PROGRAM
SZTUKA WYBORU
Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 19
Piątek, 22 października Noc Księgarń
godz. 19
Spotkanie Klubu czytelniczego PIW-u wokół książki "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka
Będziemy dyskutować o samotności: czy rzeczywiście rodzimy się i umieramy sami? Dlaczego czujemy tak silną potrzebę bliskości, budowania relacji i odnajdywania prawideł w świecie pełnym sprzeczności? Czy wszystko jest policzalne i czy mamy szansę na nowe spojrzenie na swoje człowieczeństwo?
Dyskusję poprowadzi Natalia Soszyńska.
(Zgłoszenia do klubu na mail malwina@sztukawyboru.eu. Wszystkim uczestnikom udostępniamy za darmo książki w formie e-booków)
godz. 20
Spotkanie z Moniką Rogowską-Stangret, autorką niedawno wydanej książki pt. „Być ze świata. Cztery eseje o etyce posthumanistycznej"
Jak myśleć o życiu i śmierci, o utracie i nadziei w postapokaliptycznym i posttraumatycznym świecie? Jak tworzyć odpowiedzialne relacje ze światem, jak o nim opowiadać i myśleć? Jak myśleć o człowieku inaczej niż przez pryzmat autonomiczności, samowystarczalności, atomizacji czy jednostkowości? Jak pomyśleć człowieka jako „bycie ze świata”, uchwycić ruch antropodecentralizacji, immanentnej relacyjności, sieci współzależności?
Monika Rogowska-Stangret jest adiunktką w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku i filozofką prowadzącą badania na styku filozofii feministycznej, humanistyki środowiskowej i posthumanizmu, zajmuje się tłumaczeniami. Publikowała w „Feminist Theory” (2020), „Philosophy Today” (2019), „The Minnesota Review: A Journal of Creative and Critical Writing” (2017); autorka książki „Ciało – poza innością i tożsamością. Trzy figury ciała w filozofii współczesnej” (Gdańsk 2016, 2019); współredaktorka między innymi zbiorów „Feministyczne nowe materializmy: usytuowane kartografie” (2018) i „Feminist new materialisms: Activating ethico-politics through genealogies in social sciences” (2019).
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Szalewska dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, pracownica Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyczka literatury, zajmuje się kulturowymi studiami miejskimi i animal studies.
Księgarnia Wydawnictwa Marpress
Targ Rybny 10B, Gdańsk, księgarnia będzie czynna tego dnia w godz. 9:00-21.
Można ją również odwiedzić na Facebooku.
22 października 2021, godz. 17, warsztaty na temat podstawowych patentów na usuwanie blokad twórczych poprowadzi Barbara Piórkowska
Autorka o warsztatach: „Na tych krótkich zajęciach pobudzimy kreatywność i zajmiemy się blokadami, które nie pozwalają nam swobodnie tworzyć. Wykorzystamy proste narzędzia pisarskie i psychologiczne po to, by móc wrócić do domu i swobodnie zająć się pisaniem albo każdą inną dziedziną sztuki. Dostęp do naszej wewnętrznej kreatywności to coś łatwego, trzeba tylko dobrze się nastawić. Jeśli chcesz pisać albo masz przestój w tworzeniu kolejnych stron - pokażę tu, od czego zależy dobry przepływ i jak pracować z tym tematem.”
Wstęp wolny. Limit osób 12. Zapisy pod adresem: marta@marpress.pl
22 października 2021, godz. 18:00-18:30
Barbara Piórkowska podpisuje książkę „Kraboszki”
22 października 2021, godz. 19 - spotkanie z Janem Danilukiem
"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Wolnym Mieście Gdańsku, ale dotąd baliście się zapytać...". Na pytania będzie odpowiadał Jan Daniluk, historyk specjalizujący się w historii Wolnego Miasta Gdańska. Spotkanie w formule „zadaj pytanie”.
Wydarzenie będzie transmitowane online, więc na pytania zadawane drogą elektroniczną też postaramy się odpowiedzieć.
Limit osób: 25 (Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa)
22 października 2021, godz. 20:30-21:00
Jan Daniluk podpisuje książki „Góra Gradowa. Krótka historia” i „Dzieje fortu. Spacerownik” wydane przez Hevelianum (do kupienia w księgarni).
Sprawdź, jak było: