• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich - zgłoszenia do Stefy Społecznej

Święto Wolności i Praw Obywatelskich - zgłoszenia do Stefy Społecznej

Do 24 kwietnia organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w Strefie Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich, które odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2023 r. Wnioskodawcy mogą liczyć na grant od Fundacji Gdańskiej w kwocie 2,5 tysięcy złotych. Wsparcie to ma pomóc organizacjom pozarządowym zrealizować własny program podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich. 
27.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób pozujących do zdjęcia przy plakacie o wyborach z czerwca 1989 r.
Od prawej: zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) Magdalena Mistat, prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca dyrektora ECS Patrycja Medowska, wiceprezes Fundacji Gdańskiej Karol Gzyl i specjalista ds. projektów społecznych w ECS Bartosz Rief 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Czym jest Święto Wolności i Praw Obywatelskich?

Pierwsze, częściowo wolne wybory, z 4 czerwca 1989 r. zapoczątkowały transformację ustrojową Polski z komunizmu do demokracji parlamentarnej. 
W Gdańsku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. W miejscu narodzin związku zawodowego NSZZ „Solidarność” organizowane są wydarzenia, których celem jest debata obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz.
 
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizowane będzie już po raz piąty
 
Bez uczestników i bez organizacji pozarządowych, które zapraszamy do składania swoich pomysłów na program, i ich aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, nie byłoby to możliwe. Wybory 4 czerwca 1989 pokazały, jaka siła tkwi w obywatelach, zarówno w sensie politycznym, jak i w sensie obywatelskości. Dzisiaj tę obywatelskość utożsamiają formalne i nieformalne organizacje pozarządowe. Reprezentują przejawy aktywności na polach, które dotykają nas każdego dnia. Są to działania związane m.in. z prawami człowieka, ekologią czy edukacją. Zapraszamy do współtworzenia Święta Wolności i Praw Obywatelskich
 
W jesiennych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy wezmą udział osoby, które urodziły się w Polsce obecnej w strukturach Unii Europejskiej.

Organizacje pozarządowe solą życia publicznego 

Także w tym roku, w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z czerwca 1989 roku, Gdańsk będzie gospodarzem spotkania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które uczestniczą w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Tomasz Sekielski: - Zamiast religii wprowadźmy do szkół lekcje z dietetyki

Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności podkreśla, że trudno sobie dziś wyobrazić nasze publiczne życie bez organizacji społecznych. 
 
Dlatego tak ważny jest ich głos i obecność tu, w Gdańsku. Istotny jest także ich udział w debatach, podczas których chcemy rozmawiać o tym, co nie funkcjonuje i jaki mają pomysł na to, jak to naprawić. Ważne jest, żebyśmy współtworzyli instytucje publiczne, instytucje prywatne, instytucje społeczne
Od piątku 2 czerwca do niedzieli 4 czerwca 2023 w Strefie Społecznej odbywać się będą dostępne dla mieszkańców Gdańska i turystów warsztaty i debaty. Strefa Społeczna to jeden z elementów szerszego programu Święta Wolności i Praw Obywatelskich organizowanych przez miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.

Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich

O tym, jakie wydarzenia planowane są w Strefie Społecznej, opowiada Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
 
Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizujemy strefę społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być gośćmi kongresu „Solidarni w rozwoju” 

Jak można ubiegać się o grant?

Jak co roku, organizacje pozarządowe tworzące Strefę Społeczną mogą otrzymać grant ułatwiający im pokrycie kosztów realizacji własnego programu.
W tym roku, z uwagi na trzydniowe wydarzenie, dofinansowanie wyniesie 2,5 tys. zł. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Termin zgłoszeń upływa 24 kwietnia.
 
Fundacja Gdańska przewiduje udzielenie 100 grantów po 2,5 tys. zł brutto. Organizator zakłada jednocześnie zwiększenie puli finansowej programu grantowego. 
 
oprac. RP
 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic