• Start
  • Wiadomości
  • 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego - cały rok wokół wybitnego gdańszczanina

2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego - cały rok wokół wybitnego gdańszczanina

Pomnik Lecha Bądkowskiego, koncert w kościele św. Jana w Gdańsku, książka wspomnieniowa, wystawa w Europejskim Centrum Solidarności, spektakle teatralne - to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 2020 rok, ustanowiony przez Radę Miasta Gdańska Rokiem Lecha Bądkowskiego, żołnierza Września 1939 roku, działacza kaszubskiego, orędownika samorządności, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych.   
15.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2_bb4ae2be-7ff9-4d3f-ae8a-17c33c866188
 
Klub Ster okres po strajkach sierpniowych. Lech Bądkowski (stoi w środku)
Fot. www.badkowski.pl

 

Lech Bądkowski. Kaszuba z wyboru 

Uchwałę Rady Miasta Gdańska ustanawiającą rok 2020 - setną rocznicę urodzin zasłużonego gdańszczanina - Rokiem Lecha Bądkowskiego radni podjęli w październiku 2019 roku podczas XV sesji Rady Miasta Gdańska. Na sesję zaproszono m.in. jego córkę Sławinę Kosmulską.

- Największą misją mojego ojca było wychowanie młodych ludzi - powiedziała wówczas Kosmulska. - Od początku przyjazdu do Gdańska, w 1946 roku, przygotowywał kadrę, która przejmie władzę w Polsce. Wykonywał żmudną pracę u podstaw, nie był działaczem z pierwszych stron gazet. Klub studencki "Pomorania", który współtworzył, było swego rodzaju szkołą. To tam nauczyłam się, jak prowadzi się działania społeczne.

 

 

 

Badkowskidobry
Na zamówienie Miasta Gdańska powstał graficzny znak obchodów autorstwa Patryk Hardzieja 
Patryk Hardziej

 

- Setna rocznica urodzin to moment, kiedy warto przypomnieć wkład publicysty, pisarza, działacza społecznego, honorowego obywatela miasta Gdańska w kształt Polski, w której dziś żyjemy - uzasadniała propozycję ustanowienia Roku Lecha Bądkowskiego Aleksandra Dulkiewicz. - Z jednej strony w czasie strajku sierpniowego Lech Bądkowski był obecny w stoczni, miał ważny udział w osiągnięciu porozumienia, z drugiej strony był patriotą lokalnej ojczyzny. Po drugiej wojnie światowej osiadł w Gdańsku i działał w takiej Polsce, jak wtedy była. Nie był Kaszubą, ale pokochał tę ziemię wyjątkowo. Był jednym z pierwszych działaczy, którzy podkreślali, jak ważne są regionalizmy, a u nas kaszubszczyzna często była powodem do wstydu i nękania. Bądkowski promował pomorskość, Kociewie, gdańskość. Po strajkach był redaktorem piszącym o samorządności w Dzienniku Bałtyckim i tam też po raz pierwszy mówił, jak bardzo ważny jest samorząd. Jesteśmy mu winni nie tylko pamięć, ale poważną refleksję nad jego myślą, która doprowadziła do dalszego rozwoju samorządu.

Dbaniem o spuściznę jego myśli w naszym mieście jest (od 2000 roku) przyznawanie nagród im. Lecha Bądkowskiego gdańskim organizacjom pozarządowym. Są one formą docenienia i promowania społecznych działań lokalnych NGO`ów i upamiętnieniem społecznika i samorządowca. 

 

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 w Gdańsku) odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu. Był autorytetem dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, wspierał ich radami i doświadczeniem. W młodości był żołnierzem Września 1939, potem Cichociemnym. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”, który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. Przez wiele lat (1957–1966) był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej i aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, potem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Od października 1980 do listopada 1981 roku był redaktorem dodatku „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a od listopada 1981 do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność” (sygnowanego przez ZR Gdańsk „Solidarności”). Wiosną 1981 r. był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku. Pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000). Odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wlk. Brytanii (1941); Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965); pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

 

 

Rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego

Oficjalną inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego zaplanowano na 31 stycznia 2020 roku w kościele św. Jana. Będzie to koncert przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, który poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński, a oprawę muzyczną zapewni CHÓR DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka. Zaproszeni goście przeczytają ze sceny krótkie teksty i myśli autorstwa Bądkowskiego: działacza wspomni Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska (wnuczka Lecha Bądkowskiego).

 

5_bf39e201-6310-47c6-8d90-46e74be62915
Lech Bądkowski odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu
www.badkowski.pl

 

Na cały bieżący rok zaplanowano wiele wydarzeń rozpowszechniających wiedzę o Lechu Bądkowskim: wystawy, spotkania, spektakle teatralne, publikacje książek, audycje radiowe, warsztaty w szkołach. Córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska napisała wspomnieniową książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Wydawcą książki jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie. Dodatkowo biblioteka zleciła, także przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Gdańska, produkcję komiksu o Lechu Bądkowskim. 

22 lutego 2020 roku w Europejskim Centrum Solidarności otwarta zostanie wystawa pod hasłem „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego” (ECS jest w posiadaniu filmu o Bądkowskim - „Kryptonim Inspirator”, który planuje pokazać także w 2020 r.).

We współpracy z Bałtycką Biblioteką Cyfrową w Słupsku powstać ma kolekcja Lecha Bądkowskiego, na którą złoży się dziewięć powieści wydanych w Wydawnictwie Morskim, eseje, rubryka „Samorządność” i wybór publicystyki. Planowane jest też nadanie imienia Lecha Bądkowskiego jednej z placówek oświatowych w Gdańsku. W listopadzie 2019 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę pozwalającą na wzniesienie Pomnika Lecha Bądkowskiego u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku. 

 

Czytaj także:

Za nami XV sesja Rady Miasta Gdańska - o czym dyskutowano, jakie uchwały podjęto. WIDEO i ZDJĘCIA

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask