzielę, 3 października br. w siedzibie TPN otwarta zostanie biblioteka i czytelnia. W uroczystości udział wezmą goście z partnerskiego miasta, którzy przekażą do zbiorów biblioteki książki podarowane gdańszczanom przez mieszkańców Bremy.