• Start
  • Wiadomości
  • 22. FETA. Od czwartku oglądaj festiwal teatrów ulicznych PROGRAM

22. FETA. Od czwartku oglądaj festiwal teatrów ulicznych PROGRAM

- Obejrzymy około 70 prezentacji teatralnych w wykonaniu 20 teatrów - zachęca Tomasz Hildebrandt, kierownik Klubu Plama GAK, organizatora FETY. - Na festiwal zapraszamy rodziny i samotnych, tych którzy interesują się teatrem, ale też ludzi spragnionych rozrywki, bo teatr uliczny jest dla wszystkich. 22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2018 odbędzie się w Gdańsku od 12 do 15 lipca 2018.
09.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatr Fuzja BLACKOUT
Teatr Fuzja "BLACKOUT"
Mat. pras.

W tej niewielkiej miejscowości nad morzem, otoczonej z jednej ze stron górami, czas toczy się powoli, a ludzie dobrzy i uczciwi czas wolny spędzają przesiadując w lokalnej kawiarni EURØPA. Kiedy pewnego dnia przyjedzie tu młoda kobieta, a za nią mężczyzna oferujący nagrodę na informacje na jej temat, spokój zostaje zburzony, a na powierzchnię wypłyną skrywane emocje mieszkańców: lęk przed miłością, wystawieniem na próbę, innością, przed tym, co nieznane.

Tak intrygująco, budząc skojarzenia z filmem „Dogville” Larsa von Triera, zapowiada się spektakl „CAFE EURØPA” Ondadurto Teatro z Włoch, otwierający 22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2018. Tegoroczna FETA rozpoczyna się w Gdańsku czwartek, 12 lipca 2018 r. i potrwa do niedzieli 15 lipca 2018.

W programie zaplanowano aż 70 wydarzeń. W ciągu czterech dni wystąpią artyści z 10 krajów - osiem teatrów z Polski i 12 z zagranicy m.in. z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, a nawet Argentyny i Korei Południowej, a terenem ich działań będą przestrzenie Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta: dziedziniec ASP Akademii Sztuk Pięknych, ulica Łąkowa, Kurza, Jałmużnicza, Reduta Wilk, okolice Bastionu Żubr czy plac przy Bastionie Św. Gertrudy.  

feta-mapa-festiwalu_04_Obszar roboczy 1
feta-mapa-festiwalu_04_Obszar roboczy 1
brak autora

Stałych bywalców FETY zaskoczyć może zmiana miejsca centrum festiwalowego.
- Przenosimy je z Placu Wałowego na teren Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3 - zapowiada Tomasz Hildebrandt z GAK. - Na Placu Wałowym pozostanie punkt informacyjny do dyspozycji uczestników festiwalu.

Aby wczuć się w klimat festiwalu warto na początek obejrzeć wernisaż wystawy FOTO FETA przed Gimnazjum nr 9.

- Tak jak w poprzednich latach rozpoczynamy wystawą Foto Feta o godz. 21. 30, a zaraz potem, o godz. 22 czeka nas pierwszy premierowy spektakl. Będzie to „CAFE EURØPA” Ondadurto Teatro z Włoch - mówi Tomasz Hildebrandt i od razu zdradza, co będzie największym wydarzeniem na festiwalu. - „Galileo” teatru Cie Deus Ex Machina z Francji. Zobaczymy go w sobotę o godz. 23 (Reduta Wyskok). Wydarzenie podlega ustawie o organizowaniu imprez masowych i możemy spodziewać się kontroli na bramkach wejściowych. Są to względy bezpieczeństwa i standardy, do których musimy się dostosować - ostrzega.

Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie”
Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie”
Mat. pras.

Polskie teatry na Fecie

Na tegorocznej Fecie wystąpi tylko osiem polskich teatrów. Dlaczego tylko tyle, wyjaśnia Marek Brand, reżyser i aktor, z Klubu Plama GAK, który odpowiada za program teatrów polskich podczas FETY.

- Teatr w Polsce od jakiegoś czasu przeżywa kryzys twórczy i naprawdę znalezienie dobrych spektakli wymaga wiele zachodu - tłumaczy Marek Brand. - Inna rzecz, że nie wszystkie spektakle dysponują czasem, aby w danym terminie do nas przyjechać. Ale na pewno dużym wydarzeniem będzie występ Teatru Ósmego Dnia. Ich spektakl Dzieci Rewolucji powstał w koprodukcji z chorwackimi artystami. Odbędzie się na ulicy Śluza na boisku szkolnym Gimnazjum nr 9 i zakończy tegoroczny festiwal. Teatr  Ósmego Dnia to legenda teatru ulicznego i czołówka polskiego teatru alternatywnego.

Komu podoba się mocny przekaz tego teatru powinien też obejrzeć „BLACKOUT” Teatru Fuzja z Poznania, który podąża śladami Ósmego Dnia. Fuzja pojawi się już po raz piąty na gdańskim festiwalu.

- To ciekawy teatr operujący ostrym językiem - mówi Brand. - Zaryzykowałbym tezę, że są następcami Teatru Ósmego Dnia - bardzo bezkompromisowi, bardzo drapieżni w swojej wypowiedzi. Spektakl „BLACKOUT” to opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji, która była pozbawiona energii elektrycznej. Spektakl będzie rozgrywał się w dwóch miejscach. Zaczyna się w okolicach Placu Wałowego wielką paradą z konstrukcjami, na których będą poruszali się muzycy, a zakończy się na placu przy bastionie Św. Gertrudy.

To niejedyna parada, którą przeżyjemy podczas tegorocznej FETY. Niezwykłe wydarzenie szykuje A3 Teatr, którego korzenie sięgają jeszcze Teatru Cinema. W ich wykonaniu zobaczymy paradę z lampionami wykonanymi przez samych artystów. którzy będą zapraszać widzów do wspólnej zabawy. Korowód z muzyką na żywo, maskami i światłem przejdzie z okolic ASP przez bastion Gertrudy aż do Bastionu Żubr aż dwa razy: w sobotę o godz. 22 i w niedzielę o godz. 20.

W opozycji do kolorowej, wesołej i głośnej parady utrzymanej w konwencji pogańskich obrzędów Nocy Kupały stoi propozycja Teatr Pantomimy MIMO „W niemym kinie”.

- Zdecydowaliśmy się ich zaprosić, pomimo że pojawiają się tu często, ale ich jakość nie podlega dyskusji - mówi Brand. - To teatr, który ukazuje nam swój świat w konwencji czarno-białej pocztówki. Wykorzystują technikę pantomimy, co nie jest teraz zbyt popularne. Teatry uliczne dziś coraz częściej są teatrami ruchu, tańca, teatrami bez słów, a “Nieme Kino” jest bardzo interesujące - odwołuje się wprost do arcydzieł światowego kina i można go oglądać “z dwóch stron”, gdyż konstrukcja sceny na Placu Wałowym pozwala na to, że z jednej strony obserwujemy akcję od początku do końca, ale po odwróceniu scenografii - na odwrót.

Cie Deus Ex Machina „Galileo”
Cie Deus Ex Machina „Galileo”
Mat. pras.

O teatrach zagranicznych

Zagraniczne teatry na tegorocznej FETA reprezentować będzie 12 zespołów. Do Gdańska przyjadą goście z Francji, Hiszpanii, Portugalii, ale też z Argentyny i Korei Płd.

- To ścisła czołówka artystów ulicznych w Europie - przekonuje Karolina Pacewicz, z klubu Plama GAK. - Wielu z nich staraliśmy się zaprosić już w poprzednich latach, a udało się dopiero teraz. Szczególnie chciałabym polecić hiszpański teatr Cia. Maduixa ze spektaklem „Mulïer”. Udało mi się ten spektakl zobaczyć dwa lata temu na największych targach teatralnych w Hiszpanii. Kiedy usłyszałam, że będzie to pięć kobiet tańczących na szczudłach, sądziłam że spędzę tam tylko pięć minut, ale okazało się, że nie tylko zostałam do końca, ale oglądałam go mając “gęsią skórkę”.

Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania
Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania
Mat. pras.

 

Koreańscy artyści proponują widzom wspólne działania.

- Bardzo ciekawie zapowiada się performance koreańskiego teatru Visual Theater Company CCOT „Massager” w okolicach Bastionu Żubr, w którym wezmą udział mieszkańcy Trójmiasta - zachęca Karolina Pacewicz. - Przygotowują się do tego już od kilku dni na wielogodzinnych warsztatach. Mamy też sporo teatrów tańca, teatrów ruchu. W teatrze HURyCAN występują tancerze z Francji, Argentyny i Hiszpanii, a ich spektakl „Asuelto” zebrał nagrody na całym świecie. Będziemy mieli też przedstawicieli młodego pokolenia, to 23-letni klaun Godot, który jest bardzo popularny w Portugalii i zdobywa sławę na scenach europejskich. Aktor zaprasza do udziału publiczność, więc należy się przygotować na dużą interakcję podczas spektaklu.


Teatro só „Sorriso”
Teatro só „Sorriso”
Mat. pras.

Na interakcji opierać się też będzie spektakl katalończyka Joana Català „Pelat”. Również często nagradzany budzi ogromne zainteresowanie. Odbywa się w ciszy. Na scenie jest tylko aktor i drewniany pal. „Pelat” otrzymało nagrodę za najlepsze przedstawienie teatru ulicznego na festiwalu MIRAMIRO w 2014 r. 

- Największym spektaklem tegorocznej FETY będzie „Galileo” teatru Cie Deus Ex Machina, który opowie nam historię ludzkości w oparciu o heliocentryczną teorię budowy wszechświata. Spektakl jest wystawiany 15-30 m nad ziemią na dwuczęściowej konstrukcji, która staje się tłem dla akrobatycznych obrazów.

Zobaczymy go tylko raz w sobotę o godz. 23 (Reduta Wyskok).

A co dla dzieci?

Jeśli ktoś wybiera się na FETĘ z dziećmi to najbardziej odpowiednim spektaklem będzie dla nich propozycja Teatru Barnaby.

- Produkcje tego teatru wykorzystują techniki teatru lalkowego, teatr przedmiotu, marionetki, pacynki - tłumaczy Brand. - Dla młodego widza jest to szalenie ciekawe. W tym roku w ich wykonaniu zobaczymy dwa spektakle “O rycerzu bez konia” oraz nową wersję “Calineczki”. Będzie to prapremiera plenerowa tej wersji, której premierę sceniczną teatr planuje w innym terminie. Reżyserem “Calineczki jest Tomasz Man - bardzo zdolny reżyser, którego znamy z produkcji Teatru Miniatura.

„Baśń o rycerzu bez konia” obejrzymy trzy razy: w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 20.30 i w niedzielę o godz. 15 (Reduta Wilk).

Dla dzieci, spektakl „Bellevue Hotel”, przygotował też teatr Bash Street Theatre z Wielkiej Brytanii. Zobaczymy go dwa razy: w sobotę 14 lipca o godz. 19 oraz w niedzielę 15 lipca o godz. 21 (Reduta Wilk).

- Bash Street to jeden z najważniejszych teatrów dla dzieci w Wielkiej Brytanii - mówi Karolina Pacewicz z klubu Plama GAK. - Działa już od 25 lat i przekazuje ciekawe historie językiem zrozumiałym dla młodego widza. Przedstawienie porusza takie tematy jak nadzieja w obliczu przeciwności losu i walka na przekór wszystkiemu.

O opisie spektaklu czytamy też, że “właścicielka hotelu Bellevue walczy z chciwym deweloperem, który chce wyburzyć jej dom”, a spektakl jest połączeniem umiejętności cyrkowych, sztuczek magicznych i muzyki na żywo.

- Na festiwal zapraszamy rodziny i samotnych, tych którzy interesują się teatrem, ale też ludzi spragnionych rozrywki, bo teatr uliczny jest dla wszystkich - zaprasza Tomasz Hildebrandt.

La Industrial Teatrera „Castaways” „Rozbitkowie” Hiszpania, Katalonia
La Industrial Teatrera „Castaways” „Rozbitkowie” Hiszpania, Katalonia
Mat. pras.

WIęCEJ: FETA 2018 pod nowym kierownictwem: znamy datę, miejsce, pierwszych artystów... i przyszłość Plamy

PROGRAM - XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2018 (12 – 15 lipca 2018 r.)

Gdańsk: Stare Przedmieście i Dolne Miasto

Czwartek, 12.07.2018

  • 21.30 Inauguracja Festiwalu. Wernisaż wystawy FOTO FETA / ul. Jałmużnicza – B5
  • 22.00 Ondadurto Teatro „CAFE EURØPA” / Włochy / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza – B5

Piątek, 13.07.2018

  • 16.00 Teatr Plama GAK „Letni sen(s)” / Polska, Gdańsk / 30 min - ul. Łąkowa 39/44, przed siedzibą LPP – B6
  • 17.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 18.00 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 19.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP – A2
  • 19.00 Akcja Ważka „POZA” / Polska, Kraków / 30 min – boisko, Dolna Brama – A4
  • 19.00 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 20.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 20.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4
  • 20.30 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 21.00 Ondadurto Teatro „CAFE EURØPA” / Włochy / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza – B5
  • 21.30 Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania /  40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 21.30 Teatr Fuzja „Blackout” / Polska, Poznań / 65 – 90 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy + parada – A3 i A1
    --
  • Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany**

16.30, 17.00, 17.30, 18.00 -> 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

Sobota, 14.07.2018

  • 15.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 16.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 17.00 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 18.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP – A2
  • 18.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 18.30 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 19.00 Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie” / Polska, Warszawa / 50 min – Plac Wałowy – A1
  • 19.00 Visual Theater Company CCOT „Massager” / Korea / 50 min – okolice Bastionu Żubr – A5
  • 19.00 Bash Street Theatre „Bellevue Hotel” / Wielka Brytania / 55 min – Reduta Wilk – B2
  • 20.00 Joan Català „Pelat” / Hiszpania, Katalonia / 40 min – boisko, Dolna Brama – A4
  • 20.00 Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania /  40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 21.00 Teatr AKT „Płonące laski 4” / Polska, Warszawa / 45 min - plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3
  • 21.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4
  • 22.00 A3 Teatr „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”– parada / Polska, Kleszczele / 60 min / start parady - Plac Wałowy – A1
  • 23.00 Cie Deus Ex Machina „Galileo” / Francja / 50 min – Reduta Wyskok – B3
    --
  • Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany**

15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 -> 20.00, 20.30, 21.00

Niedziela, 15.07.2018

  • 15.00 Eccentrici Dadarò „Operativi!” / Włochy / 50 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3
  • 15.00 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 16.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP – A2
  • 16.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 16.30 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 17.00 Visual Theater Company CCOT „Massager” / Korea / 50 min – okolice Bastionu Żubr – A5
  • 18.00 Akcja Ważka „POZA” / Polska, Kraków / 30 min – boisko Dolna Brama – A4
  • 18.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2
  • 19.00 Eccentrici Dadarò „Operativi!” / Włochy / 50 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3
  • 19.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia/Niemcy / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6
  • 20.00 A3 Teatr „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” – parada / Polska, Kleszczele / 60 min / start parady - Plac Wałowy – A1
  • 20.00 Joan Català „Pelat” / Hiszpania, Katalonia / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1
  • 20.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4
  • 21.00 Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie” / Polska, Warszawa / 50 min – Plac Wałowy – A1
  • 21.00 Bash Street Theatre „Bellevue Hotel” / Wielka Brytania / 55 min – Reduta Wilk – B2
  • 22.00 Teatr Ósmego Dnia „Dzieci Rewolucji” / Polska, Poznań / 60 min - boisko, ul. Jałmużnicza – B5
  • Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany**

15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 -> 19.00, 19.30, 20.30

**bilet 5 zł, do kupienia w kasie na Placu Wałowym. Kasa czynna na godzinę przed pierwszym spektaklem.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu