• Start
  • Wiadomości
  • 19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów: “Opowiedz mi swoje miasto”

19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów: “Opowiedz mi swoje miasto”. Od piątku

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów odbędą się w Gdańsku od 11 do 13 października 2024 r. i oferują spotkania z artystami, promocję publikacji, warsztaty i wystawę pt. „Telling the City”, będącą częścią programu obchodów 700-lecia Wilna. W Ratuszu Staromiejskim obejrzymy ilustracje przygotowane z tej okazji przez 20 artystek i artystów z czterech krajów bałtyckich. Wstęp wolny.
09.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polska - Dominika Czerniak-Chojnacka(1)
Wystawa "Opowiedz mi swoje miasto". Praca Dominiki Czerniak-Chojnackiej, ilustratorki, plakacistki, asystentki w Pracowni Ilustracji Wydawniczej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
fot. NCK

„Łączy nas sztuka”. Festiwal Wilno w Gdańsku oficjalnie otwarty

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów mają już 19 letnią tradycję. Tym razem w ciągu trzech dni będziemy mieć okazje do spotkań z artystami - dłuższe potrwają godzinę oraz kwadransy z ilustratorami - obejrzymy wystawę ilustracji i czeka nas promocja publikacji wydawnictwa Miasto:stop autorstwa Anny Stępniewskiej, z projektem graficznym Maćka Blaźniaka (jednego z uczestników wystawy). Bohaterem tej książki, swoistego przewodnika po Gdańsku, jest Trzmiel Mieszczuch. To on zwraca czytelnikowi uwagę na innych, nieludzkich mieszkańców miasta i niesie ekologiczne przesłanie.

Odbędą się też warsztaty z artystami. Bilety w cenie 10 / 15 zł do nabycia online na stronie www.interticket.pl.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w trzech lokalizacjach:

  • NCK - Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
  • NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
  • ISE (Inkubator Sąsiedzkiej Energii), Reduta Wyskok 2

Od trzech lat, dzięki współpracy z Fundacją Karola Śliwki i z Patrykiem Hardziejem Bałtyckim Spotkaniom Ilustratorów towarzyszy Festiwal Komunikacji Ilustrowanej (Festiwal Ilustrator). To wydarzenie branżowe, skierowane zarówno do profesjonalistów, studentów kierunków artystycznych, jak i wszystkich pasjonatów ilustracji. W tym roku Ilustrator potrwa dwa dni (11-12.10.2024), podczas których zaplanowano inspirujące warsztaty i międzynarodową konferencję. A wśród zaproszony gości znajdują się wyjątkowi artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Zobacz galerię prac z wystawy „Telling the City”

Wystawa “Opowiedz mi swoje miasto”

Wystawa ilustracji potrwa w Gdańsku od 11 października do 8 grudnia 2024. W siedzibie NCK Ratuszu Staromiejskim zobaczymy 37 oryginalnych, przygotowanych specjalnie na tę okazję prac, które stworzyła grupa dwadzieściorga artystów z krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Są wśród nich przedstawiciele wielu różnych pokoleń, artyści o uznanym dorobku oraz młodzi - stąd siła tej wystawy charakteryzującej się różnorodnością stylistyczną i formalną. Polska kuratorka Anita Wincencjusz-Patyna określa „Telling the City” “wyimaginowaną wielką księgą życia miejskiego”, bo temat miasta pojawia się tu w tak wielu odsłonach.

- Wystawa wynika z międzynarodowego projektu, który zrodził się w Wilnie - tłumaczy Anita Wincencjusz-Patyna. - Miasto celebrowało w ubiegłym roku 700-lecie powstania i chcąc na różne sposoby cieszyć się z tego jubileuszu, instytucje litewskie m.in. kultury występowały z różnymi inicjatywami.

Wilno: jubileusz 700-lecia i 25 lat partnerstwa z Gdańskiem - od piątku Festiwal Gdańsk w Wilnie

Jak to się zaczęło?

Projekt „Telling the City” zainicjowała litewska Vaikų Žemė, partner NCK [od red: w tłum. "Kraina dziecka" to innowacyjny litewski program edukacyjny rozbudzający zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą]. W 2021 roku VAIKŲ ŽEMĖ zaprosił NCK do współpracy nad wystawą artystów z czterech krajów bałtyckich: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Prace ruszyły rok później, a międzynarodowym zespołem ilustratorów i kuratorów pokierował Justinas Vancevičius z Vaikų Žemė. 

Premiera wystawy „Telling the City”

Wyboru najlepszych prac dokonali kuratorzy, również pochodzący z czterech krajów: Jolita Liškievičienė (LT), Silvija Tretjakova (LV), Ulla Saar (EST) i Anita Wincencjusz-Patyna (PL). Pierwszy pokaz odbył się w listopadzie 2023 roku, w przestrzeniach Litewskiej Biblioteki Narodowej im. Martynasa Mažvydasa w Wilnie. 

- Bohaterem naszych dyskusji i wizji stało się MIASTO - wyjaśnia Anita Wincencjusz-Patyna. - Miasto, które jest nie tylko wspólną przestrzenią, jednym organizmem, w ramach którego mijają się, spotykają i – nie zdając sobie nawet z tego sprawy – współpracują najróżniejsze ludzkie charaktery, osobowości, zawody, zainteresowania. Każde miasto składa się z domów, ulic, parków i szeregu instytucji, które pozwalają mu istnieć i funkcjonować. Mówiąc i myśląc o miejskiej przestrzeni, interpretujemy ją przez doświadczenia, ulubione miejsca, charakterystyczne punkty, a nawet nasze życzenia i wyobraźnię. Miasto może być historyczne, osadzone w teraźniejszości, albo być miastem przyszłości. Miasto może być zbudowane z cegły, metalu lub szkła; może być zielone, szare, nostalgiczne lub pełne świateł.

Wystawa po roku wędrówki po krajach bałtyckich, przyjechała do Gdańska i tu wybrzmi jej końcowy akord. Wraz z wystawą przyjadą artyści, którzy zapraszają na spotkania i wspólne warsztaty.

PROGRAM 19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

11 października (piątek)

NCK - Ratusz Staromiejski

  • 17.30-18.30 premiera publikacji „Miasto: stop. Zatrzymaj się na Pomorzu” autorstwa Anny Stępniewskiej, ilustrowanej przez Maćka Blaźniaka, Sala Mieszczańska
  • 19.00 wernisaż wystawy „Opowiedz mi swoje miasto” z udziałem ilustratorów,

Galeria NCK

KWADRANS Z:

  • 18.30-18.45 kwadrans z ilustratorem: Adam Pękalski, Gabinet Burmistrza 

Krótkie spotkanie z artystami, czas na pytania i autografy

Centrum św. Jana

12 października (sobota)

Ratusz Staromiejski

  • 10.00-11.30 warsztaty dla dzieci z  Gundegą Muzikante  (LV), Sala Mieszczańska (w języku angielskim, z tłumaczeniem)
  • 11.00-12.30 warsztaty międzypokoleniowe z Redą Tomingas, Galeria NCK (w języku angielskim)
  • 12.00-13.30 warsztaty dla dzieci z Ievą Babilaitė  (LT), Sala Mieszczańska (w języku angielskim, z tłumaczeniem)

KWADRANS Z:

  • 11.45-12.00 spotkanie z  Gundegą Muzikante , Gabinet Burmistrza
  • 13.45-14.00 spotkanie z  Ieva Babilaitė , Gabinet Burmistrza
  • 12.45-13.00 spotkanie z Redą Tomingas, Galeria NCK
  • 14.30-16.00 Herbatka u ilustratora – spotkanie z artystami: Ieva Babilaitė, Kasią Bogucką, Dominiką Czerniak-Chojnacką, Asią Gusztą, Gundegą Muzikante, Adamem Pękalskim, Redą Tomingas. Prowadzenie: Anita – Wincencjusz-Patyna (spotkanie w języku polskim i angielskim), Gabinet Burmistrza

ISE (Inkubator Sąsiedzkiej Energii), Reduta Wyskok 2

  • 11.00-12.30 warsztaty dla dorosłych z Dominiką Czerniak-Chojnacką. Warsztaty poprzedzone są krótkim spacerem, z Opowiadaczem gdańskich historii. Start o godzinie 10.00

Centrum św. Jana

  • FESTIWAL ILUSTRATOR

13 października (niedziela)

Ratusz Staromiejski

  • 10.00-11.30 warsztaty dla dzieci z Katarzyną Bogucką, Sala Mieszczańska
  • 10.30-11.30 “Ładne Halo” czyli spotkanie z Ilustratorem Maćkiem Blaźniakiem i autorką książek dla dzieci Asia Gusztą, Gabinet Burmistrza
  • 11.00-12.00 Spotkanie z ilustratorką Dominiką Czerniak- Chojnacką, Galeria NCK
  • 12.00-13.30 warsztaty międzypokoleniowe dla dzieci z Asią Gusztą, Sala Mieszczańska

KWADRANS Z:

  • 11.45-12.00 kwadrans z ilustratorką Kasią Bogucką, Gabinet Burmistrza

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

  • 10.00-12.15 Spacer i warsztaty dla dorosłych z ilustratorem Adamem Pękalskim
  • 9.50 spotkanie przy Ratuszu, 10.00 spacer do Centrum św. Jana (ok. 30 min.),
  • 10.45-12.15 warsztaty dla dorosłych

Dodatkowe informacje

W czasie festiwalu w Sali Mieszczańskiej (I piętro) będzie działała KSIĘGARNIA FIRMIN:

  • Piątek: 16.00-19.00
  • Sobota: 10.00-16.00
  • Niedziela: 10.00-13.30.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok