Co oznaczają czarno-złote barwy?
Barwy kaszubskiej flagi pochodzą od kolorów widniejących w kaszubskim herbie: czarnego Gryfa na złotym polu. Symbolizują trud pracy dający bogate owoce, w tym wielomiesięczną uprawę słabej jakości gleb na Kaszubach dającą w sierpniu złote łany zbóż.
Święto Flagi Kaszubskiej jest obchodzone na pamiątkę pierwszego publicznego zawieszenia kaszubskich flag 18 sierpnia 1929 roku, podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jego twórcami byli młodzi nauczyciele pochodzący z Kaszub. Wydarzenie to spotkało się z ostrą reakcją pochodzącego z Kujaw wicestarosty kartuskiego, por. Leona Paźniewskiego. Wysłał on
żandarmerię wojskową, której rozkazał ściągnięcie chorągwi mających - według niego - antypaństwowy charakter.
Jan Trepczyk i Aleksander Labuda, liderzy Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, odmówili wydania flag i zagrozili wszczęciem buntu przeciwko władzy. Kompromisowym rozwiązaniem okazało się wywieszenie obok kaszubskich flag także polskich, co załagodziło sytuację.
Prof. Andrzej Januszajtis obchodzi 95 urodziny
Największa flaga kaszubska na świecie
- Na szczęście dziś możemy wywieszać nasze flagi publicznie bez żadnych zakazów, jakie miały miejsce w czasie międzywojennym i za PRL - zaznacza Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. - Cieszymy się, że w obchody włączają się także samorządy, takie jak Miasto Gdańsk z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie przybywać miejsc, gdzie tego dnia będziemy widzieć kaszubskie barwy w przestrzeni publicznej - dodaje.
18 sierpnia, w samo południe, na Górze Gradowej zawisła kaszubska flaga. Kiedy była wciągana na maszt, odegrano kaszubski hymn. Wymiary flagi to 8x5m, co czyni ją największą kaszubską na świecie.