28. Festiwal Szekspirowski uroczyście otwarty

W czwartek, 25 lipca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się uroczysta inauguracja 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który potrwa do 4 sierpnia. Części oficjalnej towarzyszyła premiera własna Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dla starszych dzieci i młodzieży - „Burza. Prequel” w reżyserii Joanny Zdrady. 
26.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi stojących przed wejściem do nowoczesnego budynku z ciemnej cegły, najprawdopodobniej czekających na rozpoczęcie jakiegoś wydarzenia. W tle można zauważyć różne znaki i banery, co sugeruje, że miejsce to jest miejscem publicznym lub kulturalnym
Festiwal Szekspirowski jest międzynarodową imprezą teatralną z długimi tradycjami - jego początki sięgają 1993 roku. Wydarzenie powstało z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM 

Galę otwarcia 28. Festiwalu Szekspirowskiego poprowadziła Katarzyna Chlebny - aktorka i reżyserka z Teatru Nowego Proxima z Krakowa. Na uroczystości, zorganizowanej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, który razem z Fundacją Theatrum Gedanense jest organizatorem festiwalu, obecni byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilia Lodzińska, prezes Fundacji Theatrum Gedanense Jacek Walczykowski i wiceprezes Justyna Marcinkiewicz-Limon, przewodniczący Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Theatrum Gedanense Tomasz Limon i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda.

- Cieszę się na nowe doznania artystyczne, świeże spojrzenie i nowe interpretacje dramatów Stratfordczyka, tym bardziej, że tegoroczny program, tak wydarzeń głównych, jak towarzyszących, jest naprawdę imponujący. Mam nadzieję, że ten czas pozwoli nam odetchnąć od codzienności, zatracić się w magii teatru i pozwoli nam spojrzeć na świat trochę inaczej – powitał przybyłych na inaugurację tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Motto 28. edycji: „A niech się głowy toczą!” dowodzi, że sztuka Szekspira jest aktualna i uniwersalna. Nawiązuje do idei chaosu oraz niepewności, która towarzyszy nam w dzisiejszych czasach. Świat kręci się coraz szybciej, słowa takie jak wojna i kryzys odmieniane są przez wszystkie przypadki każdego dnia. Doświadczamy gwałtownych zmian społecznych i klimatycznych, trudnych do przewidzenia ustrojowych i ekonomicznych konsekwencji decyzji politycznych. Skutki bywają niezwykle niebezpieczne dla jednostek, ale też całych społeczności. Ważne jest, aby potrafić się sprzeciwić złu i walczyć o lepsze jutro. 

Festiwal Szekspirowski już rozpoczęty. Na te wydarzenia SĄ jeszcze bilety. Na niektóre wstęp wolny 

Na zdjęciu widać mężczyznę w eleganckim garniturze, z różowym krawatem i chusteczką w kieszeni, stojącego na scenie i przemawiającego do mikrofonu. Trzyma w rękach kartki z tekstem, a w tle widoczne jest ciemne oświetlenie sceniczne, co sugeruje oficjalne wystąpienie podczas jakiegoś wydarzenia
Przybyłych na inaugurację 28. Festiwalu Szekspirowskiego powitał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wystąpiła zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilia Lodzińska, która odczytała list od prezydent. Wspomniała w nim o dwóch, ważnych dla teatralnego świata osobach, których nie ma już z nami.

- Z początkiem roku pożegnaliśmy profesor Ewę Nawrocką, literaturoznawczynię i teatrolożkę, wierną bywalczynię gdańskich Festiwali Szekspirowskich i przyjaciółkę tego teatru od chwili, gdy narodziła się idea jego powołania. Ma tu swój fotel oznaczony tabliczką – rząd 5, miejsce 12. Niewiele ponad dwa tygodnie temu zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor i reżyser, niezapomniany „Kontrabasista” i „Wałęsa z Kolonos”. Był też w gronie aktorów, którzy pod wodzą Andrzeja Wajdy, z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zgotowali nam tu happening – Aktorzy przyjechali. Z wdzięcznością wspominając profesor Ewę Nawrocką i Jerzego Stuhra, którzy poszli tam, gdzie są już i profesor Limon, i mistrz Wajda, powtórzę za pewnym królem, którego imię ze sceny wypowiedzieć to zła wróżba – „To życie tylko cieniem jest przelotnym”.

Na zdjęciu widać kobietę stojącą na scenie, trzymającą niebieską teczkę i przemawiającą do mikrofonu. Jest elegancko ubrana w czarne ubranie i buty na obcasie, a w tle widać ciemne oświetlenie sceniczne oraz publiczność siedzącą na widowni
Zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilia Lodzińska
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Nowa dyrektor – nowa wizja festiwalu

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda, dla której tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego jest trzecią (wcześniej festiwalem i teatrem kierował prof. Jerzy Limon) opowiedziała o tym, jak wydarzenie stworzone założyciela i pierwszego dyrektora teatru zmieniło się na przestrzeni ostatnich trzech lat. 

- Nasz festiwal zaczyna pełnić rolę showcase’u, w którym Szekspir jest pretekstem do opowieści o współczesnym świecie. Po raz kolejny prezentujemy Państwu 10 premier, w ramach konkursów o Nowego Yoricka oraz SzekspirOff i kolejny rok sami jesteśmy ciekawi, które z nich odniosą sukces. Jestem szczęśliwa, gdy spektakle produkowane specjalnie na Festiwal Szekspirowski żyją dalej i pokazywane są na kolejnych festiwalach, w tym międzynarodowych. A tak się właśnie dzieje – powiedziała Agata Grenda. - Produkując spektakle na Festiwal Szekspirowski pomagamy także młodym artystom, nie tylko finansowo. Dzięki naszym konkursom mają szansę zwrócić na siebie uwagę najlepszych teatrów w Polsce, które zapraszamy do współpracy. W tym roku są to Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatru Studio z Warszawy i Teatrami im. Wilama Horzycy z Torunia. 

Na zdjęciu widać kobietę z krótkimi kręconymi włosami, stojącą na scenie i przemawiającą do mikrofonu. Trzyma w rękach drewnianą podkładkę z kartkami, a w tle widoczne jest ciemne oświetlenie sceniczne, co sugeruje, że uczestniczy w oficjalnym wydarzeniu lub ceremonii
Od września 2021 roku dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest Agata Grenda
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Oprócz wspomnianych przez nią konkursów, tegoroczny program festiwalowy obejmuje także pozakonkursowy program zagraniczny – zobaczymy spektakle z Peru, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Włoch i Chorwacji. A także 5 najlepszych polskich inscenizacji szekspirowskich ubiegłego sezonu, biorących udział w konkursie o Złotego Yoricka i bardzo atrakcyjne wydarzenia towarzyszące. Tegoroczny festiwal otworzyła ponadto własna premiera Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dla młodzieży - „Burza. Prequel”.

- To sztuka, napisana specjalnie dla nas przez uznaną i nagradzaną polską dramatopisarkę sztuk dla dzieci i młodzieży – Malinę Prześlugę. Do reżyserii zaprosiliśmy Joannę Zdradę, znaną widzom z owacyjnie przyjętego i nagrodzonego na naszym festiwalu spektaklu Teatru z Brna „Hamlet on the Road” - przypomniała Agata Grenda. O pierwszym w historii festiwalu spektaklu otwarciowym dla młodszych widzów powiedziała - Wydaje nam się, że w polskim teatrze jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia względem widzów, którzy nie są już dziećmi, ale jeszcze nie są dorosłymi. „Burza. Prequel” to wielowątkowa opowieść dla młodego widza o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi, sile przyjaźni, potrzebie wolności oraz relacji z rodzicami. Zaskakujący prequel wydarzeń znanych z dramatu Williama Szekspira koncentruje się wokół ikonicznych postaci z „Burzy”, które obserwujemy od momentu ich pierwszego pojawienia się na wyspie. To, co w oryginalnym dramacie zamyka się zaledwie w kilku zdaniach, u nas wysuwa się na pierwszy plan.

11 dni pełnych emocji

Festiwal Szekspirowski trwa do niedzieli, 4 sierpnia. Spektakle, spotkania z artystami, warsztaty, happeningi i inne wydarzenia towarzyszące organizowane są w kilkunastu lokalizacjach naszego miasta: w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i w Teatrze w Oknie, w Teatrze Wybrzeże (Duża Scena, Malarnia i Stara Apteka), klubie Żak, Instytucie Kultury Miejskiej, Centrum św. Jana, siedzibie projektu Gdańsk Miasto Literatury, Forum Gdańsk, Kameralne Cafe i Sali Niebo Polskie (w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej). Ostatnie bilety do kupienia na: bilety.teatrszekspirowski.pl.

W Gdańsku jak w Kopenhadze? Wraca projekt Metropolitalnej Opery Bałtyckiej

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu