• Start
  • Wiadomości
  • 21 września - to był Międzynarodowy Dzień Pandy Małej. Zobacz film z gdańskiego zoo

21 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pandy Małej. Warto odwiedzić Maję i Ponzu z gdańskiego zoo

21 września to doroczny Międzynarodowy Dzień Pandy Małej. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym do niedawna mieszkało dwóch samców z tego gatunku. Dzisiaj zoo w Oliwie zamieszkuje para Maja i Ponzu, którym życzymy przede wszystkim potomstwa, a naszym Czytelnikom prezentujemy film edukacyjny na temat tych zwierząt, przygotowany przez gdańskie zoo.
21.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Zrzut ekranu 2020-09-21 o 13.59.21
Mei-xing, czyli Maja i Ponzu to przedstwiciele pandy małej, którzy mieszkają w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Bert zwany Bartkiem był pierwszym przedstawicielem pandy małej, który zamieszkał w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzę przyjechało do nas z Wielkiej Brytanii, we wrześniu 2016 roku. Kilka tygodni później do Bartka dołączył Ponzu, który przetransportowany został z zoo we Francji. Po blisko czterech latach od pojawienia się męskich przedstawicieli pandy małej w naszym zoo, do Gdańska przyjechała samica o imieniu Mei-xing, która szybko nazwana została Mają. Był to przyjazd bardzo wyczekiwany, który wydłużył się, m.in. przez wzgląd na sytuację związaną z pandemią. Jeszcze przed przybyciem Mai do gdańskiego zoo, było wiadomo, że nie pozostanie ona z dwoma samcami. Partner, który był gorszym partnerem genowym dla samicy, musiał nas opuścić. Okazało się, że tym samcem jest Bartek. Zwierzę wyjechało z gdańskiego zoo 15 czerwca br. W nowym domu, czyli w Amazon World ZOO w Wielkiej Brytanii, poznał wybrankę swojego życia. Do połączenia pary doszło zaraz po przyjeździe Bartka. Ku zaskoczeniu pracowników brytyjskiego ogrodu zoologicznego, zwierzęta od razu się polubiły. Samiczka z którą został połączony Bartek ma na imię Xiao-xing i jest siostrą Mei-xing, czyli naszej Mai. Między Gdańskim Ogrodem Zoologicznym a Amazon World ZOO w Wielkiej Brytanii nastąpiła więc wymiana. Bartek pojechał do Wielkiej Brytanii, skąd do Gdańska przyjechała Maja. 

Maja i Ponzu - czy będzie z tego miłość?

Ponzu jest odważny i ma dobry kontakt z opiekunami. Maja, zapewne przez wzgląd na to, że mieszka u nas zaledwie od trzech miesięcy, czyli od 20 czerwca br., jest jeszcze wycofana i trzyma dystans. Zwierzęta są już połączone i najważniejsza wiadomość jest taka, że się zaakceptowały. Jest to pierwszy krok do tego, by w przyszłości w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiło się potomstwo tej pary. 

 

ZOBACZ FILM EDUKACYJNY O PANDACH MAŁYCH Z GDAŃSKIEGO ZOO

 

Takiego słodkiego śpiocha jeszcze w gdańskim zoo nie było

 

Urocze śpiochy

Naturalne środowisko pandy małej jest w Azji, przede wszystkim w południowych Chinach, Indiach, Nepalu i Mjanmie (dawniej Birma). Zwierzęta te zamieszkują azjatyckie górskie lasy z bambusowym podszytem. Co ciekawe, bambus, czyli podstawa żywieniowa pandy małej, posiada niską wartość odżywczą. Z tego powodu pandy małe nie są zbyt aktywne. W zoo także, dlatego warto odwiedzać je z rana. Ponad połowę dnia pandy przeznaczają na odpoczynek, czyli przesypiają około 56 proc. dnia. Świetnie poruszają się po drzewach, a długi i puszysty ogon pomaga im w utrzymaniu równowagi. W środowisku naturalnym aktywne są głównie o świcie i zmierzchu. 

Przed porodem samica buduje gniazdo z gałęzi, liści i trawy. Przez pierwszy tydzień życia młodych matka przebywa z nimi nieustannie, po tym okresie wraca do potomstwa tylko po to, by je nakarmić i uporządkować gniazdo. Młode osiągają rozmiary dorosłych w pierwszym roku życia, samodzielne stają się po kolejnych sześciu miesiącach. Panda odżywia się przede wszystkim liśćmi bambusa, dietę uzupełnia kwiatami, jagodami, liśćmi innych roślin, porostami oraz jajami ptaków i owadami. 

 
Podstawowym pokarmem pandy małej jest bambus. Zanim w 2016 roku pierwszy przedstawiciel tego gatunku pojawił się gdańskim zoo, zadbano o własną plantację bambusa w Oliwie
Podstawowym pokarmem pandy małej jest bambus. Zanim w 2016 roku pierwszy przedstawiciel tego gatunku pojawił się gdańskim zoo, zadbano o własną plantację bambusa w Oliwie
Sabina Kaszak/Gdański Ogród Zoologiczny

 

Panda mała, zwana też pandą rudą to gatunek zagrożony wyginięciem, a populacja tych zwierząt wciąż maleje. Winni tej sytuacji są ludzie, którzy wycinają lasy bambusowe, polują i czerpią korzyści z nielegalnego handlu skórami. Szacuje się, że w naturze żyje około 10 tys. osobników tego gatunku. Populacja pandy małej zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 20 lat.

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Nielegalny handel i zabijanie zwierząt dla korzyści

Oliwa. Wielbłąd, oryksy, panda mała - gdańskie zoo ma nowych interesujących mieszkańców

 

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu