• Start
  • Wiadomości
  • 26. Festiwal Szekspirowski otwarty. Pełne ciepła przemówienia i „Burza” na początek

26. Festiwal Szekspirowski otwarty. Pełne ciepła przemówienia i „Burza” na początek

W środę, 27 lipca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się inauguracja 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyło uroczyste otwarcie dachu. Pierwszym spektaklem, który zobaczyliśmy, była włoska „Burza”. Festiwal trwa do 6 sierpnia.
28.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
AWA00213
To pierwsza edycja Festiwalu Szekspirowskiego, w całości zbudowana przez dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agatę Grendę i jej zespół - bez śp. prof. Jerzego Limona
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

- Jeżeli życie jest teatrem, to właśnie dzisiaj potrzebujemy kilku wybitnych reżyserów. To czas bohaterów, którzy przeprowadzą nas przez dziejowe zawirowanie - mówiła Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas otwarcia 26. Festiwalu Szekspirowskiego. - Festiwale to miejsce katalizujące ludzkie emocje, lęki i chęć bycia razem. Są punktem spotkań, czasem zderzeń, artystów z publicznością, publiczności z własnymi wyobrażeniami o świecie. Rolą Teatru Szekspirowskiego jest łączenie i zadawanie pytań  w świecie rozłamów, politycznych, społecznych, rasowych i religijnych. To miejsce, by spotykać się we wspólnej sprawie głośnego mówienia o wolności, równości i sprawiedliwości.

AWA00242
Wśród gości otwierających festiwal była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która pogratulowała organizatorom wydarzenia
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Motto tegorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego, który odbywa się w Trójmieście od 27 lipca do 6 sierpnia, brzmi „Między niebem a sceną. Po burzy?”. Nawiązuje do tytułu książki śp. prof. Jerzego Limona, który powołał do życia Gdański Teatr Szekspirowski, i przez 25 lat był dyrektorem Festiwalu. Tegoroczna edycja jest pierwszą przygotowaną całkowicie bez niego. 

- Wszystko to jest dziełem wizjonera, śp. prof. Jerzego Limona - podkreślał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia. - Festiwal Szekspirowski stał się jednym z najciekawszych i największych wydarzeń międzynarodowych w Europie. Jest marką rozpoznawalną w świecie. To przedsięwzięcie ogromnej wagi, które tworzy naszą pomorską tożsamość opartą na tradycji i kulturze.

AWA00230
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał pokrótce historię powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, podkreślając wielką rolę śp. prof. Jerzego Limona
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Piękny wizualnie spektakl na otwarcie

W ramach 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego możemy zobaczyć spektakle z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz Polski. W programie znalazły się zarówno bardziej klasyczne inscenizacje, jak i bardziej eksperymentalne - VR-owy Hamlet czy żałobny musical; ponadto teatr tańca, projekty z pogranicza różnych sztuk i wiele wydarzeń towarzyszących.

Tegoroczną edycję zainaugurowała minimalistyczna, ale bardzo plastyczna „Burza” włoskiego reżysera Alessandro Serry, dobrze znanego gdańskiej publiczności. W 2018 roku „Makbet” wyreżyserowany przez Serrę został przyjęty długimi stojącymi owacjami. Spektakl ten włoska krytyka uznała za najlepszą  produkcję 2017 roku (przyznając nagrodę Premio Ubu) i przyniósł twórcom międzynarodowe uznanie. I tym razem Serra nie zawiódł - przeniósł odbiorców Festiwalu Szekspirowskiego w strefę bratobójczej wojny toczonej na Wyspie Prospero, spowitej mrokiem i dymem, pełnej dziwów i duchów doprowadzających winnych do szaleństwa. 

PROGRAM: Festiwal Szekspirowski właśnie się rozpoczął. Na TE spektakle i wydarzenia są jeszcze wolne miejsca

AWA00281
Tradycją inauguracji Festiwalu Szekspirowskiego jest otwarcie dachu teatru, które wiąże się zawsze z wielkimi emocjami publiczności
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Festiwal z długimi tradycjami

Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 25 lat. Prezentowało się na nim ponad 230 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru. 

To również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk, Trójmiasto i Pomorze na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 roku Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 partnerów - z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii, Serbii, mająca swoją siedzibę w Gdańsku. 

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata. 

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Czytaj także: Joanna Szczepkowska zainaugurowała Monoteatr w Teatrze w Oknie PROGRAM

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!