• Start
  • Wiadomości
  • 181 spotkań, 15 tys. mieszkańców. Gdańskie Dni Sąsiadów 2017 zakończone

181 spotkań, 15 tys. mieszkańców. Gdańskie Dni Sąsiadów 2017 zakończone

Najbardziej aktywne, pod względem ilości zorganizowanych spotkań, były dzielnice: Wrzeszcz Dolny z Górnym (22), Śródmieście (16), Siedlce (14), Chełm (13), Ujeścisko-Łostowice (11) oraz Osowa (8). To nie koniec atrakcji! Wszyscy organizatorzy, którzy do 15 lipca prześlą relację ze spotkania wygrywają bon podarunkowy do marketu ogrodniczo-budowlanego.
03.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Gdańskie Dni Sąsiadów wpisują się w coroczne, dzielnicowe inicjatywy, ale często są również impulsem do rozpoczęcia nowych, sąsiedzkich spotkań czy akcji społecznych podejmowanych, na przykład na rzecz wspólnych podwórek - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. - Wciąż można nadsyłać relacje ze spotkań. Dla wszystkich osób, które podzielą się swoimi doświadczeniami z Gdańskich Dni Sąsiadów przewidzieliśmy nagrody: bony do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego. 

Co działo się podczas Gdańskich Dni Sąsiadów 2017? Festyny, np. taki jak przy SP nr 45 przy ul. Matki Polski we Wrzeszczu.

- Festyn Rodzinny „Festiwal sztuki” to coroczne spotkanie społeczności lokalnej: uczniów, rodziców, nauczycieli, przyjaciół, sympatyków szkoły, sąsiadów. W programie były rozgrywki sportowe (mecz siatkówki, piłki nożnej), kalambury, konkurs na najsmaczniejsze ciasto, sztuka parzenia herbaty, ziołowe kompozycje sałatek i past, grill - mówi Izabela Posłuszny, organizatorka wydarzenia.

Mieszkańcy ulicy Jesionowej, która ucierpiała podczas powodzi w lipcu 2016 roku, postanowili znów ją ożywić. - Rozdaliśmy uczestnikom Dni Sąsiadów sadzonki kwiatów sezonowych, dzięki którym nasza ulica znów nabierze kolorów, stanie się bardziej przyjazna dla przechodniów - zaznacza Paulina Urbańska z Ruta Urban Garden.

Z kolei Ewa Benke organizowała Gdańskie Dni Sąsiadów w Śródmieściu po raz kolejny. - Nasze sąsiedzkie spotkania to wydarzenia wielopokoleniowe. Organizowaliśmy je zaraz po Dniu Dziecka, więc dominowały wspólne zabawy z dziećmi, które łączyły pokolenia: klasy, hula-hop, skakanie przez skakankę i gumę, zabawy na trzepaku. Nie zabrakło rozmów przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.


Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa” .Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku. 

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku. Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Gdańska. Partnerzy Gdańskich Dni Sąsiadów: spółka miejska GIWK, EDF. 

Poza Gdańskiem sąsiedzkie spotkania odbywały się również w Gdyni, Kleszczewie, Parchowskim Młynie, Czaplach, na Romtamance, w Baninie i Juszkowie. 

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak