• Start
  • Wiadomości
  • 28. Baltic Sail. Ponad 150 żaglowców i jachtów "paradowało" na Zatoce Gdańskiej

Ponad 150 żaglowców i jachtów "paradowało" w Baltic Sail. W poniedziałek ostatni dzień

Na to wspaniałe widowisko na morzu czeka co roku wiele osób. W sobotę, 24 sierpnia, w ramach 28. międzynarodowego zlotu żaglowców Baltic Sail na Zatoce Gdańskiej odbyła się wielka parada ponad 150 jednostek, zarówno dużych, jak i małych. Żaglowce i jachty popłynęły z Brzeźna do Jelitkowa. Tegoroczny Baltic Sail zakończy się w poniedziałek, 26 sierpnia.
24.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dużą grupę żaglowców i łodzi na otwartym morzu. Dominują dwa większe żaglowce na pierwszym planie, oba mają rozłożone żagle i są wyraźnie widoczne. Jeden z nich, po lewej stronie, ma dwa maszty i polską flagę na rufie. Drugi żaglowiec, po prawej stronie, ma trzy maszty i dużą flagę w ciemnym kolorze. W tle widać kilka mniejszych łodzi żaglowych oraz motorowych, a także dużą jednostkę transportową na horyzoncie. Morze jest spokojne, a niebo czyste, co sugeruje dobrą pogodę do żeglugi. Zdjęcie sprawia wrażenie, że jest to parada żaglowców lub innego rodzaju zlot żeglarski.
Parada na Zatoce Gdańskiej to "żelazny" punkt programu każdego zlotu Baltic Sail
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Trzygodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej

Najlepsze widoki podczas parady morskiej mieli widzowie na molo w Brzeźnie, gdzie można było też posłuchać profesjonalnego komentarza na temat poszczególnych jednostek. 
 
Żaglowce, jachty motorowe i żaglowe przepłynęły wzdłuż plaż Zielonej Latarni w Nowym Porcie, Brzeźna, aż po Jelitkowo, gdzie zakończyły swoją trasę. Spektakularny pokaz był transmitowany na żywo przez gdansk.pl.
 
I choć parada żaglowców jest najważniejszym punktem programu każdej edycji Baltic Sail, to atrakcji podczas tegorocznego święta ludzi morza jest znacznie więcej.  

Apel prezydent Gdańska przed nowym rokiem szkolnym: “Współpraca, obywatelskość, wrażliwość”

Podczas 28. Baltic Sail można przeżyć morską przygodę, biorąc udział w jednym ze 117 zaplanowanych rejsów na historycznych żaglowcach. Każdy z rejsów trwa około trzech godzin, a po wypłynięciu na otwarte wody Zatoki Gdańskiej żaglowce, w zależności od warunków pogodowych, rozwijają żagle. 
Na zdjęciu widzimy dużą grupę ludzi zgromadzoną na molo, patrzących w stronę morza. Ludzie są ubrani w letnie ubrania, niektórzy mają kapelusze lub okulary przeciwsłoneczne, co sugeruje, że jest ciepło i słonecznie. Wiele osób opiera się o barierki, część z nich robi zdjęcia lub filmuje, niektórzy trzymają aparaty fotograficzne z dużymi obiektywami. Tło przedstawia konstrukcje sceniczne i roślinność, co wskazuje na to, że może to być wydarzenie publiczne, takie jak festiwal, zlot żaglowców, lub inna impreza plenerowa. Ludzie wydają się być zaciekawieni i skupieni na czymś, co dzieje się przed nimi, poza kadrem zdjęcia.
Jak widać parada żaglowców i jachtów przyciągnęła na molo w Brzeźnie prawdziwe tłumy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Udział w rejsie oferuje w tym roku 14 żaglowców.  Ceny zaczynają się od 10 złotych. Bilety na rejs można kupić na stronie internetowej Baltic Sail

Ile jednostek uczestniczy w Baltic Sail?

Na 28. Baltic Sail dotarło ogółem do Gdańska aż 16 żaglowców i 150 mniejszych jednostek. 
 
Wśród jednostek, które biorą udział w zlocie są prawdziwe legendy morskie, takie jak "Generał Zaruski" czy "Zawisza Czarny"

Wystawa starych zdjęć Żabianki na sklepie Grosz znowu cieszy mieszkańców

Tegoroczną nowością jest s/y Tolkien, szkuner z Holandii. Można też zarezerwować miejsce w rejsie na "Santa Barbara Anna" z Niemiec, należącej do Joe Kelly'ego, członka słynnej niegdyś grupy muzycznej The Kelly Family
Na zdjęciu widać grupę ludzi zgromadzonych przy barierkach z czerwonymi banerami z herbem Gdańska i napisem GDAŃSK . Osoby na zdjęciu wyglądają na skupione na czymś, co dzieje się poza kadrem – część z nich używa lornetek, aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych, by lepiej przyjrzeć się wydarzeniom. Wśród zgromadzonych osób są zarówno starsi, jak i młodsi ludzie, większość ubrana w letnie ubrania. W tle widać zieleń, co sugeruje, że miejsce znajduje się w pobliżu parku lub lasu. Zdjęcie zostało wykonane w słoneczny dzień, co widać po jasnym oświetleniu i cieniach. Atmosfera wydaje się pełna oczekiwania, a ludzie wydają się być zainteresowani jakimś widowiskiem lub pokazem, który odbywa się na żywo.
Ludzie gromadzili się też bezpośrednio na plaży
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Mieszkańcy i turyście mogą też podziwiać inne piękne jednostki, takie jak s/y Bonaventura, s/y Antica, czy s/y Bryza H. Swoje kraje reprezentują także załogi z Litwy tj. s/y Odiseia i s/y Brabander oraz zawsze kolorowi i rozśpiewani żeglarze łotewskiej s/y Libava. Natomiast rejsy na mniejszych jednostkach, takich jak s/y Barlovento i s/y Szkwał, to doskonała okazja dla tych, którzy pragną bardziej kameralnych doświadczeń na wodzie. 

Strefa edukacyjna dla najmłodszych 

Podczas morskiego święta działa też Strefa Małego Baltica, w której dzieci i młodzież pod okiem fachowców mogą próbować pływania na łódce “Optymist”.
 
Program nauki żeglowania na “Optymiście” przy Moście Zielonym:
 
  • Sobota, 24 sierpnia: 17.00 - 20.00
  • Niedziela, 25 sierpnia 10.00 – 18.00
Na zdjęciu widzimy kilka żaglowców pływających po otwartym morzu. Na pierwszym planie znajduje się duży, dwumasztowy żaglowiec z rozłożonymi żaglami i polską banderą na rufie, z oznaczeniem POL 4 . Obok niego płyną inne żaglowce o różnej wielkości, również z rozłożonymi żaglami. W tle widać duży prom pasażerski lub towarowy z napisem  ferries  na burcie, co sugeruje, że odbywa się jakieś większe wydarzenie żeglarskie lub festiwal na morzu. Na horyzoncie dostrzegalny jest także inny statek, który zdaje się być jeszcze dalej na otwartych wodach. Niebo jest czyste, a morze spokojne, co tworzy idealne warunki do żeglugi. Zdjęcie przedstawia harmonijną scenę na morzu, pełną ruchu i aktywności.
Podczas parady ruch statków na Zatoce Gdańskiej oczywiście nie został wstrzymany, w rejsie jest prom Polferries
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
W części lądowej Strefy Małego Baltica na Targu Rybnym przygotowano atrakcje:
 
  • Sobota, 24 sierpnia: 10.00 - 18.00
  • Niedziela, 25 sierpnia: 10.00 - 18.00
Poznaj tajemnice budowy łódki "Optimist"
Stwórz własną piracką czapkę i żeglarską torbę
Naucz się wiązać żeglarskie węzły
Dowiedz się, jak działa róża wiatrów i co to jest skala Beauforta
Pomaluj swoją buźkę i zrób piracki tatuaż
Bierz udział w żeglarskich eksperymentach i quizach
Naucz się podstaw pierwszej pomocy
Stwórz balonowego stwora morskiego
Na zdjęciu widać grupę ludzi biorących udział w plenerowym wydarzeniu nad Motławą w Gdańsku. W centrum kadru znajduje się mężczyzna ubrany w historyczny strój z epoki, z trójgraniastym kapeluszem, który trzyma mikrofon i zdaje się prowadzić wydarzenie lub zachęcać do zabawy. Wokół niego stoi grupa osób, trzymających się za ręce i tańczących w kręgu. Część uczestników ma na sobie kostiumy historyczne, w tym stroje ludowe i tradycyjne, a inni są ubrani w bardziej współczesne ubrania. W tle widać rzekę Motławę, zacumowane żaglowce oraz charakterystyczne zabudowania Gdańska, w tym stare kamienice i średniowieczną Basztę Łabędź. Dalej, po drugiej stronie rzeki, widać turystów obserwujących wydarzenie. Pogoda jest słoneczna, co widać po jasnym oświetleniu i cieniach rzucanych przez uczestników. Zdjęcie oddaje radosną i dynamiczną atmosferę festynu lub innej imprezy plenerowej, pełnej tańca i wspólnej zabawy w otoczeniu historycznej scenerii.
Pokazy tańców historycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Do akcji wchodzą rekonstruktorzy 

W sobotnim programie Baltic Sail znalazły się m.in. pokazy rekonstruktorów. 
 
W okolicy Mostu Wapiennego pokazano rozładunek statku, na którym, jak się dowiedziały władze portu, przebywa człowiek o niecnych zamiarach. 
Na zdjęciu widzimy kilka żaglowców płynących po spokojnym morzu, w pobliżu portu lub falochronu. Dwa największe żaglowce są w centrum kadru — jeden z lewej strony z dużymi, ciemnymi żaglami, a drugi, większy po prawej, ma rozłożone żagle rejowe i flagę na maszcie. W tle widać czerwony budynek latarni morskiej oraz linie falochronu pokrytego betonowymi elementami zabezpieczającymi. Między żaglowcami znajdują się mniejsze łodzie, w tym jachty i motorówki, które również uczestniczą w tym wydarzeniu na wodzie. Pogoda jest słoneczna, niebo bezchmurne, co sugeruje, że jest to idealny dzień na żeglowanie. Zdjęcie oddaje atmosferę zlotu żaglowców lub festiwalu morskiego, pełnego aktywności i ruchu.
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku. Jego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Na ulicy Wartkiej, przy Targu Rybnym przedstawiono natomiast pobór marynarzy na statek. 
 
Z kolei na wyspie Ołowianka przed napisem GDAŃSK zaprezentowano tańce historyczne. Pokaz obejmował też naukę dla widzów. Każdy chętny miał okazję spróbować swoich sił w dawnych tańcach, które uwielbiali ludzie morza w XVIII wieku.
 
Pokaz tańców historycznych w obiektywie naszego fotoreportera

Żeglarskie pieśni czyli "Szanty Pod Żurawiem"

Jednym z ważnych wydarzeń Baltic Sail  jest zawsze festiwal “Szanty Pod Żurawiem”. W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja tej imprezy muzycznej. 
Scena główna stoi na wyspie Ołowianka, gdzie wystąpi 28 zespołów. Wśród wykonawców są m.in. najważniejsze polskie formacje szantowe, w tym North Cape, Trzy Majtki, Za Horyzontem, Klang, Wild River oraz The Nierobbers.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PARADY JEDNOSTEK W RAMACH 28. BALTIC SAIL:
 


 
Jednocześnie działają trzy sceny plenerowe: na ulicy Mariackiej, pod Dworem Artusa i na Wyspie Spichrzów. 
 
Szczegółowy program "Szantów Pod Żurawiem" jest dostępny na stronie internetowej festiwalu
 
Tradycyjnie wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
 

TV

Każdy może pomóc