Sauna, a nawet lodowisko. Wejście na plażę na Stogach zmieni się na lepsze WIZUALIZACJE
„Plaża, morze, słońce i... gra muzyka” - to hasło wielkiego święta polskiej muzyki niezależnej i alternatywnej, które w tym roku może pochwalić się już 19. edycją. Fląder Festiwal, bo o tym wydarzeniu mowa, odbędzie się tradycyjnie w Gdańsku-Brzeźnie. Przez dwa dni, tuż po Bożym Ciele - w piątek i sobotę, 17-18 czerwca, w pięknej nadmorskiej scenerii zaprezentują się jedne z ciekawszych polskich zespołów reprezentujący najróżniejsze gatunki muzyczne.
Muzyczna różnorodność
Organizatorzy zaprosili wykonawców z całej Polski, jak zawsze stawiając jednak na wymiar lokalny - będzie to okazja, by usłyszeć najnowsze trójmiejskie składy i supergrupy, obiecujących debiutantów i muzycznych wyjadaczy prezentujących się w nowych odsłonach.
Gwiazdą tegorocznej edycji była grupa Illusion, legenda mocnego grania, która przetrwała różne perturbacje, by po kilkunastu latach przerwy odrodzić się jak feniks. Przewodzona przez gitarzystę i wokalistę Tomasza Lipnickiego formacja wystąpi pierwszego dnia festiwalowego. Oprócz niej, w programie festiwalu na piątkowy wieczór zaplanowano występy zespołów: Weedpecker, Acid Sitter, Balzam, Miam. Na drugiej scenie wystąpią: Strefa Niskich Ciśnień, Formy Planet, Dynasonic, Pleń, Haasta i Obywatel Piszczyk.
Sobota należeć będzie do takich formacji, jak Jazxing, Neal Cassady, N!C, Lastadia, Glątwa i Porost Formy nad Pleśnią.
Dwie sceny i dodatkowa scena TruCity
Koncerty tradycyjnie odbywać się będą na dwóch scenach plenerowych. Scena Hala Plażowa stanie przy wejściu na plażę nr 41, a Scena Kolumnada obok Baterii Plażowej, przy wejściu na plażę nr 39.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jak zawsze jest darmowy.
Program 19. Fląder Festiwal
- Piątek, 17 czerwca
SCENA HALA PLAŻOWA - wejście na plażę nr 41:
ILLUSION - zespół założony w 1992 roku w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja), odpowiedzialny za takie hity, jak „Nóż”, „Na luzie” czy „To, co ma nadejść”. Po kilkunastoletnim zawieszeniu działalności, w 2012 roku Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Wiosną 2013 roku dołączył do nich Tomasz Lipnicki. Efektem prac był album zatytułowany „Opowieści”. 9 marca 2018 roku został wydany szósty album studyjny zespołu, zatytułowany „Anhedonia”, na którym znalazł się singel „Kto jest winien?”.
WEEDPECKER - czteroosobowa grupa powołana w 2012 roku przez dwóch braci. Porusza się w kręgach stoner/psychedelic. W grudniu zeszłego roku ukazał się nowy album grupy „IV: The Stream Of Forgotten Thoughts”.
ACID SITTER - krakowski zespół inspirujący się muzycznymi brzmieniami lat 60. Muzycy wcześniej udzielali się w projektach m.in. Neal Cassady, Fraktale, Tumbling Walls, Kaseciarz i Rajka. Skład Acid Sitter: Tetsuya Nara, Rafał Klima, Tomek Głuc i Filip Franczak.
BALZAM - zespół powstał w Sopocie zimą 2020 roku z inicjatywy dwóch młodych artystów - Aleksandry Joryn i Sergiusza Maruniaka. Przez okres połowy roku, skład funkcjonował jako duet a później dołączyli muzycy Johnny Mazur i Mikołaj Ożerski. Obecnie zespół tworzy płytę konceptualną.
MIAM - warszawska grupa grająca garażowy metal.
SCENA Kolumnada/Park Haffnera - wejście na plażę nr 39:
STREFA NISKICH CIŚNIEŃ - projekt zapoczątkowany przez muzyków z Rawicza, których działalność w dużej mierze wywodzi się z teatru. Można uznać, że ich własne doświadczenia zdobyte podczas pracy nad przedstawieniami teatralnymi ukształtowały styl grupy.
FORMY PLANET - nowa supergrupa, w skład której wchodzą muzycy znanych trójmiejskich zespołów. Skład: Rafał Jurewicz (wokal), Mariusz Noskowiak (perkusja), Krzysztof Stachura (gitara), Piotr Pawłowski (bas), Wojciech Noskowiak (klawisze, produkcja).
DYNASONIC - trio, którego muzyka, puchnąca od basów dub, romansuje z retro dźwiękami klasycznego instrumentu i field recordingu. Hipnotyzująca powtarzalność w naturalny sposób podpowiada skojarzenia z falami, przy czym eksperymentalna elektronika każe pamiętać, że jeśli już fale, to raczej wzburzone. Skład: Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysik (bas), Mateusz Rosiński (elektronika).
PLEŃ - łódzkie trio poruszające się w obszarach post-rock, psych, shoegaze.
HAASTA - czteroosobowy zespół instrumentalny z Gdańska. Wykonuje przebojową muzykę instrumentalną, zakotwiczoną w rocku, a jednocześnie śmiało krążącą po odległych inspiracjach. Wpadające w ucho melodie łączą się z błyskotliwą rytmiką i wirtuozerskim zacięciem, a w każdym dźwięku pobrzmiewa miłość do wspólnego tworzenia muzyki. Haasta ma na koncie debiutancki album „Stworki”, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. krytyków i publiczności. Skład: Aleksandra Ciecierska (gitara), Jan Banaś (bas), Michał Mantaj (klawisze), Igor Augustynowicz (perkusja).
OBYWATEL PISZCZYK - zespół powstały 1998 roku w Koszalinie. Po kilkunastoletniej przerwie przywrócony do życia, działa w Gdyni.
- Sobota, 18 czerwca
SCENA Kolumnada/Park Haffnera - wejście na plażę nr 39:
JAZXING - gdański duet DJ-sko-producencki, który tworzą Mateusz Filipiuk i Jakub Sautycz (Polena, Transatlantyk and FASRAT, U Know Me Records, Eclectics).
NEAL CASSADY - energetyczna neo-psychodelia, ładne piosenki poddane garażowej obróbce - powykręcane i rozimprowizowane. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty: debiutancki album „Night Howler” (2015) oraz „Later Than You Think” (2018), który został wydany nakładem Music Is The Weapon. Mają za sobą ponad 80 koncertów, sesji radiowych (m.in. w Radiowej Trójce w ramach OFFSESJI), występ w warszawskiej Zachęcie, krakowskim Bunkrze Sztuki (współpraca z malarką Agatą Kus) i festiwalach Spring Break 2019, Soundrive 2016 i Jarocin 2017, Wianki 2020.
N!C - projekt wykrystalizował i ukształtował się na początku 2018 roku w Gliwicach. Zespół tworzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem udzielający się wcześniej w takich zespołach, jak m.in.: Lobotomy, Against All Odds, Las Conga, Mom basa. W twórczości zespołu można odnaleźć różne wpływy od etno folku do hard core punk oraz ambientu, transu i muzyki perkusyjnej. Projekt tworzą: Mes'Kalina (wokal, bębny, sample, handsonic), Leszy (gitara basowa, wokal), Michał Mozart Konior (gitary), Walter Soiux (perkusja, bębny).
LASTADIA - gdański zespół poruszający się w kręgach shoegaze, dream pop i lo-fi.
GLĄTWA - gdańsko-bydgoski kwartet tworzony przez Macieja Łbika, Pawła Przyborowskiego, Katarzynę Siepkę i Joannę Olczyk. Gra zakorzenioną w jazzie i folku muzykę elektroniczną, wzbogaconą o wokal, żywe instrumenty oraz fragmenty dialogów i słuchowisk.
POROST FORMY NAD PLEŚNIĄ - twórczość zespołu jest oparta na improwizacji i medytacji. Skład: Maria (głos), Glinek (gitara), Santos (gitara), Domel (bas), Królik (elektronika), Mickej (bębny), Hopcia (etniczne instrumenty, wokalizy), Jowan Czerkas (saksofon).
Jak informują organizatorzy, rozkład godzinowy zostanie podany niebawem.
19. Fląder Festiwal 2022 jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.