• Start
  • Wiadomości
  • 26 maja Dzień Matki. Zabierz mamę do galerii i muzeum, a może na koncert Cappella Gedanensis?

26 maja Dzień Matki. Zabierz mamę do galerii i muzeum, wysłuchajcie razem koncertu Cappelli Gedanensis

Koncert z okazji Dnia Matki transmitowany na żywo, wernisaż w gdańskiej Plamie, nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Gdańsku, prezentująca niepokazywane dotąd dzieła. Zobaczcie, co gdańskie instytucje przygotowały z okazji święta wszystkich mam, wypadającego w środę, 26 maja.
26.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cappella Gedanensis to zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie
Cappella Gedanensis to zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

 

Cappella Gedanensis w środę, 26 maja, o godzinie 20:00 zaprasza na transmisję na żywo koncertu z sali w kościele Zielonoświątkowym Zbór „Radość życia” (ul. Menonitów 2A), zatytułowanego „Dla Ciebie Mamo”. Poświęcone mamom utwory wykona wybitna polska śpiewaczka Agnieszka Tomaszewska, a na fortepianie towarzyszyć jej będzie Filip Cieszyński.

- 26 maja to wyjątkowy dzień. Dlatego serdecznie zapraszamy gdańszczanki, szczególnie matki, do obejrzenia i wysłuchania kolejnego koncertu z cyklu „Spotkania u Menonitów”, w wykonaniu jednej z największych solistek europejskich, sopranistki Agnieszki Tomaszewskiej. Artystka bardzo często występuje z Cappellą Gedanensis, dlatego z tej szczególnej okazji poprosiliśmy ją o towarzyszenie nam i wykonanie najpiękniejszych, pełnych ciepła utworów kompozytorów klasycznych i nie tylko, dedykowanym mamom - gdańszczankom - zachęca dyrektor Cappelli Gedanensis Marek Więcławek.

W programie utwory George'a Friedricha Händla: Rinaldo: „Lascia ch'io pianga” (Almirena), Mesjasz: „Rejoice greatly”, Xerxes: „Ombra mai fu” (Xerxes) i aria ze suity „Water Music”; a także kopozycje Jana Sebasitan Bacha - Aria na strunie g z III Suity orkiestrowej D-dur, Magnificat: „Quia respexit”, i Wolfganga Amadeusza Mozarta: Exultate jubilate.

O solistce:

Agnieszka Tomaszewska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz studio Operowe Hamburgische Staatsoper. Jest laureatką wielu międzynarodowych i prestiżowych konkursów - zdobyła m.in. I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari, była finalistką Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego oraz laureatką Nagrody dla Najlepszego Śpiewaka Internationale Sommerakademie der Universität Mozarteum w Salzburgu.

NA scenie operowej debiutowała na deskach Schlosstheater Schönbrunn we Wiedniu, zaś w latach 2014-2020 należała do zespołu Badische Staatstheater Karlsruhe. W 2016 roku zadebiutowała w Operze w Stuttgarcie. Występowała również w Staatsoper Hamburg, Operze Krakowskiej, Opera Nowa w Bydgoszczy, Operze Bałtyckiej, Musiktheater im Revier i w Operze Narodowej - Teatrze Wielkim w Warszawie.

W repertuarze posiada liczne dzieła oratoryjne od baroku po współczesność. Odbyła m.in. tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł oratoryjnych, napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej kompozytora.

Wydarzenie transmitowane będzie na www.gdansk.pl oraz na kanale YouTube Cappelli Gedanensis i na Facebooku.

 

Agata Kujawa występowała już w różnych muzycznych składach, m.in. w Oliwskim Ratuszu Kultury. Tym razem zaśpiewa w trio
Agata Kujawa występowała już w różnych muzycznych składach, m.in. w Oliwskim Ratuszu Kultury. Tym razem zaśpiewa w trio
mat. artystów

 

Nieco wcześniej również na wydarzenie muzyczne online poświęcone mamom zaprasza Gama - Gdański Archipelag Kultury (ul. Starowiejska 15/16). Z okazji 26 maja instytucja organizuje koncert tria w składzie: Agata Kujawa (wokal), Ariel Suchowiecki (instrumenty klawiszowe), Adrian Norman Suchowiecki.

- Dzień Matki ma w sobie coś magicznego, coś niepowtarzalnego, rodzinnego, wzruszającego. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość - przypominają organizatorzy i zachęcają do wspólnego słuchania występu.

Koncert na żywo online rozpocznie się o godzinie 18:00 - wydarzenie transmitowane będzie na profilach Gamy - jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury - na stronie na Facebooku oraz na platformie YouTube.

 

Dzień Matki w Plamie będzie okazją, by podziwiać twórczość matki i córki - gdynianek Marii Wróbel Dolegi i Zuzanny Seweryny Dolegi
Dzień Matki w Plamie będzie okazją, by podziwiać twórczość matki i córki - gdynianek Marii Wróbel Dolegi i Zuzanny Seweryny Dolegi
mat. artystek

 

Plama GAK - zaspiański oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Pilotów 11) zaprasza natomiast do swojej siedziby, na wystawę, której otwarcie odbędzie się właśnie w Dzień Matki. „Natura człowieka” to spotkanie dwóch wyjątkowych artystek - matki i córki, Marii Wróbel Dolegi i Zuzanny Seweryny Dolegi.

- Wystawa została utkana z tęsknoty za poczuciem bliskości i łącznością z drugim człowiekiem. To próba przywrócenia przymierza z samym sobą i (własną) naturą. W pogoni za myślami, które niekiedy kryją się w zgiełku, pośród słów i znaków, poszukujemy swojej przynależności do świata. (Pod)świadomie wysyłamy w przestrzeń sygnały, tęskniąc za obecnością - opisują artystki. - „Natura człowieka” to próba zmierzenia się z melancholią, oswojenia jej i odnalezienia własnych dróg do szczęścia. Wsłuchując się w to, co podpowiada nam wrażliwość i osobisty słownik gestów i czułości mamy realną możliwość zmierzenia się z upływem czasu, przypływami i odpływami obecności.

O artystkach:

Maria Wróbel-Dolega, ur. 1954 r. w Gdyni, malarka, twórczyni prac z pogranicza rysunku i tkaniny artystycznej. Absolwentka PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza.

Zuzanna Seweryna Dolega, ur. 1990 r. w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi. Absolwentka, a obecnie Asystentka na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

Wernisaż odbędzie się w środę, 26 maja, o godzinie 18:00. Wystawę można oglądać do 25 czerwca, codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00 - 17:00. Wstęp wolny.

 

Nowa wystawa stała Muzeum Narodowego w Gdańsku, zatytułowana „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku
Nowa wystawa stała Muzeum Narodowego w Gdańsku, zatytułowana „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które nigdy dotąd nie były prezentowane
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na nową wystawę stałą w Oddziale Sztuki Dawnej (ul. Toruńska 1), który przez kilkanaście ostatnich miesięcy był zamknięty dla odwiedzających - z powodu pandemii oraz remontu. Na gości czeka wiele niespodzianek, m.in. prezentowany w nowej odsłonie wizualnej słynny „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. W oddziale pojawiła się też przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu - odnowiony wirydarz. Największą atrakcją jest zupełnie nowa wystawa stała, która skradnie serca miłośników Gdańska i nie tylko - „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, na której prezentowane są dzieła, powstałe, bądź funkcjonujące w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo