• Start
  • Wiadomości
  • 3. Festiwal Cinematika łączy muzykę filmową i kino. W sprzedaży bilety

3. Festiwal Cinematika w listopadzie połączy muzykę filmową i kino. W sprzedaży bilety na koncerty

Rozpoczynali w pandemii koncertami on-line, w tym roku - od 23 do 27 listopada 2022 r. - odbędzie już trzecia edycja festiwalu, którego program wciąż się rozbudowuje. Organizatorzy z Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa zapowiadają, że chcą prezentować różne oblicza muzyki w kinie oraz muzykę filmową w szerokim kontekście. Wielu utworów gdańska publiczność będzie miała okazję posłuchać po raz pierwszy. Do tego świetne światowe kino, również premierowo.
24.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
CINEMATIKA2net_68
Festiwal Cinematika prezentuje różne oblicza muzyki w kinie oraz muzykę filmową w szerokim kontekście
mat. St. Hamulec Bezpieczeństwa

Dodatkowa pula biletów na „Dziady” Mai Kleczewskiej - sprzedaż rusza dziś o 14:00 w GTS i online

- W programie festiwalu znajdą się koncerty muzyki filmowej o różnym charakterze muzycznym - mówi Anna Kądziela-Grubman, ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, pomysłodawcy i organizatora festiwalu Cinematika. - Ich uzupełnieniem będzie druga edycja międzynarodowego konkursu teledysków i krótkich filmów muzycznych, pokazy filmowe o kompozytorach muzyki filmowej oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego, muzycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.

Muzyka na Cinematika

Koncerty będą aż trzy. W sobotę, 26 listopada, interpretacje znanych kinowych muzycznych usłyszymy w wykonaniu m.in. Formacji 22. TEgo wieczoru usłyszmy utwory z kultowych seriali i filmów przełomu lat. 80 i 90., takich jak „Miami Vice”, „Terminator” czy „Łowca Androidów”, ale też ze współczesnych hitów: serialu „Stranger Things”, "Duny" czy "Domu Gucci". 

Stefan Wesołowski wraz z kwartetem wilonczelistów wykona dzień później - w niedzielę, 27 listopada - w Teatrze Szekspirowskim, muzykę do filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob” opowiadającym o twórczości Andrzeja Żuławskiego. Wesołowski komponując inspirował się twórczością Andrzeja Korzyńskiego, kompozytora muzyki filmowej, który współpracował z Andrzejem Żuławskim przy jego największych produkcjach. "Ucieczka" opowiada historię jednego z największych dzieł kina sci-fi, którego produkcja została brutalnie przerwana w 1977 roku przez ówczesne władze.

- Są one rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Korzyński odkrył dla polskiego kina - mówi kompozytor o swoich utworach. - Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. oraz z użyciem analogowych efektów […] Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele.

A duet Olo Walicki i Kamil Pater zagrają w piątek, 25 listopada, również skomponowaną specjalnie na tegoroczny Festiwal Cinematika ścieżkę dźwiękowa do filmu „Gabinet dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 r. „Gabinet Dr. Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii. Uznawany jest za jeden z pierwszych filmów grozy, którym inspirowali się najwięksi autorzy współczesnego kina. 

Akcja filmu toczy się w wyimaginowanym miasteczku Holstenwall w północnych Niemczech. Pewnego dnia przybywa tam hipnotyzer - doktor Caligari - prezentujący w lunaparkach somnambulika przepowiadającego przyszłość. Zgodę na swoje pokazy musi uzyskać w ratuszu miejskim; tam jednak zostaje grubiańsko potraktowany przez jednego z urzędników. Tej samej nocy nieuprzejmy urzędnik ginie zasztyletowany przez tajemniczego mordercę...

 

Poza pokazami konkursowymi, festiwalowa publiczność obejrzy cztery przedpremierowe produkcje
Poza pokazami konkursowymi, festiwalowa publiczność obejrzy cztery przedpremierowe produkcje
mat. St. Hamulec Bezpieczeństwa

Co w kinie na Cinamatice?

Program filmowy tegorocznego Festiwalu Cinematika, to międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych, pokazy przedpremierowe filmów z festiwali Cannes, Toronto i Wenecji oraz filmy dokumentalne i muzyczne.

- Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 700 filmów i teledysków z 68 krajów z całego świata. Fabularnych, animowanych oraz eksperymentalnych. Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć 20 najlepszych krótkich produkcji, których selekcja wciąż jeszcze trwa – mówi Michał Grubman, dyrektor programowy Festiwalu.

Poza pokazami konkursowymi, festiwalowa publiczność obejrzy cztery przedpremierowe produkcje: Nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Autor „Turysty” i „The Square” w swoim najnowszym dziele cudownie szarżuje i nie daje chwili wytchnienia – żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. I robi to z wyczuwalną rozkoszą. Świetnie napisana, dzika komedia, niezwykle aktualny i drapieżny komentarz do naszych absurdalnie okrutnych czasów.

Drugą, niezwykle ciekawą propozycją z tegorocznego festiwalu Cannes będzie francuskie „Pięć Diabłów”, najnowszy film Léi Mysius, reżyserki znakomitej „Avy”. Elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie.

Kolejnym festiwalowym tytułem jest „Sundown”, najnowszy film Michela Franco („Nowy porządek”), który był objawieniem ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. „Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. W rolach głównych Charlotte Gainsbourg i Tim Roth.

Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu

Na festiwalu nie zabraknie również filmowych odniesień do muzyki i artystów, którzy współtworzą program tegorocznych koncertów. W ten sposób, zostanie zaprezentowany muzyczny dokument „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” w reżyserii Olo Walickiego i Konrada Kulczyńskiego. Skonstruowana z precyzją czystych kadrów i klarownych zabiegów obraz, który rejestruje alchemiczną przemianę matematycznej zasady w żywy proces poszukiwania przestrzeni spotkania dwojga ludzi. Towarzyszymy Olowi Walickiemu i Jackowi Prościńskiemu podczas nagrywania (na poły improwizowanego) materiału na płytę „LLovage”. W ramach projekcji będzie można się spotkać się w twórcami filmu.

Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu to również „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy. Film opowiadający o kulisach produkcji, nigdy w pełni nie ukończonej produkcji Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym Globie”, który mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed pierwszymi „Gwiezdnymi wojnami” George'a Lucasa. W filmie wybrzmi zaś muzyka Stefana Wesołowskiego, który w ramach festiwalu zagra wraz z zaproszonymi gośćmi koncert muzyki filmowej pod tym samym tytułem.

W programie znalazła się również gdańska premiera festiwalowa filmu „Everybody Wants to go to Heaven” Michała Franczaka. Film opowiada o podlaskim festiwalu "Tribalanga" i o grupie pasjonatów, którzy raz do roku w Dolinie Biebrzy na Podlasiu organizują to unikalne wydarzenie muzyczne łączące naturę i ludzi, podczas którego na cztery sierpniowe dni i noce tworzy się wspólnota osób, szukających ucieczki od rzeczywistości w odrealnionym świecie muzyki i natury. O realizacji filmu opowie zaś reżyser filmu, który będzie gościem festiwalu.

3. Festiwal Cinematika odbywa się od 23 do 27 listopada 2022 r.

 

CINEMATIKA2net_131
3. edycja festiwalu Cinematika odbędzie się od 24 do 27 listopada 2022 r.
mat. St. Hamulec Bezpieczeństwa

PROGRAM koncertów

25 listopada 2022 | godz. 19.00 | Centrum św. Jana
Koncert do filmu niemego: Gabinet Dr. Caligari

To będzie premierowy koncert do filmu „Gabinet dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 roku, wyreżyserowanego przez Roberta Wiene. Autorską ścieżkę dźwiękową do filmu napisaną specjalnie na tegoroczny Festiwal Cinematika zaprezentują Olo Walicki oraz Kamil Pater, czyli 2/3 aktualnego zespołu koncertowego Marii Peszek.

Bilety: 50,00 – I pula; 55,00 – II pula (dostępna od listopada). Miejsca na koncert są nienumerowane. Ilość miejsc: 200.

26 listopada 2022 | godz. 19.00 | Gdański Teatr Szekspirowski
Koncert Muzyki Filmowej: Echo lat 80. - vol. 2

Premierowy koncert „Echo lat 80. – VOL. 2.” to podróż poprzez kompozycje z filmów lat 80., 90. aż po czasy współczesne. Cały koncert będzie połączniem muzyki symfonicznej i elektronicznej z domieszką nowoczesnego synthpopu. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi nowa, kilkunastoosobowa orkiestra Formacja 22, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Oprócz tego zagrają i zaśpiewają wykonawcy muzyki elektronicznej i synthwavowej: William Malcolm jako NIGHTRUN87, Mateusz Gierc jako Pan.Mruk oraz Mila Jankowska.

W programie zabrzmią utwory z kultowych seriali i filmów przełomu lat. 80 i 90., oraz ze współczesnych produkcji filmowych.

Bilety: 65,00 – I pula; (75,00 – II pula, 85,00 – III pula – dostępne w terminie późniejszym).


27 listopada 2022 | godz. 19.00 | Gdański Teatr Szekspirowski
Koncert Muzyki Filmowej: Ucieczka na Srebrny Glob

Zapraszamy na niecodzienny koncert muzyki skomponowanej do filmu „Ucieczka na srebrny Glob” opowiadającego o twórczości Andrzeja Żuławskiego. Koncert w wykonaniu gdańskiego kompozytora i muzyka Stefana Wesołowskiego, który wystąpi w towarzystwie kwartetu wiolonczelistów: Michała Pepola, Mariusza Mruczka, Krzysztofa Pawłowskiego i Błażeja Golińskiego.

Bilety: 55,00 – I pula; (65,00 – II pula, dostępne w terminie późniejszym).

Program szczegółowy

23.11.2022, środa
godz. 19:00 / KINO / Blok konkursowych teledysków / Kolonia Artystów – wstęp wolny
godz. 20:00 / KINO / Blok konkursowych krótkich filmów muzycznych / Kolonia Artystów – wstęp wolny
godz. 21:15 / KINO / Everybody wants to go to heaven, reż. Michał Franczak, 49 min / Kolonia Artystów – wstęp wolny
24.11.2022, czwartek
godz. 18:00 / KINO / Ucieczka na Srebrny Glob, reż. Kuba Mikurda, 94 min / Instytut Kultury Miejskiej
godz. 20:00 / KINO / Najmniejsza Wspólna Wielokrotność, reż. Konrad Kulczyński, Olo Walicki, 59 min + spotkanie z twórcami / Instytut Kultury Miejskiej
25.11.2022, piątek
godz. 19.00 / Koncert do filmu niemego Gabinet Dr. Caligari – Olo Walicki, Kamil Pater / Centrum św. Jana
godz. 20:45 / KINO / Sundown – pokaz przedpremierowy, reż. Michel Franco, 83 min / Centrum św. Jana
26.11.2022, sobota
godz. 19.00 / Koncert Muzyki Filmowej: ECHO LAT 80. – VOL. 2 / Gdański Teatr Szekspirowski
godz. 21:15 / KINO / W trójkącie (Triangle of sadness) – pokaz przedpremierowy, reż. Ruben Östlund, 147 min / Gdański Teatr Szekspirowski
27.11.2022, niedziela
godz. 18.00 / Koncert Muzyki Filmowej: NA SREBRNYM GLOBIE / Gdański Teatr Szekspirowski
godz. 19:45 / KINO / Pięć Diabłów (Les cinq diables) – pokaz przedpremierowy, reż. Léa Mysius, 96 min / Gdański Teatr Szekspirowski

Zobacz poprzednie edycje festiwalu:

Festiwal Cinematika – trzy koncerty i dziewięć filmów, wszystko online

Festiwal Cinematika - trzy dni, trzy lokalizacje, kino i najpiękniejsza muzyka filmowa

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych