• Start
  • Wiadomości
  • 2020 Rok Bądkowskiego. Wejherowo zaprasza na muzealną wystawę o Lechu Bądkowskim

2020 Rok Bądkowskiego. Wejherowo zaprasza na muzealną wystawę o Lechu Bądkowskim

100 eksponatów, które opowiadają historię życia, twórczości literackiej i aktywności społecznej Lecha Bądkowskiego - to wszystko można zobaczyć w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Warto też sięgnąć po nową książkę o bohaterze wystawy.
26.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biurko Lecha Bądkowskiego i maszyna do pisania, do obejrzenia na wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na ścianie - zdjęcie rodzinne, wykonane w latach 30. XX w.
Biurko Lecha Bądkowskiego i maszyna do pisania, do obejrzenia na wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na ścianie - zdjęcie rodzinne, wykonane tuż przed wybuchem II wojny światowej
MPiMK-P w Wejherowie

 

Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Sławiny Kosmulskiej, córki Lecha Bądkowskiego, która nie tylko udostępniła rodzinne pamiątki, ale też pomogła w ich opisaniu. Do obejrzenia jest m.in. biurko i maszyna do pisania, które służyły Lechowi Bądkowskiemu do pracy. Jest też krótka skórzana kurtka typu “pilotka”, w której po II wojnie światowej wrócił do Polski, po zakończeniu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

 

Po prawej jest zdjęcie Lecha Bądkowskiego z orderem Virtuti Militari za bitwę o Narwik w 1941 r. Po lewej - skórzana kurtka typu pilotka, w której wrócił do kraju
Po prawej jest zdjęcie Lecha Bądkowskiego z orderem Virtuti Militari za bitwę o Narwik, wykonane w 1941 r. Po lewej - skórzana kurtka typu pilotka, w której wrócił do kraju
MPiMK-P w Wejherowie

 

Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 24 stycznia - dokładnie w 100-lecie urodzin Lecha Bądkowskiego. Będzie czynna do końca roku kalendarzowego. Muzeum czynne jest codziennie, godziny otwarcia - w sezonie i poza sezonem - podajemy na końcu tej publikacji. 

- Lech Bądkowski to postać nietuzinkowa, której przyszło żyć w trudnych czasach, czasach przełomów - mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. - Pisarz, działacz niepodległościowy i regionalny, którego myśl obywatelska jest wciąż żywa wśród Pomorzan i Kaszubów, których epopeję "Żëcé i przigòdë Remùsa" Aleksandra Majkowskiego przełożył na polski. Ogłoszony przez Miasto Gdańsk "Rok Lecha Bądkowskiego" jest doskonałą okazją do zapoznania się z wystawą na temat Jego życia i działalności, która czeka na zwiedzających przez cały 2020 rok w naszym wejherowskim muzeum.

 

WIĘCEJ O LECHU BĄDKOWSKIM - TUTAJ

CZYTAJ TEŻ:

Sto lat temu urodził się Lech Bądkowski. W piątek, 31 stycznia - wielka inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego

 

Nz. Fragment ekspozycji z gablotami, zawierającymi pamiątki, i powiększonymi reprodukcjami zdjęć. Centralnie - fotografia z ogólnopolskich obrad delegatów NSZZ Solidaność, 22 września 1980 r., widać na niej Lecha Wałęsę i Lecha Bądkowskiego (po prawej). Na lewo od tego zdjęcia - Lech Bądkowski odbiera Medal Stolema w gdańskim Ratuszu Staromiejskim w 1978 r.
Nz. fragment ekspozycji z gablotami, zawierającymi pamiątki, i powiększonymi reprodukcjami zdjęć. Centralnie - fotografia z ogólnopolskich obrad delegatów NSZZ Solidaność w Gdańsku, 22 września 1980 r. - widać na niej Lecha Wałęsę i Lecha Bądkowskiego (po prawej). Na lewo od tego zdjęcia: Lech Bądkowski odbiera Medal Stolema w gdańskim Ratuszu Staromiejskim w 1978 r.
MPiMK-P w Wejherowie

 

Wystawę przygotowało troje pracowników MPiMK-P w Wejherowie: Benita Grzenkowicz-Ropela, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Maciej Kurpiewski.

Co można zobaczyć - prócz wspomnianego już biurka, maszyny do pisania i kurtki? 

- Pokazujemy listy, dokumenty wypożyczone z Biblioteki PAN, pamiątki z podróży, między innymi do Australii - mówi Benita Grzenkowicz-Ropela, kuratorka wystawy. - Są też pamiątki z młodości Lecha Bądkowskiego, zdjęcia rodzinne, fotografie z czasów służby w polskim wojsku na Zachodzie i zdjęcia z okresu “karnawału Solidarności”. Są okładki książek jego autorstwa. Wszystko, co opowiada o drodze życiowej Lecha Bądkowskiego. Ekspozycja mieści się w trzech salach, na jej wnikliwe zwiedzenie potrzeba około 40 minut.  

Uroczystość otwarcia wystawy w wejherowskim muzeum połączono z promocją książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”, którą napisała i opracowała Sławina Kosmulska. 

“Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie S. Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej” - czytamy o książce na profilu Fb Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która jest wydawcą, wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 

 

Okładka wydanej na początku tego roku nowej książki o Lechu Bądkowskim, której autorką jest córka, Sławina Kosmulska
Okładka wydanej na początku tego roku nowej książki o Lechu Bądkowskim, której autorką jest córka, Sławina Kosmulska
WiMBP w Gdańsku

 

Książka "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" dostępna jest w sprzedaży online w bibliotecznym sklepiku internetowym http://www.wbpg.org.pl/sklepik oraz w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6. Jej wydanie to jedna z inicjatyw, przygotowanych w celu uczczenia ustanowionego przez Radę Miasta Gdańska roku 2020 jako “Roku Lecha Bądkowskiego”.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE - TUTAJ

O ROKU LECHA BĄDKOWSKIEGO - TUTAJ



Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a

Zwiedzanie indywidualne:

wystaw stałych i czasowych możliwe codziennie:

 

  • w sezonie: (od 1.05 do 30.09)

poniedziałek - piątek 9:00 - 18:00

sobota - niedziela 11:00 - 17:00 (niedziela bezpłatnie)

 

  • poza sezonem:

poniedziałek - piątek 9:00 - 15:00

sobota* 11:00 - 17:00

niedziela 11:00 - 17:00 (niedziela bezpłatnie)

*po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (58) 736 18 21 lub (58) 672 29 56 w. 13

 

Zwiedzanie grupowe - po umówieniu telefonicznym 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza