To druga, ale pierwsza na żywo edycja tego wydarzenia. Rok temu zaplanowane koncerty transmitowano tylko online. Tym razem możemy ich wysłuchać i obejrzeć filmy na żywo.
- Ten pomysł dojrzewał w nas od lat - zapewniali rozpoczynając projekt pomysłodawcy i kuratorzy festiwalu Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa organizującego takie wydarzenia, jak m.in. Kino na Szekspirowskim czy Filmowe Podsumowanie Roku. Cinematika ma szansę stać się kolejnym ważnym punktem ma kulturalnej mapie miasta. Jego istotą jest muzyka filmowa i kino. Bohaterem pierwszej edycji wydarzenia był kompozytor Jóhann Jóhannsson. W tym roku również usłyszymy jego muzykę, w autorskich aranżacjach trójmiejskich artystów z „Nanook of the North”.
Druga edycja festiwalu odbędzie się od piątku 19 do niedzieli 21 listopada 2021. Na miejsce pokazów wybrano trzy lokalizacje, każdego dnia inną. Spotykać się będziemy w Centrum św. Jana, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz dawnym Kinie Watra. Część z pokazów filmowych odbędzie się w formule hybrydowej.
O pierwszej edycji festiwalu: Festiwal Cinematika – trzy koncerty i dziewięć filmów, wszystko online
Muzyka...
Koncert muzyki filmowej „Echo lat. 80.”, który odbędzie się w sobotę, 20 listopada w Gdańskim teatrze Szekspirowskim to ambientowo, elektroniczno, trip-hopowa podróż poprzez kompozycje z filmów od lat 80. aż po współczesne inspiracje muzyczne i filmowe tamtą dekadą.
Podczas koncertu zabrzmią utwory z klasycznych thrillerów science-fiction lat 80., takich jak „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo” Ridleya Scotta czy „The Thing” Johna Carpentera. Pojawi się też muzyka z pierwszej ekranizacji „Diuny” z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha, a także kompozycje z kultowego japońskiego anime „Akiry” Katsuhiro Ōtomo z 1988 roku.
Przechodząc do współczesnych dźwięków pojawi się muzyka, którą znamy z kultowego „Drive” Nicolasa Windinga Refna, z seriali „Stranger Things” i „Dark” oraz z filmu „Blade Runner 2049”, który wyreżyserował Denis Villeneuve, twórca najnowszej adaptacji „Diuny”.
Reżyser Denis Villeneuve, autor takich obrazów jak „Nowy Początek“, „Sicario” czy właśnie „Blade Runner 2049“, przez lata ściśle współpracował z islandzkim kompozytorem Jóhannem Jóhannssonem, który stworzył muzykę do większości jego filmów. Twórczości tego właśnie muzyka poświęcony będzie koncert wcześniejszy - „Nanook of the North gra Jóhanna Jóhannssona”, który odbędzie się w piątek, 19 listopada w Centrum św. Jana.
W podróż przez filmowe dźwięki inspirowane daleką Północą i twórczością Jóhannssona, zabiorą słuchaczy Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński. Artyści z Nanook of the North przygotowali autorskie aranżacje kompozycji z filmów „Nowy Początek” i „Sicario”, a także z filmu „Mandy” w reż. Panosa Cosmatosa, do którego również napisał muzykę Jóhannsson. Program koncertu uzupełnią kompozycje Hildur Guðnadóttir, wieloletniej współpracowniczki Jóhanna Jóhannssona. Będzie to muzyka z „Jokera” w reż. Todda Phillipsa. Duet rozpocznie wieczór autorskimi kompozycjami inspirowaną islandzkimi dźwiękami.
...i film
- Tegoroczny program filmowy festiwalu to pokazy kina artystycznego, muzycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego - tłumaczą organizatorzy.
Przygotowali dla widzów dwa filmy, które podziwiano podczas ostatneigo festiwalu w Cannes. Są to nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Titane” w reż. Julii Ducournau oraz „Memoria” w reż. Apichatpong Weerasethakul z fenomenalną rolą Tildy Swinton. O tym filmie krytycy pisali: “kontemplacyjne i powolne kino atakujące inwazyjnymi dźwiękami”. Oba obrazy gdańscy widzowie zobaczą jeszcze przedpremierowo.
Festiwal przybliży też twórczość filmową Quentina Dupieux, francuskiego reżysera, DJ’a i twórcy muzyki elektronicznej, znanego jako Mr. Oizo. Poznamy wyreżyserowane przez niego teledyski oraz surrealistyczny thriller „Reality”.
Kolejny punkt programu to gratka dla wielbicieli elektronicznego zespołu Daft Punk - francuskiego duetu założonego w 1993 roku w Paryżu, przez Guy’a-Manuela de Homem-Christo i Thomasa Bangaltera. Uznano ich za najbardziej nowatorską grupę sceny tanecznej. Przez 20 lat muzycy zaskakiwali słuchaczy łącząc wiele gatunków - muzykę house miksowali z elementami funky, techno, disco, indie rocka czy popu. Eksperymentowali też z wieloma instrumentami - używali automatów perkusyjnych, syntezatorów i modyfikatorów dźwięku. W mini sekcji filmowej poświęconej tej grupie zobaczymy: animację „Interstella 5555” będącą godzinnym teledyskiem do muzyki zespołu oraz film „Eden” w reż. Mia Hansen-Love, opowiadający o muzycznej scenie klubowej z końca lat 90. z zespołem Daft Punk w tle. Film opowiada o tych, którym nie udało się stać Daft Punkiem i jest przeglądem wszystkich najbardziej kultowych piosenek zespołu ostatnich 20 lat.
Część filmową festiwalu dopełni dokument „A-HA. The Movie”, który poświęcony jest z kolei historii jednego z najbardziej ikonicznych zespołów lat. 80. - norweskiemu popowemu A-HA. Zobaczmy też pokaz alternatywnych, undergroundowych i artystycznych teledysków i krótkich filmów muzycznych z całego świata, wyselekcjonowanych spośród blisko 1,5 tysiąca zgłoszeń. Najlepsze produkcje wybierze festiwalowa publiczność głosując po pokazie.
Festiwal odbywa się dzięki współfinansowaniu Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Partnerami Festiwalu są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Szczegółowy program festiwalu
19.11.2021 | piątek | Centrum św. Jana
- 19.00 | Koncert Muzyki Filmowej: Nanook of the North (Stefan Wesołowski, Piotr Kaliński) grają muzykę Jóhanna Jóhannssona i inne inspiracje daleką północą
- 21.00 | Kino Cinematika przedpremierowo: Memoria, reż. Apichatpong Weerasethakul, 2021, 136 min
20.11.2021 | sobota | Gdański Teatr Szekspirowski
- 19.00 | Koncert Muzyki Filmowej: Echo Lat 80.
- 21:15 | Kino Cinematika przedpremierowo, Titane, Julia Julii Ducournau, 2021, 108 min
21.11.2021 | niedziela | Kino Watra
- 14:30 | Konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych + Interstella 5555, reż. Kazuhisa Takenouchi & Daft Punk, Francja/Japonia, 2003, 68 min
- 16:30 | Kino Cinematika dokumentalnie, A-HA – The Movie, reż. Thomas Robsahm, Niemcy/Norwegia, 2021, 109 min
- 18:30 | Kino Cinematika, Reality, reż. Quentin Dupieux, Francja/Niemcy/USA, 2014, 95 min + pokaz wybranych teledysków reżysera
- 20:30 | Kino Cinematika, Eden, reż. Mia Hansen-Love, Francja, 2014, 114 min
Dodatkowo w dniach 18 do 21 listopada 2021 wybrane projekcje filmowe będą dostępne online w formule hybrydowej.
Więcej informacji na stronie cinematika.pl
Festiwal Cinematika na facebooku
Bilety
Ceny biletów na koncerty
- Pierwsza pula promocyjna – 45 zł (na koncert Echo Lat 80. – pierwsza pula już jest niedostępna)
- Druga pula promocyjna – 50 zł
- Cena regularna – 60 zł
- Ceny biletów na filmy
- Pokazy przedpremierowe – 16 zł
- Pozostałe filmy – 14 zł
Promocja: każda osoba, która zakupi bilety na oba koncerty muzyki filmowej i okaże je w trakcie festiwalu w festiwalowym info poincie w Kinie Watra, otrzyma bezpłatną wejściówkę na jeden dowolny pokaz filmowy.