• Start
  • Wiadomości
  • 250 lat Nowego Portu. Rozmowa z dr. Leszkiem Molendowskim z Muzeum Gdańska

Wszystkie Strony Miasta. Rozmowa z dr. Leszkiem Molendowskim o arcyciekawej historii Nowego Portu

W piątek i sobotę (9-10 września) odbywają się Dni Nowego Portu. Tegoroczne obchody urodzin dzielnicy mają wyjątkowy - jubileuszowy - charakter, ponieważ  Nowy Port założono 250 lat temu. Na rozmowę o niezwykłych dziejach tej części Gdańska do programu “Wszystkie Strony Miasta” zaprosiliśmy dr. Leszka Molendowskiego, historyka z Muzeum Gdańska. 
09.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska w naszym programie opowiedział o niezwykłej historii Nowego Portu, który w tym roku świętuje swoje 250-lecie
Dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska w naszym programie opowiedział o niezwykłej historii Nowego Portu, który w tym roku świętuje swoje 250-lecie
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dni Nowego Portu - wszyscy są zaproszeni 

Dr Leszek Molendowski w piątek, 9 września, będzie jednym z prelegentów Dni Nowego Portu - o godz. 18 wygłosi wykład “Poza i w granicach Gdańska - z dziejów historii rozwoju Nowego Portu”. Warto skorzystać z tej możliwości, by lepiej poznać dzieje naszego miasta. 

Program tegorocznych Dni Nowego Portu jest bogaty. Centrum wydarzeń będzie się znajdowało na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, przy ul. Strajku Dokerów. Wśród instytucji, które włączyły się w Dni Nowego Portu są: Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, IPN.

Dni Nowego Portu już dzisiaj i jutro. Dzielnica zaprasza na obchody swojego 250-lecia

Nowy Port - od pruskiej kołyski do Polski

Kto nie może uczestniczyć w Dniach Nowego Portu, ma możliwość wysłuchania rozmowy z dr. Leszkiem Molendowskim na naszym portalu. Nowy Port powstał w 1772 roku, co było następstwem I rozbioru Rzeczpospolitej. Budowę w tym miejscu nowego ośrodka portowego zainicjował król Prus Fryderyk II. Celem było ekonomiczne osłabienie Gdańska, który jeszcze przez dwie dekady bronił swojej niezależności i związków z Polską. Dopiero w 1814 roku Nowy Port znalazł się w granicach administracyjnych Gdańska. Jak doszło do tego, że w okresie Wolnego Gdańska była to jedna z najbardziej “polskich” dzielnic?

ZOBACZ ROZMOWĘ Z DR. LESZKIEM MOLENDOWSKIM

TV

Mniej bruku - więcej drzew!