Czym jest Święto Wolności i Praw Obywatelskich?
Pierwsze, częściowo wolne wybory, z 4 czerwca 1989 r. zapoczątkowały transformację ustrojową Polski z komunizmu do demokracji parlamentarnej.
W Gdańsku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. W miejscu narodzin związku zawodowego NSZZ „Solidarność” organizowane są wydarzenia, których celem jest debata obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizowane będzie już po raz piąty.
Bez uczestników i bez organizacji pozarządowych, które zapraszamy do składania swoich pomysłów na program, i ich aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, nie byłoby to możliwe. Wybory 4 czerwca 1989 pokazały, jaka siła tkwi w obywatelach, zarówno w sensie politycznym, jak i w sensie obywatelskości. Dzisiaj tę obywatelskość utożsamiają formalne i nieformalne organizacje pozarządowe. Reprezentują przejawy aktywności na polach, które dotykają nas każdego dnia. Są to działania związane m.in. z prawami człowieka, ekologią czy edukacją. Zapraszamy do współtworzenia Święta Wolności i Praw Obywatelskich
W jesiennych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy wezmą udział osoby, które urodziły się w Polsce obecnej w strukturach Unii Europejskiej.
Organizacje pozarządowe solą życia publicznego
Także w tym roku, w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z czerwca 1989 roku, Gdańsk będzie gospodarzem spotkania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które uczestniczą w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
Tomasz Sekielski: - Zamiast religii wprowadźmy do szkół lekcje z dietetyki
Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności podkreśla, że trudno sobie dziś wyobrazić nasze publiczne życie bez organizacji społecznych.
Dlatego tak ważny jest ich głos i obecność tu, w Gdańsku. Istotny jest także ich udział w debatach, podczas których chcemy rozmawiać o tym, co nie funkcjonuje i jaki mają pomysł na to, jak to naprawić. Ważne jest, żebyśmy współtworzyli instytucje publiczne, instytucje prywatne, instytucje społeczne
Od piątku 2 czerwca do niedzieli 4 czerwca 2023 w Strefie Społecznej odbywać się będą dostępne dla mieszkańców Gdańska i turystów warsztaty i debaty. Strefa Społeczna to jeden z elementów szerszego programu Święta Wolności i Praw Obywatelskich organizowanych przez miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.
Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich
O tym, jakie wydarzenia planowane są w Strefie Społecznej, opowiada Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizujemy strefę społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być gośćmi kongresu „Solidarni w rozwoju”
Jak można ubiegać się o grant?
Jak co roku, organizacje pozarządowe tworzące Strefę Społeczną mogą otrzymać grant ułatwiający im pokrycie kosztów realizacji własnego programu.
W tym roku, z uwagi na trzydniowe wydarzenie, dofinansowanie wyniesie 2,5 tys. zł. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Termin zgłoszeń upływa 24 kwietnia.
Fundacja Gdańska przewiduje udzielenie 100 grantów po 2,5 tys. zł brutto. Organizator zakłada jednocześnie zwiększenie puli finansowej programu grantowego.
oprac. RP