• Start
  • Wiadomości
  • 23. Festiwal Jazz Jantar w Klubie Żak: 15 koncertów i feeria muzycznych stylów. Od piątku 

23. Festiwal Jazz Jantar w Klubie Żak. Na chłód jesieni - 15 koncertów i feeria muzycznych stylów

Wrześniowa odsłona Festiwalu Jazz Jantar skupiała się na scenie trójmiejskiej, teraz nadszedł czas na koncerty artystów z głębi Polski, ale też z Berlina, Wiednia i Czech. Goove, jazzcore, hiphop, afrobeat, techno, rock - takich dźwięków również posłuchamy przez trzy najbliższe weekendy od piątku, 23 października do niedzieli, 8 listopada. Koncert finałowy z udziałem Tria Krystyny Stańko odbędzie się 12 grudnia 2020 r..  
21.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody mężczyzna z kręconymi włosami ma przymknięte oczy, gra na fortepianie
- Jako kompozytor, [od red. Marcel] Baliński pozostawia dużą przestrzeń do improwizacyjnej eksploracji dźwiękowych krajobrazów, traktując wszystkich członków zespołu na równej stopie - ocenia dziennikarz muzyczny Kuba Gutkowski
fot. Maciej Moskwa

 

Przenoszone terminy, odwoływane koncerty, niepewność. Obecny rok nie sprzyja organizatorom ani odbiorcom kultury, ale pomimo trudności - Klub Żak nie zrezygnował z organizacji jesiennej edycji Jazz Jantaru.

- Pandemia niewątpliwie mocno wpłynęła na kształt festiwalu, ale z każdej sytuacji da się wydobyć coś dobrego - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak i kurator festiwalu. - Dla festiwalu, muzyków i ekipy Klubu tym dobrem będą trzy pełne filmowe rejestracje koncertów, które udostępnimy na klubowym kanale Youtube.

Na żywo posłuchamy 15 koncertów w wykonaniu artystów polskich i ze świata - aż sześć pod szyldem Młoda Polska.

 

Muzycy zespołu Brutah - saksofonista Tadeusz Cieślak zagra również z ATT Trio - sięgają po klimaty jazzcore, hiphop, afrobeat i techno
Muzycy zespołu Brutah - saksofonista Tadeusz Cieślak zagra również z ATT Trio - sięgają po klimaty jazzcore, hiphop, afrobeat i techno
mat. pras.

 

Młoda Polska...

...i jazzowa twarz Warszawy. Pierwszymi reprezentantami stolicy na scenie Klubu Żak będą Aleksander Żurowski (Żal), Teo Olter (Pokusa) i Tadeusz Cieślak (Brutah), którzy połączyli siły w nową - jak sami się określają - supergrupę: ATT Trio

Elektronika, piano, saksofon tenorowy i bębny budują konstrukcje, trzymając jednocześnie groove i implodując falami improwizacji. Muzycy skrzyknęli się w październiku 2019 roku i nagrali pierwszy materiał, który będzie miał premierę w Żaku. 

Z kolei zespół Brutah, który z ATT Trio łączy osoba saksofonisty Tadeusza Cieślaka sięga po jazzcore, hiphop, afrobeat i techno. Ale Młoda Polska to także zespół - laureat tegorocznego konkursu „Jazzowy debiut fonograficzny” Instytutu Muzyki i Tańca - Damian Hyra Quartet. Konkursowa wygrana zaowocowała wydaniem albumu „Z oddali” i gdańska publiczność usłyszy właśnie materiał z tej płyty. 

Tomasz Chyła Quintet (z Emilem Miszkiem na trąbce) - ich czwarty album „Da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz muzyki współczesnej
Tomasz Chyła Quintet (z Emilem Miszkiem na trąbce) - ich czwarty album „Da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz muzyki współczesnej
fot. Anna Maria Biniecka


Trójmiasto również jest młode

Wrześniowe koncerty nie wyczerpały trójmiejskich zasobów dobrego jazzu, bo grający w zmienionym składzie (z Emilem Miszkiem na trąbce) Tomasz Chyła Quintet wydaje swój czwarty album. Muzyka na „Da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz muzyki współczesnej. 

Z kolei Franciszek Pospieszalski Sextet tworzą dobrze znani z wcześniejszych edycji Festiwalu Jazz Jantar muzycy młodego pokolenia, którzy szukając twórczej inspiracji, wyjechali na studia do Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. W 2017 roku ukazał się pierwszy album zespołu „1st level”, o którym Bartek Chaciński (polifonia.blog.polityka.pl) pisał: “Słychać tu, że członkowie sekstetu dużo się w Kopenhadze nauczyli. Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów. 

W Żaku sekstet przedstawi nowy materiał pod tytułem – jakże by inaczej – „2nd step”.

Blok koncertów bloku Młoda Polska zamknie Marcel Baliński Trio, o którym dziennikarz muzyczny Kuba Gutkowski pisze, że „ciągnie za sobą potężny ładunek harmonicznych kontrastów, nieokiełznanej improwizacji i czułej melodyki.”

 

Polska Scena Jazzowa

Dojrzały i uznany twórca, obecny na scenie od 25 lat, Adam Pierończyk do Żaka przyjedzie ze Sławomirem Kurkiewiczem, a gdańska publiczność usłyszy kompozycje Pierończyka w oryginalnych aranżacjach na nietypowy skład, jakim jest duet saksofonu z kontrabasem. 

New Bone to kwintet jazzowy znany festiwalowej publiczności. Grupie przewodzi trębacz Tomasz Kudyk, syn lidera Jazz Band Ball Orchestra Jana Kudyka, który ze względu na koneksje rodzinne jazzem interesuje się już od czasów szkoły średniej. 

- To dzięki Tacie jestem w tym miejscu dzisiaj i robię to, co on – uzasadnia motyw wydania płyty „Longing” Tomasz Kudyk. 

Dla zespołu Aleksandra Kutrzepa Quartet występ w Żaku będzie pierwszym kontaktem z gdańską festiwalową publicznością. Zespół powstał w 2015 roku, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Lublinie. Muzycy łączą elementy jazzu współczesnego i free z muzyką ilustracyjną, wykorzystując elektronikę wspierającą barwę akustycznych instrumentów.

Jakub Paulski Trio to projekt warszawskiego gitarzysty. Zespół współtworzy wspominany wyżej kontrabasista Franciszek Pospieszalski, muzyk o szerokich horyzontach i kreatywnym podejściu do muzyki oraz Peter Somos, węgierski perkusista eksplorujący brzmienia tradycyjnych instrumentów perkusyjnych jak np. bendir i riq. Podczas koncertu trio po raz pierwszy w całości wykona materiał z płyty „Preludium”. Jakub Paulski Trio zdobyło nagrodę Grand Prix na Jazz Juniors 2019.

Johanna Summer, o której - po solowym debiucie - portal Jazz Blues News napisał “jedna z największych nadziei niemieckiego jazzu” 
Johanna Summer, o której - po solowym debiucie - portal Jazz Blues News napisał “jedna z największych nadziei niemieckiego jazzu” 
fot. Gregor Hohenberg

 

Artyści zagraniczni do Gdańska przyjadą z Berlina, Wiednia oraz z Czech

“Wyjątkowy debiut, godny pochwały w dążeniu do łączenia odmiennych stylów” - tak o „Schumann Kaleidoskop”, tegorocznym solowym debiucie Johanny Summer, można było przeczytać na łamach magazynu Downbeat. Jej występ otworzy jesienny blok koncertów Jazz Jantar i będzie polskim debiutem scenicznym artystki. W jej muzyce pobrzmiewają echa klasycznego repertuaru zainspirowanego przede wszystkim Robertem Schumannem (na albumie można usłyszeć fragmenty jego „Kinderszenen” oraz „Album Für Die Jugend” rozwinięte w autorskie improwizacje), free jazzu, a także popu w nastrojowym, nieco melancholijnym wydaniu. Portal Jazz Blues News, określił pianistkę mianemjednej z największych nadziei niemieckiego jazzu.” 

Co można zrobić za pomocą wyłącznie zestawu perkusyjnego, przesterowanej kalimby i odrobiny elektroniki? Katharina Ernst udowadnia, że bardzo wiele, z jednej strony poszukując nowych, eksperymentalnych rozwiązań, z drugiej sięgając po rytmy, przy których trudno ustać w bezruchu. Wiedeńska artystka współpracowała z bardzo różnymi twórcami, od free jazzowych projektów Kena Vandermarka przez uliczny teatr La Compagnie Luc Amoros po elecroclashowe Chicks On Speed. Dopiero jednak na „Extrametric” - solowym debiucie sprzed dwóch lat - w pełni ukazała własną wizję muzyki, w której najważniejsze są “polirytmiczne, polimetryczne, dziwne i chaotyczne struktury oraz pojmowanie redukcji dźwięków jako sposobu na ukazanie ich złożoności.”

Scenę czeską przybliżyć nam miały: kwartet Pavel Zlámal & PQ i grupa E Converso. Ten pierwszy jest jednym z licznych projektów doświadczonego na polu jazzowych eksperymentów muzyka, kompozytora, improwizatora i pedagoga Pavla Zlámala. Ten koncert nie odbędzie się z powodu pandemii. Koncert został przeniesiony na wiosnę 2021 roku. 

Liderem powstałej w 2011 roku grupy E Converso, jest saksofonista i klarnecista Michał Wróblewski, który wykształcenie muzyczne odbierał w Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Muzycznej w Oslo. Komponując dla E Converso Wróblewski wzorem Johna Zorna nie odżegnuje się od korzystania z wpływów wszelkich znanych gatunków, toteż w muzyce grupy zawiera się zestaw elementów zaczerpniętych z rocka, metalu, country, folku, muzyki współczesnej, filmowej czy też popu. 

(AKTUALIZACJA Z DN. 3 listopada 2020: koncert E Converso został odwołany z powodu pandemii).

Finał

23 edycję Festiwalu Jazz Jantar zamknie koncert tria Krystyny Stańko, Piotra Lemańczyka i Dominika Bukowskiego. 

- 7 marca zaśpiewałam ostatni koncert przed pandemią, to był wieczór szczególny, zaprosiłam swoich studentów wokalistyki i zaprzyjaźniony zespół instrumentalny - wspomina Krystyna Stańko. - Poszło dobrze i już cieszyliśmy się na kolejne muzyczne wydarzenia. Tymczasem komunikaty zewsząd informowały o groźnym wirusie... Nastąpił lockdown... W naszym domu zapanował inny rytm, nie miał nic wspólnego z dotychczasowym nieustającym pośpiechem… Mimo niepewności jutra, w mojej głowie zakiełkował plan nagrania płyty w trio, z muzykami, którzy towarzyszą mi od lat: Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem, artystami, którym ufam, których podziwiam i którzy są dla mnie ogromną inspiracją. Umówiliśmy się na kompozycje, pisanie tekstów i próby: jak tylko pandemia odpuści.

W Żaku usłyszymy właśnie ten nowy materiał, który muzycy właśnie nagrywają. Oprawę koncertu przygotuje Robert Turło, znany z oryginalnej kreski twórca filmów animowanych. 

 

PROGRAM KONCERTÓW

23.10.2020 / G.20.00

Johanna Summer (Niemcy) / Schumann Kaleidoskop / pierwszy raz w Polsce

Johanna Summer - fortepian

ATT Trio / Młoda Polska / premiera

Tadeusz Cieślak – saksofon / Aleksander Żurowski – fortepian / Teo Olter - perkusja

 

24.10.2020 / G.20.00

Damian Hyra Quartet / Z oddali / Młoda Polska

Damian Hyra – wokal, gitara / Dominik Gawroński - trąbka / Ambroży Ranz – kontrabas / Dawid Opaliński - perkusja

Brutah / Tribute to Detroit / Młoda Polska / premiera

Tadeusz Cieślak – saksofon / Maciej Szwarc – gitara / Hubert Woźniakowski – bass / Bruno Jasieński – perkusja

 

25.10.2020 / G.19.00

Katharina Ernst (Austria) / Extrametric
Katharina Ernst - perkusja, kalimba, elektronika
Adam Pierończyk / Sławomir Kurkiewicz / Polska Scena Jazzowa / premiera

Adam Pierończyk – saksofon / Sławomir Kurkiewicz - kontrabas

 

30.10.2020 / G.20.00

Tomasz Chyła Quintet / Da Vinci / Młoda Polska / premiera

Tomasz Chyła – skrzypce  / Emil Miszk – trąbka / Krzysztof Hadrych – gitara, elektronika /  Konrad Żołnierek – kontrabas / Sławek Koryzno - perkusja.

Franciszek Pospieszalski Sextet / 2nd Step / Młoda Polska / premiera

Marek Pospieszalski – saksofon altowy / Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy / Grzegorz Tarwid – fortepian, nord / Wiktoria Jakubowska – perkusja, media elektroniczne / Albert Karch – perkusja / Franciszek Pospieszalski – kontrabas

 

31.10.2020 / G.20.00

Pavel Zlámal & PQ (Czechy) - KONCERT ODWOŁANY - przeniesiony na marzec 2021 r. (bilety są ważne, jeśli ktoś chce oddać bilet może to zrobić w kasie klubu)

Pavel Zlámal - saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenćik – kontrabas / Vaclav Pálka - perkusja

 

6.11.2020 / G.20.00

New Bone / Longing / Polska Scena Jazzowa 

Tomasz Kudyk – trabka, flugelhorn / Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy / Dominik Wania – fortepian / Maciej Adamczak – kontrabas / Dawid Fortuna – perkusja

Aleksandra Kutrzepa Quartet / Polska Scena Jazzowa

Aleksandra Kutrzepa – skrzypce / Bartłomiej Garczyński – gitara / Michał Studniarek – bas / Robert Kutrzepa - perkusja

7.11.2020 / G.20.00

Marcel Baliński Trio / Opalenizna i Wiatr / Młoda Polska / premiera

Marcel Baliński – fortepian, keyboard / Franciszek Pospieszalski – kontrabas /  Krzysztof Szmańda - perkusja

Jakub Paulski Trio / Polska Scena Jazzowa

Jakub Paulski – gitara / Franciszek Pospieszalski – kontrabas / Peter Somos - perkusja

 

8.11.2020 / G.19.00

E Converso (Czechy) - KONCERT ODWOŁANY

Michał Wróblewski – saksofon, klarnet / Jan Pisklák – gitara, efekty / Vladimír Micenko – kontrabas / Jan Chalupa – perkusja

 

12.12.2020 / G.20.00

Krystyna Stańko Trio / Fale / premiera

Krystyna Stańko – wokal / Dominik Bukowski – wibrafon / Piotr Lemańczyk - kontrabas

 

Bilety:

Bilety na koncerty (obejmują 2 koncerty danego dnia)

30 zł – ulgowe: dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
40 zł – zniżka na Kartę do Kultury 
50 zł – bez zniżek 

 

Bilety na koncert 31.10.2020, 8.11.2020 i 12.12.2020

20 zł – ulgowe
25 zł – zniżka na Kartę do Kultury 
30 zł – bez zniżek/

Wszystkie bilety zakupione na marcowe koncerty można zwracać w kasie Klubu Żak do 30 października 2020. Karnety Festiwalowe zachowują ważność do końca 2021 roku.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117. 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych