• Start
  • Wiadomości
  • 21 tez samorządowców dla Polski. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: “Dziś jest ten pierwszy krok do zmiany na lepsze”

21 tez samorządowców dla Polski. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: “Dziś jest ten pierwszy krok do zmiany na lepsze”

Setki samorządowców z całego kraju przyjechały do Gdańska, na “Święto Wolności i Solidarności”. We wtorek, na 30-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku, uchwalili 21 tez dla Polski. Domagają się w nich wzmocnienia pozycji samorządów w ustroju państwa oraz przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową.
04.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Samorządowcy podpisują 21 tez dla Polski
Samorządowcy podpisują 21 tez dla Polski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na końcu tej publikacji można odtworzyć zapis wideo całych obrad, a także przeczytać pełnie brzmienie 21 tez.

Spotkanie odbyło się w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Pośrodku sceny ustawiono okrągły stół, przy którym debatowali, na zasadzie wprowadzenia do tematu:

  • Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
  • Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka
  • Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański
  • Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
  • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
  • Debatę prowadziła dziennikarka Dominika Wielowieyska

 

Przeczytaj słowa prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz na rozpoczęcie obrad:

"Zastanawiałam się, jak zacząć. Chyba nie pogniewacie się, jak powiem: Witajcie siostry i bracia samorządowcy z całej Polski. Trudno ukryć wzruszenie, bo chyba bardzo rzadko zdarza się, byśmy w tak licznym gronie mogli się spotkać my, samorządowcy. Jest dzisiaj w Gdańsku świątecznie, ale i pracowicie jednocześnie. To dobrze, bo ojczyzna pracy wymaga. Ale rozpiera mnie wielka radość, że udało nam się - tak, jak marzył Paweł Adamowicz, który tu jeszcze przed chwilą był na zdjęciu - zgromadzić was wszystkich w Gdańsku. Bardzo dziękuję, że jesteście. Pozwólcie, że jeszcze raz podziękuję wszystkim samorządom, które wsparły nasze święto. Nie będę wymieniała kto po kolei, ale sami we własnym sumieniu to wiecie i bardzo wam dziękuję. Dziękuję też wam za przygotowanie tego szczególnego spotkania. Od początku, już po śmierci pana Prezydenta, dla wielu z was kolegi, przyjaciela…  Po śmierci Pawła, kiedy wspólnie z komitetem organizacyjnym zastanawialiśmy się, jak to powinno wyglądać, to mieliśmy absolutną jasność, że samorządowa część tego spotkania, Święta Wolności i Solidarności, musi być jego szalenie istotną częścią. Ale ona będzie istotną częścią tylko wtedy, kiedy wspólnie popracujemy. Szczególne podziękowania kieruję do pana Jacka Karnowskiego, wielkiego przyjaciela mojego, ale też Pawła… Za to Jacku, że ogarnąłeś to spotkanie, ogarnąłeś to przygotowanie 21 tez. Tylko pytanie co dalej? Będziemy musieli to ciągnąć. Bo mamy odważny plan, by na nowo określić rolę i miejsce samorządu w strukturze władzy w Polsce. Chcemy wyznaczyć swoje miejsce, ale także - tak jak niektórzy z was, wczoraj, wspólnie z organizacjami społecznymi - dyskutowaliśmy także o współpracy, o miejscu i roli naszej, ale i organizacji społecznych w organizacji naszego życia w Polsce. W przyszłym roku zbliża się 30. rocznica wyborów samorządowych, ale pamiętajcie też, że 31 sierpnia 2020 roku będzie 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Nie wyobrażam sobie abyśmy przez ten czas nie podjęli próby zmiany Polski na lepsze. Ale to już dziś musimy rozpocząć, dziś jest ten pierwszy krok. Pozwólcie tylko, że przypomnę jeden cytat. W pierwszym numerze Tygodnika Solidarność , zawieszonego przez władze PRL w stanie wojennym, reaktywowanego tuż przed wyborami czerwcowymi, na pierwszej stronie wydrukowano wywiad Małgorzaty Niezabitowskiej z Lechem Wałęsą. Nosił on bardzo znamienny tytuł: “Będziemy mieli taką Polskę, na jaką zasłużymy”. Ale ja wiem, że my zasługujemy na lepszą Polskę, i wy wiecie to tak samo dobrze jak ja. Tylko, że jej kształt w dużym stopniu zależy od nas. Od nas, samorządowców. Od naszych mieszkanek i mieszkańców. Więc pora na wypełnienie tej powinności i opowiedzenie się po stronie wartości, bo będziemy taką Polskę, na jaką zasługujemy".

ZOBACZ ZAPIS WIDEO:

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z TEZAMI SAMORZĄDOWCÓW DLA POLSKI:

tezy pol 1 male
 
 
tezy pol 2 male
 

 

WIĘCEJ:

MY WOLNI LUDZIE! Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski i inni: niezwykłe spotkanie na 30-lecie polskiej demokracji

Proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności oraz odśpiewanie hymnu narodowego. TREŚĆ DEKLARACJI

4 czerwca 1989 roku. Początek nowej epoki. Politycy podsumowują 30 lat wolności

Ks. Adam Boniecki: “Każdy z nas niesie walizkę rozpaczy”. Spotkanie z duchownym zgromadziło tłum słuchaczy

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów