20 lat Parady Niepodległości. Podziękowania od Aleksandry Dulkiewicz

Organizują m.in. Paradę Niepodległości w Gdańsku, która jest jednym z największych zgromadzeń publicznych w naszym mieście. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z członkami Stowarzyszenia SUM i podziękowała za ich zaangażowanie na rzecz miasta i Polski.
17.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób pozuje do zdjęcia w pokoju. Trzy osoby trzymają duży obrazek.
Członkowie SUM wręczyli Aleksandrze Dulkiewicz oprawione w ramę Rodzinne zdjęcie gdańszczan, wykonane podczas Parady Niepodległości, 11 listopada 2023. Na zdjęciu od prawej: Michał Juszczakiewicz, Witosław Bociąg, Elwira Twardowska, Andrzej Stelmasiewicz, Bernard Kiedrowicz, Łukasz Kopeć, Aleksandra Dulkiewicz, Lech Parell, Wioletta Michalak-Parell, Maciej Chojnicki i Dorota Chojnicka
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Słoneczne “Wiwat Polska!” na 21. Paradzie Niepodległości w Gdańsku. WIDEO I ZDJĘCIA

Okazją do spotkania było 20 istnienia Parady Niepodległości w Gdańsku, wielkiego wydarzenia o patriotycznym charakterze, wymyślonego i przygotowywanego przez Stowarzyszenie SUM. Celem Parady Niepodległości jest łączenie Polaków pomimo od dzielących ich różnic. Parada przechodzi ulicami Gdańska od 2003 roku, gromadząc 25-30 tys. uczestników, ma oddolny charakter i jest rodzajem pospolitego ruszenia, gdzie każdy stara się przygotować to co najlepsze. Była pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, a jej powstanie było impulsem dla setek podobnych obchodów, organizowanych w miastach w całym kraju.

- Kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę, organizując Paradę Niepodległości w 2003 roku nie przypuszczaliśmy, że odzew będzie tak duży. Jednak już w pierwszych obchodach uczestniczyła zawrotna liczba 6 tys. osób a w kolejnych było nas coraz więcej -

mówili członkowie SUM w czasie spotkania z Aleksandrą Dulkiewicz. Wręczając pani prezydent oprawione w ramę Rodzinne zdjęcie gdańszczan, na którym widać uczestników zajmujących całą przestrzeń między Zieloną a Złotą bramą. 

- Jest bardzo wzruszające, kiedy widzi się tak wielkie tysiące osób zgromadzonych pod biało-czerwonymi barwami. Liczny udział gdańszczan a także mieszkańców całego Pomorza pokazuje, że jesteśmy bardzo patriotyczną społecznością. Dziękuję, że przyczyniacie się do budowania wspólnoty - odpowiadała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wszystkie poprzednie edycje Parady, które odbyły się w Gdańsku były wielkimi zgromadzeniami. W ostatniej Paradzie wzięło udział ok. 30 tys. osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Rodzinne zdjęcie gdańszczan wykonane z tej okazji jest ważnym świadectwem patriotyzmu naszej miejskiej wspólnoty.

W trakcie spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz uhonorowała nagrodami dwoje członków SUM, którzy od początku związani są z Paradą Niepodległości: Elwirę Twardowską i Michała Juszczakiewicza.

Zdjęcie tłumów wykonane wśród kamienic na Długim Targu
Rodzinne, wspólne, zdjęcie Gdańszczan zostało wykonane 11 listopada 2023 roku w czasie Parady Niepodległości w Gdańsku jako jej finałowy akcent. Prawdopodobnie aż tylu bohaterów zdjęcia nigdy dotąd nie mieliśmy
Fot. Dariusz Kula/Stowarzyszenie SUM

Obie te osoby biorą aktywny udział w przegotowaniu do Parady Niepodległości, a ich wkład w to dzieło jest bardzo duży. Elwira Twardowska odpowiada za oprawę scenograficzną, zaś Michał Juszczakiewicz jest charyzmatycznym prowadzącym. Niezależnie od tego oboje – wraz z innymi członkami SUM - aktywnie wypracowują kształt Parady Niepodległości.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Celem Parady Niepodległości jest łączenie Polaków pomimo od dzielących ich różnic. Parada przechodzi ulicami Gdańska od 2003 roku, gromadząc tysiące uczestników. Nasza Parada ma oddolny charakter. Była pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, a jej powstanie było impulsem dla wielu podobnych obchodów, organizowanych w miastach w całym kraju.

Zobacz retransmisję z Parady Niepodległości 11 listopada 2023 roku

 

Wszystkie poprzednie edycje Parady, które odbyły się w Gdańsku były olbrzymimi wydarzeniami. W ostatniej wzięło udział ok. 30 tys. osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i klubów. Towarzyszy jej wiele elementów, m.in. Patriotyczna gra miejska na motywach związanych z polskością Gdańska, specjalne i tematyczne zwiedzanie Gdańska z przewodnikami PTTK, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, itp. Parada łączy i angażuje do działań wolontariackich wiele osób i organizacji społecznych. Coraz więcej Klubów Seniora włącza się np. w przygotowanie ozdób patriotycznych. W trakcie zgromadzenia prowadzone są kwesty na ważne społecznie cele.

Parada jest realizowana ze środków Miasta Gdańska oraz funduszy własnych SUM.

Inscenizacja uliczna walki aktorów ubranych w stroje aniołów ze skrzydłami i czarnych postaci z widłami symbolizujących zło
XIII Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2023 zgromadził kilka tys. osób. Na zdjęciu inscenizacja walki Dobra ze Złem
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Innym działaniem Stowarzyszenia SUM jest organizacja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku, który jest przygotowywany wspólnie z proboszczem Bazyliki Mariackiej Ireneuszem Bradtke oraz Szkołami Fregata. Również i to wydarzenie ma barwny, łączący charakter i przyciąga co roku wiele tysięcy osób.

W spotkaniu oprócz prezydent Aleksandry Dulkiewicz uczestniczyli członkowie SUM: Elwira Twardowska, Michał Juszczakiewicz, Łukasz Kopeć, Andrzej Stelmasiewicz, Bernard Kiedrowicz, Dorota Chojnicka, Maciej Chojnicki, Witosław Bociąg, Wioletta Michalak-Parell i Lech Parell.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza