20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej

Dziś - środa, 1 maja - mija 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O godz. 10.00 na Górze Gradowej nastąpiło podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, europosłanka Magdalena Adamowicz, posłanka Agnieszka Pomaska, miejscy radni i mieszkańcy.
01.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PODNIESIENIA FLAGI UNII EUROPEJSKIEJ

Rocznica Polski w Unii Europejskiej

Polska członkiem Unii Europejskiej stała się 1 maja 2004 roku. W tym roku przypada więc 20. rocznica tamtego wydarzenia. Co roku z tej okazji na Górze Gradowej odbywa się podniesienie flagi UE. Podobnie było w tym roku.

W środę, 1 maja, niebieska flaga z żółtymi gwiazdami na najwyższy w mieście maszt powędrowała po godz. 10.00. Podczas uroczystości rozbrzmiała także Oda do radości, finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy na mobilnym carillonie wykonała Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Było można usłyszeć także dźwięk repliki trąbki z XVIII wieku.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, europosłanka Magdalena Adamowicz, posłanka Agnieszka Pomaska, miejscy radni i mieszkańcy. 

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

- Pół roku temu odbiliśmy Polskę z rąk populistów - powiedziała Agnieszka Pomaska. - Widzimy ją w Europie jako kraj współpracujący, jako kraj szukający przyjaciół a nie wrogów i nikt nie ma wątpliwości, że taką  drogą chcemy podążać. A flaga, którą wielu z was trzyma dziś w dłoni to jest symbol, z którego jesteśmy po prostu dumni. Dziś czynimy z niego symbol silnej Polski w silnej Unii Europejskiej. Życzę nam wszystkim, żeby ta duma nas nie opuszczała, żeby wiara w bezpieczną, radosną i bogatą Europę towarzyszyła nam przez kolejne dziesiątki lat.

2024-05-01-flaga-UE-017_949x633.JPG
- Kto nie bał się chodzić na tym terenie dwadzieścia lat temu? - pytała Magdalena Adamowicz. - Popatrzcie, jak piękne jest dzisiaj Centrum Hewelianum. To jeden z bardzo wielu przykładów, jak Unia zmienia nasze życie i jak na nie wpłynęła
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Magdalena Adamowicz: - Dziś jest ważne, abyśmy w Unii pozostali na silnej pozycji 

- Pamiętam to wzruszenie sprzed 20 lat na Targu Węglowym mieszkańcy Pomorza i Gdańska wspólnie świętowali wejście Polski do Unii Europejskiej - mówiła Magdalena Adamowicz. - Byliśmy wtedy bardzo przekonani do tego, że nie wstępujemy do jakiejś tam odległej wyimaginowanej wspólnoty, tylko że przystępujemy do silnej rodziny, która jest dla nas otwarta, która nas wprowadza. Dziś to bardzo ważne, abyśmy w tej Unii pozostali na silnej pozycji. 

Magdalena Adamowicz przypomniała też o czerwcowych wyborach, podkreśliła, że to niezwykle ważne, abyśmy zdecydowali w nich, kto nas będzie reprezentował, dlatego że Unia ma realny wpływ na wpływ na nasz dobrobyt, nasze życie.

- Kto nie bał się chodzić na tym terenie dwadzieścia lat temu? - pytała europosłanka. - Popatrzcie, jak piękne jest dzisiaj Centrum Hewelianum. To jeden z bardzo wielu przykładów, jak Unia zmienia nasze życie i jak na nie wpłynęła. Cieszmy się i świętujmy! Wyobraźcie sobie, jeśli Polska będzie miała silną pozycję w Unii i będziemy mądrze wykorzystywać wszystkie środki, które dostaniemy, wyobraźcie sobie gdzie my będziemy za 20 lat i uśmiechnijcie się. 

Członkostwo w Unii zmieniło Polskę, Pomorze i Gdańsk 

- Kiedy wchodziliśmy 20 lat temu do Unii Europejskiej, to było święto demokracji, wcześniej  dwudniowe referendum, w którym prawie 60 procent Polek i Polaków zabrało głos i zdecydowana większość prawie 80 procent z nas chciała Polski w Unii - przypomniał zastępca prezydent Borawski. - Bilans tych 20 lat jest dla naszej ojczyzny fantastyczne. Wymiar ekonomiczny to 163 miliardy euro netto, które przypłynęły do Polski i zmieniły nasz kraj, nasze miasta, każdą ich dzielnicę, każdą wieś i małe miasteczko. Myślę, że nie ma w Polsce miejsca, które nie zyskało przez ostatnie lata dzięki środkom europejskim.

2024-05-01-flaga-UE-024_949x633.JPG
Nz. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu na Górze Gradowej podczas podnoszenia flagi UE na najwyższy maszt w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Piotr Borawski podkreślił, że Unia Europejska to przede wszystkim wartości, wspólne bezpieczeństwo, wspólny rynek i brak granic, to fakt że czujemy się częścią bardzo mocnej ekonomicznej wspólnoty na świecie. 

- Cieszę się, że miejsce Polski w silnej Europie powraca, dbajmy o to - dodał prezydent. - Przed nami wiele wyzwań, zmiany dotyczące klimatu, kwestie bezpieczeństwa, dalszej integracji w Unii Europejskiej. To też ważne zmiany, które chcemy realizować w Gdańsku: zmieniać nasz transport, nasze mieszkania, nasze kamienice po to, żeby były bardziej ekologiczne, upiększać Gdańsk tworząc go bardziej zielonym. Zyskamy to dzięki kolejnym dekadom w Unii Europejskiej.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska