„21xGdańsk” to wystawa... na płocie. 21 reprodukcji obrazów spod pędzli znanych trójmieszczanom, rodzimych malarek, zawisło w plenerze, wokół siedziby Windy - mieszczącego się przy ulicy Klonowicza we Wrzeszczu Dolnym oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. Tytuł odwołuje się do historycznych 21 postulatów Sierpnia '80. W ten symboliczny sposób organizatorzy przypominają o wydarzeniu ważnym dla pokoleń.
- To wyjątkowa wystawa poświęcona Gdańskowi. W dobie pandemii prezentacje prac są praktycznie niemożliwe, dlatego zdecydowaliśmy się na publikację wystawy zewnętrznej w formie reprodukcji - opisuje kurator wystawy, Michał Szulta z Windy GAK.
Do udziału zaproszono trzy gdańskie artystki, prezentujące różne techniki malarskie: Magdę Benedę, Maję Majewską-Keane oraz Barbarę Wypustek. Każda z nich przygotowała po siedem wybranych przez siebie prac, nawiązujących do Gdańska.
Na obrazach odnajdziemy między innymi przedproża gdańskich kamienic, charakterystyczny żółty most i słynne stoczniowe dźwigi czy skąpaną w błękicie stocznię. Malarki odwzorowały też mieszkańców: spacerowiczów, pary spotykające się przy kawie czy turystów fotografujących fontannę Neptuna.
Wystawa „21xGdańsk” trwa do niedzieli, 28 lutego.
O artystkach:
Magda Beneda - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych), dyplom obroniła na wydziale malarstwa i grafiki, w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza. Jej obrazy były wystawiane w Polsce i za granicą. Od ponad 25 lat zajmuje się także grafiką, ale jej największą pasją jest malarstwo.
W 2013 roku otworzyła autorską galerię Atelier Magda Beneda nad Motławą, gdzie wpadła na pomysł przenoszenia twórczości malarskiej na porcelanę (filiżanki, talerze, kubeczki itd.), sukienki, szale, apaszki, pościel, obrusy, a nawet poduszki czy opakowania gdańskich czekolad. Trzy lata później atelier przeniosło się na ulicę Ogarną 101 w Gdańsku - gdzie działa pod nazwą Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&Beneda.
Maja Majewska-Keane - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych), dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Przez 10 lat uczyła w liceum plastycznym w Orłowie, była też nauczycielką plastyki w gdańskich szkołach.
W latach 90. prowadziła własne studio portretowe „Maja” na Długim Targu. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach w Gdańsku, brała też udział w projekcie polsko-irlandzkim, w ramach którego jej prace można było jednocześnie oglądać na ekspozycjach w Cork i w Gdańsku.
Barbara Wypustek - w ciągu ostatnich 6 lat odbyły się 34 wystawy na terenie Trójmiasta z jej udziałem: między innymi w Perle Bałtyku, Żuraw m3, w gdańskich bibliotekach czy kawiarnia Kofeina w Gdyni.
Motywami często przez nią wykorzystywanymi w malarstwie są portowe dźwigi i marynistyka. Preferowane przeze nią techniki to akryl i szpachla. Do swoich obrazów używa mieszaniny farb z piaskiem, kawą lub winem.