Dodatkowa pula biletów na „Dziady” Mai Kleczewskiej - sprzedaż rusza dziś o 14:00 w GTS i online
- W programie festiwalu znajdą się koncerty muzyki filmowej o różnym charakterze muzycznym - mówi Anna Kądziela-Grubman, ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, pomysłodawcy i organizatora festiwalu Cinematika. - Ich uzupełnieniem będzie druga edycja międzynarodowego konkursu teledysków i krótkich filmów muzycznych, pokazy filmowe o kompozytorach muzyki filmowej oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego, muzycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.
Muzyka na Cinematika
Koncerty będą aż trzy. W sobotę, 26 listopada, interpretacje znanych kinowych muzycznych usłyszymy w wykonaniu m.in. Formacji 22. TEgo wieczoru usłyszmy utwory z kultowych seriali i filmów przełomu lat. 80 i 90., takich jak „Miami Vice”, „Terminator” czy „Łowca Androidów”, ale też ze współczesnych hitów: serialu „Stranger Things”, "Duny" czy "Domu Gucci".
Stefan Wesołowski wraz z kwartetem wilonczelistów wykona dzień później - w niedzielę, 27 listopada - w Teatrze Szekspirowskim, muzykę do filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob” opowiadającym o twórczości Andrzeja Żuławskiego. Wesołowski komponując inspirował się twórczością Andrzeja Korzyńskiego, kompozytora muzyki filmowej, który współpracował z Andrzejem Żuławskim przy jego największych produkcjach. "Ucieczka" opowiada historię jednego z największych dzieł kina sci-fi, którego produkcja została brutalnie przerwana w 1977 roku przez ówczesne władze.
- Są one rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Korzyński odkrył dla polskiego kina - mówi kompozytor o swoich utworach. - Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. oraz z użyciem analogowych efektów […] Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele.
A duet Olo Walicki i Kamil Pater zagrają w piątek, 25 listopada, również skomponowaną specjalnie na tegoroczny Festiwal Cinematika ścieżkę dźwiękowa do filmu „Gabinet dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 r. „Gabinet Dr. Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii. Uznawany jest za jeden z pierwszych filmów grozy, którym inspirowali się najwięksi autorzy współczesnego kina.
Akcja filmu toczy się w wyimaginowanym miasteczku Holstenwall w północnych Niemczech. Pewnego dnia przybywa tam hipnotyzer - doktor Caligari - prezentujący w lunaparkach somnambulika przepowiadającego przyszłość. Zgodę na swoje pokazy musi uzyskać w ratuszu miejskim; tam jednak zostaje grubiańsko potraktowany przez jednego z urzędników. Tej samej nocy nieuprzejmy urzędnik ginie zasztyletowany przez tajemniczego mordercę...
Co w kinie na Cinamatice?
Program filmowy tegorocznego Festiwalu Cinematika, to międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych, pokazy przedpremierowe filmów z festiwali Cannes, Toronto i Wenecji oraz filmy dokumentalne i muzyczne.
- Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 700 filmów i teledysków z 68 krajów z całego świata. Fabularnych, animowanych oraz eksperymentalnych. Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć 20 najlepszych krótkich produkcji, których selekcja wciąż jeszcze trwa – mówi Michał Grubman, dyrektor programowy Festiwalu.
Poza pokazami konkursowymi, festiwalowa publiczność obejrzy cztery przedpremierowe produkcje: Nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Autor „Turysty” i „The Square” w swoim najnowszym dziele cudownie szarżuje i nie daje chwili wytchnienia – żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. I robi to z wyczuwalną rozkoszą. Świetnie napisana, dzika komedia, niezwykle aktualny i drapieżny komentarz do naszych absurdalnie okrutnych czasów.
Drugą, niezwykle ciekawą propozycją z tegorocznego festiwalu Cannes będzie francuskie „Pięć Diabłów”, najnowszy film Léi Mysius, reżyserki znakomitej „Avy”. Elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie.
Kolejnym festiwalowym tytułem jest „Sundown”, najnowszy film Michela Franco („Nowy porządek”), który był objawieniem ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. „Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. W rolach głównych Charlotte Gainsbourg i Tim Roth.
Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu
Na festiwalu nie zabraknie również filmowych odniesień do muzyki i artystów, którzy współtworzą program tegorocznych koncertów. W ten sposób, zostanie zaprezentowany muzyczny dokument „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” w reżyserii Olo Walickiego i Konrada Kulczyńskiego. Skonstruowana z precyzją czystych kadrów i klarownych zabiegów obraz, który rejestruje alchemiczną przemianę matematycznej zasady w żywy proces poszukiwania przestrzeni spotkania dwojga ludzi. Towarzyszymy Olowi Walickiemu i Jackowi Prościńskiemu podczas nagrywania (na poły improwizowanego) materiału na płytę „LLovage”. W ramach projekcji będzie można się spotkać się w twórcami filmu.
Kino dokumentalne na gdańskim festiwalu to również „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Kuby Mikurdy. Film opowiadający o kulisach produkcji, nigdy w pełni nie ukończonej produkcji Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym Globie”, który mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed pierwszymi „Gwiezdnymi wojnami” George'a Lucasa. W filmie wybrzmi zaś muzyka Stefana Wesołowskiego, który w ramach festiwalu zagra wraz z zaproszonymi gośćmi koncert muzyki filmowej pod tym samym tytułem.
W programie znalazła się również gdańska premiera festiwalowa filmu „Everybody Wants to go to Heaven” Michała Franczaka. Film opowiada o podlaskim festiwalu "Tribalanga" i o grupie pasjonatów, którzy raz do roku w Dolinie Biebrzy na Podlasiu organizują to unikalne wydarzenie muzyczne łączące naturę i ludzi, podczas którego na cztery sierpniowe dni i noce tworzy się wspólnota osób, szukających ucieczki od rzeczywistości w odrealnionym świecie muzyki i natury. O realizacji filmu opowie zaś reżyser filmu, który będzie gościem festiwalu.
3. Festiwal Cinematika odbywa się od 23 do 27 listopada 2022 r.
PROGRAM koncertów
25 listopada 2022 | godz. 19.00 | Centrum św. Jana
Koncert do filmu niemego: Gabinet Dr. Caligari
To będzie premierowy koncert do filmu „Gabinet dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 roku, wyreżyserowanego przez Roberta Wiene. Autorską ścieżkę dźwiękową do filmu napisaną specjalnie na tegoroczny Festiwal Cinematika zaprezentują Olo Walicki oraz Kamil Pater, czyli 2/3 aktualnego zespołu koncertowego Marii Peszek.
Bilety: 50,00 – I pula; 55,00 – II pula (dostępna od listopada). Miejsca na koncert są nienumerowane. Ilość miejsc: 200.
26 listopada 2022 | godz. 19.00 | Gdański Teatr Szekspirowski
Koncert Muzyki Filmowej: Echo lat 80. - vol. 2
Premierowy koncert „Echo lat 80. – VOL. 2.” to podróż poprzez kompozycje z filmów lat 80., 90. aż po czasy współczesne. Cały koncert będzie połączniem muzyki symfonicznej i elektronicznej z domieszką nowoczesnego synthpopu. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi nowa, kilkunastoosobowa orkiestra Formacja 22, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Oprócz tego zagrają i zaśpiewają wykonawcy muzyki elektronicznej i synthwavowej: William Malcolm jako NIGHTRUN87, Mateusz Gierc jako Pan.Mruk oraz Mila Jankowska.
W programie zabrzmią utwory z kultowych seriali i filmów przełomu lat. 80 i 90., oraz ze współczesnych produkcji filmowych.
Bilety: 65,00 – I pula; (75,00 – II pula, 85,00 – III pula – dostępne w terminie późniejszym).
27 listopada 2022 | godz. 19.00 | Gdański Teatr Szekspirowski
Koncert Muzyki Filmowej: Ucieczka na Srebrny Glob
Zapraszamy na niecodzienny koncert muzyki skomponowanej do filmu „Ucieczka na srebrny Glob” opowiadającego o twórczości Andrzeja Żuławskiego. Koncert w wykonaniu gdańskiego kompozytora i muzyka Stefana Wesołowskiego, który wystąpi w towarzystwie kwartetu wiolonczelistów: Michała Pepola, Mariusza Mruczka, Krzysztofa Pawłowskiego i Błażeja Golińskiego.
Bilety: 55,00 – I pula; (65,00 – II pula, dostępne w terminie późniejszym).
Program szczegółowy
23.11.2022, środa
godz. 19:00 / KINO / Blok konkursowych teledysków / Kolonia Artystów – wstęp wolny
godz. 20:00 / KINO / Blok konkursowych krótkich filmów muzycznych / Kolonia Artystów – wstęp wolny
godz. 21:15 / KINO / Everybody wants to go to heaven, reż. Michał Franczak, 49 min / Kolonia Artystów – wstęp wolny
24.11.2022, czwartek
godz. 18:00 / KINO / Ucieczka na Srebrny Glob, reż. Kuba Mikurda, 94 min / Instytut Kultury Miejskiej
godz. 20:00 / KINO / Najmniejsza Wspólna Wielokrotność, reż. Konrad Kulczyński, Olo Walicki, 59 min + spotkanie z twórcami / Instytut Kultury Miejskiej
25.11.2022, piątek
godz. 19.00 / Koncert do filmu niemego Gabinet Dr. Caligari – Olo Walicki, Kamil Pater / Centrum św. Jana
godz. 20:45 / KINO / Sundown – pokaz przedpremierowy, reż. Michel Franco, 83 min / Centrum św. Jana
26.11.2022, sobota
godz. 19.00 / Koncert Muzyki Filmowej: ECHO LAT 80. – VOL. 2 / Gdański Teatr Szekspirowski
godz. 21:15 / KINO / W trójkącie (Triangle of sadness) – pokaz przedpremierowy, reż. Ruben Östlund, 147 min / Gdański Teatr Szekspirowski
27.11.2022, niedziela
godz. 18.00 / Koncert Muzyki Filmowej: NA SREBRNYM GLOBIE / Gdański Teatr Szekspirowski
godz. 19:45 / KINO / Pięć Diabłów (Les cinq diables) – pokaz przedpremierowy, reż. Léa Mysius, 96 min / Gdański Teatr Szekspirowski
Zobacz poprzednie edycje festiwalu:
Festiwal Cinematika – trzy koncerty i dziewięć filmów, wszystko online
Festiwal Cinematika - trzy dni, trzy lokalizacje, kino i najpiękniejsza muzyka filmowa