Gdański Żuraw otwiera się 30 kwietnia. Zabytek triumfalnie powraca po remoncie
Czosnek-eksponat, który dziś znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych na wraku w 1975 roku. Tego typu organiczne artefakty należą do rzadkości.
- Mówimy o dwóch główkach i trzech ząbkach czosnku. Ich konserwacja polegała na przesączeniu ich roztworem z glikolu polietylenowego. Niestety roślina straciła swój charakterystyczny zapach i prawdopodobnie smak. By mogła cieszyć oko zwiedzających nie możemy narażać jej na działanie słońca. Zachowujemy również odpowiednią wilgotność powietrza na salach wystawowych - mówi Patryk Klein z Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM.
Czosnek służył nie tylko jako składnik potraw i tanie lekarstwo, ale także jako amulet szczęścia. - Żeglarze wierzyli, że posiadanie czosnku na statku gwarantuje dobrą pogodę i bezpieczny rejs – dodaje Patryk Klein.
Pochodząca z XV wieku roślina prezentowana jest na wystawie „Polacy na morzach świata”. Jako typowy zabytek, posiada swój numer inwentarzowy. Zwiedzający ekspozycję na I piętrze Spichlerzy na Ołowiance obejrzą także inne elementy wyposażenia statku i przewożone przez niego towary, m.in.: plastry miedzi, rudę żelaza, smołę i wosk pszczeli, a także elementy uzbrojenia ochronnego i zaczepnego jego załogi.
Miłosne wyznanie z średniowiecza - rzadkie odkrycie archeologiczne przy gdańskim Żurawiu