• Start
  • Wiadomości
  • 2 mln euro na ochronę ekosystemu Bałtyku. W marinach będzie czysto

2 mln euro na ochronę ekosystemu Bałtyku. W marinach będzie czysto i ekologicznie

„Ecomarinas” to wspólna inicjatywa ośmiu organizacji partnerskich z Polski, Litwy, Szwecji i Niemiec. Ich transgraniczna współpraca i wymiana wiedzy mają spowodować poprawę jakości wód oraz chronić ekosystem Bałtyku. W realizację programu angażują się lokalne władze, operatorzy marin, instytucje badawcze i organizacje pozarządowe. Inaugurację międzynarodowego projektu, który otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 2 mln euro, ogłoszono w Gdańsku.
28.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać przystań jachtową, zacumowanych jest kilka łodzi
Gdańsk dołączył do międzynarodowego projektu Ecomarinas
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kompleksowy program dla czystości w marinach

Start projektu ogłoszono podczas konferencji prasowej w jednej z gdańskich marin.

- Nie pierwszy raz informujemy o różnego rodzaju ekologicznych rozwiązaniach, ale do tej pory były one cząstkowe. Dzisiaj natomiast rozpoczynamy strategiczny, kompleksowy program, który będziemy realizować wspólnie z partnerami z całego basenu Morza Bałtyckiego: z Litwy, Szwecji czy Niemiec - podkreślał Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańsk ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Wartość projektu to 2,5 miliona euro, na który otrzymaliśmy 80 proc. dofinansowania, czyli 2 miliony euro. Co ważne, w jego ramach powstanie nie tylko "twarda" infrastruktura, ale też prowadzone będą różnego rodzaju "działania miękkie", w tym edukacyjne, które będą wspierać powstanie infrastruktury i będą pokazywać przede wszystkim dobre praktyki zachowania, jakich oczekujemy od użytkowników marin. Realizacja projektu potrwa 3 lata.

A będzie on realizowany między innymi w jednej z marin w Gdańsku. Głównym założeniem jest wdrożenie takich rozwiązań, które doprowadzą do poprawy standardów zarządzania zasobami wodnymi w przystaniach jachtowych. Wprowadzony zostanie m.in.

  • nowoczesny system odbioru niebezpiecznych substancji z jednostek pływających, takich jak oleje, smary i chemikalia,
  • w ramach projektu planowane jest również zredukowanie zanieczyszczenia ściekami z łodzi oraz
  • analiza możliwości ograniczenia wpływu przystani jachtowych na ekosystemy wodne.

Budżet Obywatelski 2025. Sprawdź, na które projekty postawili mieszkańcy

Szwedzki Västervik przykładem dla innych

Kluczowym elementem tego projektu jest nawiązanie współpracy transgranicznej oraz wymiana wiedzy i zrównoważonych praktyk stosowanych w krajach nadbałtyckich. Dlatego zaplanowano szereg wizyt studyjnych oraz badania - kompleksową analizę porównawczą i działania, które mają ustalić rozwiązania dotyczące zrównoważonego wykorzystania wody.

Pierwsza wizyta studyjna już się odbyła: w dniach 2-8 września, podczas rejsu na pokładzie żaglowca STS Generał Zaruski, który płynął z Gdańska do szwedzkiego miasta Vastervik. Marina Slottsholmen w Västervik to jeden z partnerów projektu i jedna z najbardziej innowacyjnych marin w rejonie. Rozwiązania tam zastosowane posłużą za przykład dla innych. Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami zaangażowanymi w projekt.

- Gdański Ośrodek Sportu z dumą uczestniczy w projekcie Ecomarinas. Jesteśmy liderem tego projektu, co pozwala nam na skuteczne i kompleksowe podejście do wdrażania zaplanowanych działań. W ramach Ecomarinas w jednej z naszych marin wdrożymy systemy, które umożliwią odbiór i bezpieczne przechowywanie substancji niebezpiecznych pochodzących z jachtów - poinformował podczas briefingu Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Planujemy też inne rozwiązania, takie jak pompy ściekowe, stacje mycia naczyń czy myjnie dla jachtów. Naszym celem jest uczynienie mariny miejscem przyjaznym dla środowiska, ale i wygodnym dla użytkowników. Chcemy także zwrócić uwagę na aspekt edukacyjny projektu - edukacja ekologiczna to bardzo ważny element naszego działania. Planujemy kampanię zwiększającą świadomość na temat ochrony Bałtyku, skierowanej zarówno do żeglarzy, jak i mieszkańców Gdańska.

W marinach partnerskich zostaną zrealizowane pilotażowe inwestycje, w tym innowacyjna instalacja do odbioru substancji niebezpiecznych, która umożliwi i uprości utylizację olejów, smarów lub innych substancji szkodliwych dla środowiska odprowadzanych bezpośrednio do wody.

Szklane butelki i słoiki wrzucaj do zielonego pojemnika

Edukacja żeglarzy, operatorów i... "zwykłego Kowalskiego"

Olga Sarna, prezeska Fundacji Mare i koordynatorka działań edukacyjnych w projekcie, podkreśla znaczenie działań edukacyjnych jako kluczowego elementu w walce o ochronę środowiska morskiego.

- Fundacja Mare od wielu lat współpracuje Gdańskim Ośrodkiem Sportu i miastem Gdańsk realizując projekty na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego. Naszą rolą będzie koordynacja działań edukacyjnych - zaznacza Olga Sarna. - Celem tego projektu jest edukacja, zarówno operatorów marin, żeglarzy, jak i całego społeczeństwa. Bardzo ważne dla nas jest to, aby wśród społeczeństwa, wszystkich użytkowników morza, wzbudzać wrażliwość ekologiczną i odbudowywać pewnego rodzaju "połączenie z wodą" i pracować nad tą relacją. Poprzez poczucie "połączenia z morzem", ochrona Bałtyku stanie się dla nas czymś naturalnym.

Podsumowaniem projektu ma być międzynarodowe Forum Zrównoważonej Infrastruktury Żeglarskiej, które skupi się na promowaniu innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu przystaniami jachtowymi i podniesie rangę Gdańska na żeglarskiej mapie południowego Bałtyku.

Projekt "Ecomarinas" prowadzony jest przez Gdański Ośrodek Sportu we współpracy z Województwem Pomorskim, Gminą Tolkmicko, Uniwersytetem Kłajpedzkim, Administracją Rejonu Neringa, Mariną Slottsholmen Vestervik, Organizacją Coastal Union Germany oraz Fundacją Mare. Projekt "Ecomarinas" - uznany za operację o znaczeniu strategicznym (Operation of Strategic Importance) - będzie realizowany przez 36 miesięcy w zgodzie z celami Programu Interreg Południowy Bałtyk oraz Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR).

Czym zajmuje się Fundacja Mare?

Fundacja ta powstała w 2016 roku i jest jedyną organizacją pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Morza Bałtyckiego. Misją Mare jest ochrona ekosystemów morskich poprzez dążenie do zmian społecznych i politycznych. Główne obszary działań Mare to kwestie odpadów morskich (plastik i sieci "widmo"), niebezpieczne wraki oraz zrównoważone rybołówstwo.

Oprac. KG

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok