• Start
  • Wiadomości
  • 21. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznane

Od uzależnień behawioralnych po nanomedycynę. 21. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznane

Już od dwóch dekad Gdańsk promuje studentów i absolwentów gdańskich uczelni, honorując ich ciężką pracę i wybitne osiągnięcia naukowe prestiżowymi Nagrodami Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Laureatami 21. edycji Nagród zostali Dr Julia Balcerowska i dr n. med. Karol Steckiewicz. Statuetki podczas gali w Domu Uphagena w piątek, 12 kwietnia, wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
12.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta mówi do dwójki laureatów - kobiety i mężczyzny ze statuetkami w rękach.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena laureatom dr Julii Balcerowskiej i dr n. med. Karolowi Steckiewiczowi.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nagroda doda im skrzydeł

Mówi się, że młodość musi się wyszumieć, a młodzi wyszaleć. Czy ci młodzi ludzie mieli na to czas? Jeśli tak, oznacza to, że bardzo dobrze nim gospodarują. Choć są przed trzydziestką, spędzili tysiące godzin na konferencjach i badaniach naukowych, czytaniu, pisaniu, edukowaniu… Wszystko po to, by nam – ludziom obdarzonym nieco mniej tęgimi umysłami, żyło się lepiej – efekty ich pracy wpływają na nasz dobrostan.

Benedyktyńska praca młodych ludzi poświęcających się nauce jest nie do przecenienia. Dlatego gdański samorząd już po raz 21. uhonorował ich trud, wręczając Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, które mają dodać im skrzydeł i zachęcić do dalszego rozwoju.

Badacze i pasjonaci. Poznaj laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

Laureatami Nagród za rok 2023 zostali:

  • W kategorii nauk humanistycznych i społecznych: dr Julia Balcerowska - za badania nad osobowościowymi uwarunkowaniami problematycznego korzystania z portali społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli narcyzmu oraz związanych z nim motywów Ja.
  • W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych: dr Karol Steckiewicz za wybitne osiągnięcia w zakresie nanomedycyny, opieki okołooperacyjnej i intensywnej terapii.

Laureaci otrzymali zaprojektowane przez artystę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Jana Szczypkę statuetki przedstawiające (w zależności od interpretacji) kulę ziemską lub głowę i mózg, dyplomy oraz nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł. Nagrody podczas uroczystej gali wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Czuję się zaszczycona i zakłopotana jednocześnie. Zaszczycona, bo w imieniu gdańszczanek i gdańszczan przyjdzie mi dziś docenić talent, pracowitość i dalekowzroczność najlepszych z najlepszych – laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. I zakłopotana, bo uczciwie będzie przyznać się do tego, że dziedziny nauki, którymi się zajmujecie, to dla mnie, laika… wiedza niczym magiczna. Tym bardziej cieszę się, że jesteście z nami, pracujecie w Gdańsku, poszerzacie horyzonty i przekraczacie kolejne granice, żeby wiedzę z pożytkiem użyć dla nas wszystkich – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena jest laurem przyznawanym imiennie konkretnej osobie. Gdańszczanki i gdańszczanie dostrzegają, doceniają i wspierają trud naukowy każdej z nich, motywują do dalszej pracy. Młodzi Naukowcy, chylę czoło przed Waszych talentem i pracowitością. W imieniu społeczności Gdańska proszę o więcej!

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznane

O nauce z humorem i wzruszeniem

Wielu z nas, wspominając ślęczenie w szkolnych ławach, może wydawać się, że nauka jest daleka od humoru o lata świetlne. Nic bardziej mylnego. Einstein zabawiał towarzystwo dowcipnymi bon motami, a fotoreporterom pokazał język; zaś oświeceniowe hasło głosiło: „Uczyć – bawiąc, bawić – ucząc”. Goście zebrani na gali Nagród im. Jana Uphagena również mogli posmakować naukowego humoru oraz wzruszyć się wraz z laureatami.

Dwójka laureatów nagród - kobieta i mężczyzna śmieją się do aoaratu.
Podczas gali nie zabrakło humoru i wzruszeń. N/z laureaci Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena dr Julia Balcerowska i dr n. med. Karol Steckiewicz.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Jest mi niezmiernie miło, jestem wzruszony. Podobno wypada zacząć od żartu. Więc, ja co prawda jako nauczyciel akademicki jestem przyzwyczajony do tego, że mówię do ludzi, natomiast zwykle nie wszyscy mnie słuchają – zaczął swoje podziękowania najbliższym oraz mentorom dr Karol Steckiewicz, wywołując na twarzach słuchaczy szerokie uśmiechy.

Laudację dla niego wygłosił dr hab. Michał Markuszewski, podkreślając, że nagroda jest uznaniem wyjątkowych osiągnięć i nieustannego dążenia do poszerzania granic wiedzy naukowej.

- Gratulacje, Panie Doktorze Karolu Steckiewicz, za zasłużone wyróżnienie. Dziękujemy za twoje zaangażowanie w doskonałość badawczą GUMed oraz wkład w poprawę zdrowia ludzkiego przez naukę – mówił Michał Markuszewski.

Dobry humor na sali podtrzymała prof. Beata Pastwa-Wojciechowska, wyjaśniając w laudacji dla dr. Julii Balcerowskiej czym jest psychologia – dziedzina naukowa laureatki. Otóż, jak mówiła profesorka, jej miejsce w nauce określa miejsce na półkach w znanej sieci księgarskiej – na regałach między ezoteryką a wróżbiarstwem. Beata Pastwa-Wojciechowska wspomniała również, że młoda naukowczyni rozważała także karierę aktorską, jednak ją, jak i środowisko naukowe bardzo cieszy fakt, że Balcerowska aktorką nie została. Gdyby tak się stało, bylibyśmy ubożsi o jedną wybitną naukowczynię-badaczkę, psycholożkę-praktyczkę i popularyzatorkę nauki.

Do swych aktorskich zainteresowań odniosła się sama laureatka. Gdyby nie ta pasja, nie zostałaby ona gdańszczanką.

- Dziękuję z całego serca za tak ważne dla mnie wzmocnienie na początku mojej drogi naukowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niezwykle motywujące i bardzo mobilizujące do tego, żeby starać się bardziej, odkrywać więcej, pracować, rozwijać się i tworzyć. Bardzo dziękuję za te szanse - mówiła lekko łamiącym się, wzruszonym głosem Julia Balcerowska. - Nie ukrywam, że identyfikuję się z Gdańskiem, więc jest to dla mnie szczególnie cenna nagroda, bo mając jeszcze w planach zostanie aktorką, przyjeżdżałam tutaj w liceum na Festiwal Szekspirowski i zakochałam się w Gdańsku. Zobaczyłam to miasto i pomyślałam - tak, to jest moje miejsce, tu bym chciała zostać i tu bym chciała się rozwijać – powiedziała psycholożka.

Johann Uphagen – aktywny obywatel Gdańska, bibliofil, naukowiec

Gala wręczenia Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena odbyła się w piątek, 12 kwietnia w niezwykle dekoracyjnych wnętrzach domu patrona Nagrody – oddziale Muzeum Gdańska - Domu Uphagena.

W bogato zdobionym wnętrzu kamienicy odbywa się gala wręczenia nagród. Dwójka laureatów - kobieta i mężczyzna siedzą przy stoliku, przemawia kobieta przy mikrofonie. na krzesłach siedzą zebrani goście.
Gala wręczenia Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w Domu Uphagena.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Johann Uphagen to syn flamandzkich emigrantów, który odziedziczył ogromny majątek, który z sukcesem pomnażał. To także bardzo aktywny obywatel miasta, który był członkiem różnych gremiów i miał bardzo aktywny udział w życiu Gdańska w XVIII wieku - mówił podczas gali dyrektor Muzeum Gdańska dr hab. Waldemar Ossowski. - Johann Uphagen to także bibliofil, to też w końcu naukowiec.

Gdańsk przyznaje nagrodę młodym naukowcom od roku 2004. Jan Uphagen jest jej patronem od roku 2006. Wcześniej nosiła nazwę „Młody Heweliusz”.

Nagroda Naukowa przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Gdańska na wniosek kapituły, w skład której wchodzą prezesi Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni. Przewodniczącym kapituły, która przyznała w tym roku nagrody był prof. Jerzy Błażejowski. Do tej pory nagrodą wyróżniono 40 młodych naukowców.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena

Biogramy laureatów

Dr Julia Balcerowska

Doktor Julia Balcerowska pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej łączy zagadnienia związane z psychologią kliniczną, psychologią osobowości oraz psychologią Internetu. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki uzależnień behawioralnych. Jej badania dotyczą związku pomiędzy funkcjonowaniem psychologicznym, a korzystaniem z nowych technologii w kontekście zachowań nałogowych. W 2023 roku ukończyła Studia Doktoranckie Psychologii na Uniwersytecie Gdańskim i obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Osobowościowe uwarunkowania problematycznego korzystania z portali społecznościowych – rola narcyzmu i związanych z nim motywów Ja”. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych, opublikowanych w renomowanych czasopismach o międzynarodowym zasięgu takich jak Computers in Human Behavior, Psychological Assesment, czy Personality and Individual Differences. Julia Balcerowska ma także znaczne osiągnięcia w prowadzeniu projektów naukowych. Pełniła rolę kierowniczki w trzech grantach, w tym w grancie Preludium 19, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Związek między symptomami lęku i depresji, a uzależnieniem od portali społecznościowych: rola preferencji komunikacji przez Internet i lęku przed pominięciem”. W październiku 2022 roku otrzymała stypendium dla młodych naukowców i w ramach programu „Scouting for Global Excellence” wzięła udział w International PostDoc Week, który organizowany był na Uniwersytecie Ruhry w Bochum w Niemczech. Od 2022 roku realizuje staż naukowy w Katedrze Psychometrii i Diagnozy Psychologicznej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Julia Balcerowska wystąpiła na kilkunastu konferencjach ogólnopolskich i zagranicznych m.in. w Nottingham (Wielka Brytania), Pradze (Czechy), Seulu (Korea Południowa), czy Belfaście (Wielka Brytania). Jest także członkinią międzynarodowego stowarzyszenia International Society for the Study of Behavioral Addictions (ISSBA), które integruje grono naukowców i ekspertów w dziedzinie uzależnień behawioralnych.

Dr n. med. Karol Steckiewicz

Karol Steckiewicz w 2021 r. ukończył studia na kierunku lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeszcze w czasie trwania studiów, pod kierunkiem prof. Iwony Inkielewicz - Stępniak, z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską. Obecnie jest zatrudniony w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed kierowanej przez prof. Radosława Owczuka. W swojej pracy naukowej zajmuje się nanomedycyną, szczególnie zainteresowany jest poszukiwaniem nanomateriałów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Prowadzi również badania z zakresu medycyny okołooperacyjnej i intensywnej terapii. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami badawczymi, odbył staże na Uniwersytecie w Cambridge i na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Jest autorem jedenastu artykułów naukowych i dwudziestu wystąpień konferencyjnych. Pełnił rolę kierownika albo wykonawcy w pięciu projektach badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych dotyczących głównie biomedycznych zastosowań nanocząstek metali szlachetnych. Był promotorem pomocniczym w zakończonym przewodzie doktorskim, współkierował trzema pracami dyplomowymi. Aktywnie włącza się w życie społeczności akademickiej współorganizował krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe, brał udział w wydarzeniach popularnonaukowych, współprowadził audycję w Studenckiej Agencji Radiowej. Za swoją działalność naukową otrzymał liczne nagrody m.in. Stypendium Ministra Zdrowia, Nagrodę Zaufania Złoty Otis za debiut naukowy w medycynie, Medal „Primus Inter Pares” dla najlepszego studenta Wydziału Lekarskiego, był również laureatem rankingu miesięcznika Forbes 25under25 w kategorii Nauka. Wielokrotnie otrzymywał nagrody i stypendia Rektora GUMed.

 



 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane