• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądania spektakli online  

Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądania spektakli online  

Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Miejski Teatr Miniatura czy Gdański Teatr Szekspirowski - jak wszystkie inne instytucje kultury w mieście pozostają zamknięte do Wielkanocy, ale ich aktywności nie ustają - warto śledzić ich profile na portalach społecznościowych - niektóre obiecały niespodzianki. Co już teraz możemy tam znaleźć?
27.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Sen nocy letniej Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego w choreografii i reżyserii Graya Veredona
"Sen nocy letniej" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego w choreografii i reżyserii Graya Veredona to ostatnia premiera Opery Bałtyckiej
fot. Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl

 

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od blisko 60 lat. Święto ustanowiono w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W 2020 roku autorem orędzia jest SHAHID NADEEM, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur.
- Teatr wznosi sztukę gry aktorskiej na wyższy poziom duchowy. Teatr może stać się świątynią, a świątynia przestrzenią spektaklu - pisze w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2020 - Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz i reżyser i dodaje: - Pochodzę z kraju w przeważającej mierze muzułmańskiego, który widział kilka dyktatur wojskowych, przerażające ataki ekstremistów religijnych i trzy wojny z sąsiednimi Indiami, z którymi dzielimy tysiące lat historii i wspólnego dziedzictwa. Dziś wciąż żyjemy w strachu przed wojną z naszym bliźniaczym sąsiadem, a nawet wojną nuklearną, ponieważ oba kraje dysponują bronią atomową. Czasami żartujemy, że "złe czasy to dobry czas dla teatru". Nie brakuje wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć; sprzeczności, które należy ujawnić, czy status quo, które należy obalić.


Pełną treść orędzia możemy przeczytać m.in. na stronie e-teatr.pl.

Opera Bałtycka w Gdańsku

Rok temu z okazji Międzynarodowy Dzień Teatru zespół Opery Bałtyckiej nagrał życzenia dla wszystkich melomanów. Brzmiały one tak:

 

 

W tym roku okoliczności zmuszają artystów i widzów do pozostania domu, ale możemy korzystać z aktywności online i w ten sposób zajrzeć za kulisy teatru. 

To szczególnie korzystna forma zwiedzania dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali wybrać się na spektakl osobiście, ponieważ sądzą, że nie jest to rozrywka dla niech. Nic bardziej mylnego, przekonywać będzie w filmiku umieszczonym na FB Opery, Agnieszka Olszewska. Narratorka jest na co dzień kontrabasistką i bibliotekarką Opery Bałtyckiej. 

Oprowadzając nas po teatrze zachęca: - Teraz, gdy Opera jest chwilowo pusta, a po jej korytarzach nie biegają tłumy solistek, śpiewaków, tancerek, muzyków i publiczności, możemy zobaczyć ją z innej perspektywy.

W filmie wyjaśnia dlaczego fotele w teatrze są czerwone, z jakiego powodu wiele lat temu przestrzeń widowni pokrywał piach oraz gdzie jest i co znajduje się w kieszeni
sceny.






O TYM:
Dyrygentka Anna Duczmal - Mróz: "Sen nocy letniej” to muzyka o uczuciach, o emocjach


Miejski Teatr Miniatura

MTM już od 12 marca udostępnia online materiały, które mogą pomóc rodzicom w zaaranżowaniu dzieciom pobytu w domu podczas kwarantanny. 

Znajdziemy tutaj propozycję teatralną - spektakl “Bajki robotów” - opowieść o robotach, obiektach kinetycznych, maszynach oraz chmurach nicości i cukrowej wacie oparty na tekstach i wyobraźni Stanisława Lema, który stworzył niezwykłą mapę podróży Klapaucjusza i Trurla. 

A także dla najmłodszych - w Strefie Zabaw - zagadkę “Tajemnica kina”.

Czekając na nie możemy zajrzeć do rekwizytorni:

 


MTM przygotowuje pewne działania online, ale owiane są jeszcze tajemnicą. 

A w Międzynarodowy Dzień Teatru w kwarantannie pracownicy teatru składają wszystkim życzenia. 
- Dziś szczególny Dzień Teatru, kiedy teatr nie może działać. Nasz dyrektor spotkał się (tak jak to teraz jest możliwe) z częścią zespołu artystycznego i nagrał dla nas i dla was krótkie życzenia - czytamy na stronie MTM.

Życzenia na ekranie składają: (od góry) dyrektor teatru Michał Derlatka oraz aktorzy Wojciech Stachura, Wioleta Karpowicz, Joanna Tomasik i Jacek Gierczak, Zofia Bartoś, Edyta i Jakub Ehrlich, Piotr Kłudka, Magdalena Żulińska i Piotr Srebrowski., ale dołączają się też inni aktorzy: Hanna Miśkiewicz, Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Jadwiga Sankowska, Jacek Majok, Krystian Wieczyński i Andrzej Żak oraz pracownicy Pracowni Plastycznej, brygady technicznej i kabiny elektroakustycznej i zespołu administracyjnego.





Teatr Wybrzeże

Jest zamknięty, również budynek i dyrekcja nie planuje na razie żadnych przedsięwzięć. Skomplikowane zasady licencyjne i praw autorskich utrudniają swobodne korzystanie z zasobów dokumentacyjnych teatru, ale Wybrzeże rozpoczęło już prace nad upublicznieniem przedstawień. W cyklu Teatr online obejrzeliśmy 20 marca przedstawienie "Ruscy" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Rejestracja spektaklu dostępna była przez 24 godziny na stronie www.pomorskie.eu i www.gdansk.pl oraz na kanale You Tube pomorskie.eu. 

Wkrótce, być może, zobaczymy kolejne, ale już teraz w sieci na stronie https://ninateka.pl/ znajdziemy jeden z najsłynniejszych spektakli TW - to “H.” w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie oparte na "Hamlecie" Szekspira wystawiono w zrujnowanej przestrzeni zamkniętej Stoczni Gdańskiej.  

Zobaczysz go tutaj


Gdański Teatr Szekspirowski 

Po ogłoszeniu przez Ministra Zdrowia stanu epidemii w Polsce teatr odwołał wszystkie wydarzenia zaplanowane do końca kwietnia bieżącego roku i zamknął budynek dla osób z zewnątrz.

Odwołano też spektakl „Kupiec Wenecki” w reż. Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku, którym miały być uczczone 456. Urodziny Williama Szekspira.

- Spektakl będziemy starali się pokazać w innym terminie, a do świętowania urodzin patrona GTS zaprosimy Was online - informuje teatr na stronie FB.

Na razie na profilu GTS znaleźć możemy materiały, które przypominają poprzednie urodziny.

Na przykład happening z 2009 r „Aktorzy przyjechali” w reż. Andrzeja Wajdy i trzy lata później "Pierwszy Zjazd Hamletów Polskich", również pod artystyczną opieką Andrzeja Wajdy, w który udział wzięło ponad 30 znanych odtwórców roli Hamleta z całej Polski oraz prawie 4 tysiące widzów.

WIĘCEJ: Kultura na czas pandemii. Wszystko o Wajdzie na gdansk.pl. WIDEO

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę