Długa dyskusja wokół planu dla Oliwy
Radni przyjęli w czwartek uchwałę dotycząca miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu alei Grunwaldzkiej, na południe od budynków Alchemii. Opracowany dokument umożliwia rozwój funkcji usługowych i produkcyjno-usługowych oraz nową intensywną zabudowę "o wysokich walorach architektonicznych i użytkowych wzmacniających funkcje ogólnomiejskie Centralnego Pasma Usługowego." Ustalone w planie parametry i warunki zabudowy dostosowane zostały do charakteru istniejącego w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu biurowego Alchemia. Dodatkowo, dla nowej zabudowy, zabezpieczono większą liczbę miejsc do parkowania wraz z układem drogowym. Ustalono też rozwiązania, które mają ułatwić poruszanie się pieszych i rowerzystów (szerokie chodniki, trasa i parkingi rowerowe). Ponadto wprowadzono ochronę istniejącego szpaleru drzew od strony Al. Grunwaldzkiej, który ma być zachowany i uzupełniony.
Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, przestrzegał, by zapisy w nowym planie nie doprowadziły do sytuacji podobnej w stolicy kraju.
- Mówimy o problemie, o tym, czy dojdzie tam do takiej historii jak w Warszawie, gdzie jedną z dzielnic określa się mianem "Mordoru". Pytanie, czy poradzimy sobie jako miasto transportowo z obsługą takiego centrum - i w związku z tym, czy ten plan odpowiada potrzebom mieszkańców Gdańska. Bo to, że odpowiada potrzebom inwestora to rozumiemy - zwracał uwagę przewodniczący Koralewski.
Radni zdecydowali o losach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego
Radna KO, Emilia Lodzińska, podkreślała, że zapisy w planie mają zapobiec blokowaniu przez kierowców zarówno skrzyżowań i konkretnych ulic, jak i miejsc postojowych, z których korzystają mieszkańcy.
- Jeżeli analizujemy wpływ danej inwestycji na dany obszar, to nie bierzemy pod uwagę tylko tej inwestycji, ale szerszy obszar. Patrzymy, jak tendencje komunikacyjne kierowców wpłyną na układ nie tylko w obrębie tej inwestycji, ale też okolicy - gdzie pojadą kierowcy, którzy przyjadą na teren danego biurowca, a nie będą mieli gdzie zaparkować? Podjadą pod czyjś dom i zabiorą miejsce, które powinno służyć mieszkańcom - tłumaczyła radna Lodzińska. - Chyba byśmy tego nie chcieli.
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z PRZEBIEGU SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA, 28 MAJA 2020 R.
Jan Perucki, radny KO, przypomniał postulaty, które już wcześniej zgłaszał przy okazji tematu inwestycji biurowych w Oliwie i na Przymorzu.
- To trzy rzeczy, które znacząco poprawią komunikację i drożność ulic w Oliwie, zarówno w starej części dzielnicy, ja i tej nowszej, biurowej. Te rozwiązania to budowa tzw. Nowej Spacerowej, w tym - przede wszystkim - realizacja buspasów w ciągu ul. Spacerowej. To także budowa połączenia tramwajowego pomiędzy ul. Kołobrzeską a ul. Wita Stwosza. Trzecia propozycja to pilotaż w postaci buspasów w ciągu al. Grunwaldzkiej. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze w trakcie tegorocznych wakacji, jeżeli nie będzie to niosło za sobą znacznych nakładów finansowych, wprowadził je Gdański Zarząd Dróg i Zieleni - wyliczał radny Perucki.
Osowa, Matarnia. Radni przegłosowali nowe nazwy dla ulicy i ronda w Gdańsku
Stwierdził on też, że takie rozwiązania przyczynią się do poprawy i zwiększenia oferty komunikacyjnej, dzięki której jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło dojeżdżać do pracy do biurowców bądź na uczelnię w Oliwie.
Pieniądze dla Rad Dzielnic
Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali też uchwałę w sprawie przekazania na rzecz gdańskich Rad Dzielnic blisko 1,6 mln złotych. Te pieniądze przeznaczone zostaną na realizację konkretnych inwestycji zaproponowanych przez te Rady. Co istotne, w ubiegłym roku gdańskim Radom nie udało się wykorzystać wszystkich środków, jakie mają zapewnione w rocznym budżecie. Było to spowodowane tym, że w marcu 2019 r. wybierano nowych radnych. Zanim ustalono priorytety wydatkowe, dopełniono wszelkich formalności, minęło kilka miesięcy. Pod koniec ubiegłego roku, kiedy radni zgłaszali taki problem w Urzędzie Miejskim, zaproponowano, że środki zostaną odtworzone - w formie dotacji na określone inwestycje, w bieżącym roku. Nie można bowiem, zgodnie z obowiązującym prawem, dobrowolnie przesuwać niewydanych przez daną Radę pieniędzy na kolejny rok.
Radny PiS Przemysław Malak dopytywał, czy podobne rozwiązanie będzie można zastosować także w kolejnych latach.
- W mojej opinii sytuacja, choćby z koronawirusem, może spowodować, że problem z niewykorzystaniem środków przez Rady Dzielnic, może się powtórzyć. Dlatego uważam, że taki mechanizm powinien zostać utrzymany - zaproponował radny Malak.
- Dzisiaj jest to sytuacja trochę eksperymentalna, ponieważ w przeszłości nie było zwyczajem, żeby środki w jakiś sposób przechodziły na kolejny rok. Otworzyliśmy teraz radnym taką możliwość. Myślę, że może być to przyczynek do tego, by zastanowić się, jak to zrobić w przyszłości - podkreślał przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Cezary Śpiewak-Dowbór.
Upamiętnienie papieża Jana Pawła II
Podczas majowego posiedzenia radni wszystkich klubów, jednogłośnie, przyjęli oświadczenie z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II. Poniżej jego fragment:
"Jan Paweł II był wizjonerem. Mówił o poszanowaniu tożsamości i odczytywaniu historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Nieprzypadkowo pierwszym miejscem odwiedzonym w Gdańsku, wybranym na spotkanie z młodzieżą, było Westerplatte [...] Był wzorem poszanowania życia człowieka i wszystkiego, co jemu służy. W Gdańsku, w Bazylice Mariackiej, spotkał się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi oraz ich opiekunami i służbą medyczną. Z uznaniem mówił o gdańskim hospicjum, które "podjęło swoją służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta". Jako Miasto musimy zdać egzamin z naszego szacunku wobec osób niepełnosprawnych, zapewnienia im szans na równe uczestnictwo w życiu społecznym. Jesteśmy to winni temu, który w całym swoim nauczaniu podkreślał godność osoby ludzkiej [...] Jan Paweł II polskość wiązał z europejskością. Wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest obecność Polski we wspólnocie narodów europejskich oraz jej instytucjach [...] My, gdańszczanki i gdańszczanie, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, dziękujemy za jego wkład w istnienie wolnej Polski, będącej istotnym członkiem wielkiej rodziny narodów nowoczesnej Europy".
30 lat samorządu terytorialnego
"To była rewolucja": 30 lat samorządu terytorialnego i uroczyste spotkanie w siedzibie Rady Miasta Gdańska
Dzień przed obradami Rady Miasta Gdańska, minęła 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych, a tym samym powołania samorządu terytorialnego. Z tej okazji podczas czwartkowego posiedzenia wyświetlono okolicznościowy film pt. "30 lat samorządności - Gdańsk wczoraj i dziś", w którym wystąpili byli i obecna przewodnicząca Rady Miasta. Opowiadają w nim o tym jak kształtował się samorząd w Gdańsku na przestrzeni minionych lat.
Film można obejrzeć TUTAJ.