• Start
  • Wiadomości
  • 20 spektakli z różnych krajów. Rozpoczął się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

20 spektakli z różnych krajów. Rozpoczął się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego rozpoczęła się 30 lipca i trwać będzie do niedzieli, 8 sierpnia. Festiwal ten to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych. Będą prezentowane podczas niego spektakle najważniejszych europejskich twórców - m.in. Oskarasa Koršunovasa, oraz cenionych polskich reżyserów, jak Anna Augustynowicz i Bartosz Szydłowski. W tym roku impreza odbywa się z udziałem publiczności. Na część wydarzeń są jeszcze bilety.
31.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inauguracja 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Inauguracja 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
źródło: Facebook/Gdański Teatr Szekspirowski


25. Festiwal Szekspirowski zainaugurowała w piątek, 30 lipca własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: „Burza” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Tego dnia miała też miejsce oficjalna gala otwarcie. W sobotę 31 lipca odbyła się natomiast pierwsza konferencja prasowa na festiwalu. Uczestniczyli w niej Maciej Sowinski , p.o. dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, koordynator festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek, Łukasz Drewniak, selekcjoner w konkursie o Złotego Yoricka i Katarzyna Knychalska, kuratorka nurtu SzekspirOFF. Konferencje prowadziła rzeczniczka GTS Magdalena Hajdysz.

Pierwsza konferencja z udziałem organizatorów 25. Festiwalu Szekspirowskiego
Pierwsza konferencja z udziałem organizatorów 25. Festiwalu Szekspirowskiego
źródło: gdansk.pl


W drugiej części konferencji pojawili się zagraniczni goście Ina Broeckx i Walter Matteini twórcy grupy imPerfect Dancers, których spektakl „Romeo and Juliet. Final Hours” zaprezentowany zostanie w Operze Bałtyckiej oraz Lucyna Korytowska i Tadeusz Żuber, którzy w tym spektaklu zaproszeni zostali do zagrania roli Julii i Romea.

Zobacz zapis całej konferencji:


Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w dniach 30 lipca - 8 sierpnia, jest szczególna. Po pierwsze dlatego, że inaczej niż w ubiegłym roku, wszystkie spektakle odbywają się stacjonarnie, z udziałem publiczności. Będą to m.in. tytułu uznanych twórców z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W programie głównym 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 9 spektakli, zaś w nurcie SzekspirOFF - 13 wydarzeń teatralnych.

Oficjalna inauguracja Festiwalu Szekspirowskiego. Nz. (od lewej) aktorka Danuta Stenka, Mieczysław Struk, marszałej województwa pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji

Oficjalna inauguracja Festiwalu Szekspirowskiego. Nz. (od lewej) aktorka Danuta Stenka, Mieczysław Struk, marszałej województwa pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
źródło: Facebook/Gdański Teatr Szekspirowski


Po raz pierwszy też wyjątkowe święto teatralne odbędzie się bez jego pomysłodawcy i twórcy - zmarłego w marcu tego roku prof. Jerzego Limona. Spektaklom towarzyszyć będzie specjalne wydarzenie upamiętniające tę wyjątkową postać. Program całego festiwalu został zbudowany także zgodnie z jego wytycznymi. Powrócono do Konkursu o Złotego Yoricka na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira.

- To było dla nas bardzo ważne, żeby program zbudować tak, jak życzył sobie tego profesor Jerzy Limon. Czujemy dużą radość, bo udało nam się zaprosić spektakle twórców, na których nam ogromnie zależało - zaprasza koordynatorka 25. edycji Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego Joanna Śnieżko-Misterek.

Szczegółowy program i bilety: festiwalszekspirowski.pl

Program wydarzeń stacjonarnych odbywających się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Operze Bałtyckiej, a także m.in. w Teatrze Miniatura i Teatrze w Oknie, uzupełnią prezentacje na dużym ekranie i online. Oprócz spektakli, w ramach Nurtu Głównego i SzekspirOFF, odbędą się spotkania z artystami i otwarte dla publiczności próby, a także wystawa z wernisażem performatywnym „ShakeART!”. Do tego szczególnego projektu, dedykowanego śp. prof. Jerzemu Limonowi, gdańska malarka Małgorzata Limon zaprosiła 15. artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Podczas wernisażu, który odbędzie się w poniedziałek, 2 sierpnia, zaprezentują zarówno swoje obrazy oraz samodzielnie zaprojektowane i wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy.

 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1