• Start
  • Wiadomości
  • 18. All About Freedom Festival. Zwycięzca konkursu na motyw graficzny

18. All About Freedom Festival odbędzie się jesienią. Zwycięzca konkursu na motyw graficzny

Projekt Jana Kowalskiego, artysty z Wrocławia, jury konkursu na motyw graficzny filmowego All About Freedom Festival oceniło najwyżej. Już jesienią zwycięska praca będzie promować osiemnastą edycję tej imprezy. Do udziału w konkursie stanęło 87 prac. 
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta stoi przy telewizorze, na którym wyświetlany jest zwycięski projekt w dwóch wersjach kolorystycznych
Obrady jury konkursu na motyw graficzny All About Freedom Festival 2024 dobiegły końca - poznaliśmy zwycięzcę
fot. Dawid Linkowski

Festiwal Europejski Poeta Wolności. Tłumy na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem w IKM

Organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w partnerstwie z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku konkurs na opracowanie motywu graficznego 18. edycji filmowego All About Freedom Festival ogłoszono 1 marca. W ciągu blisko 40 dni przyjmowania zgłoszeń napłynęło 87 prac. Ich twórczyniami i twórcami było 65 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, z większych i mniejszych ośrodków, a znaleźli się wśród nich zarówno studentki i studenci szkół artystycznych, jak i grono profesorskie.

– Wybór najlepszego projektu okazał się wyzwaniem, choć brzmi to jak truizm, obrady jury do końca były intensywne. Niełatwo stworzyć projekt, który będzie oddawał ideę festiwalu, wyznaczał nowe kierunki interpretacji hasła „wolność”, przyciągnie uwagę w przestrzeni miejskiej, a do tego, poprzez nowoczesną plastykę, ożywi ducha festiwalu z osiemnastoletnią tradycją – zauważa Krystyna Weiher-Sitkiewicz, członkini jury, w którym oprócz niej zasiadali: Adam Ignaciuk - grafik, projektant znaków graficznych, książek i publikacji; Dominika Janicka - architektka, projektantka, kuratorka, dyrektorka artystyczna Instytutu Designu w Kielcach; i prof. Sławomir Witkowski - malarz, grafik, pedagog, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

prosty graficzny plakat z napisami zapowiadającymi festiwal
Zwycięski projekt
autor: Jan Kowalski

Wygrała twórcza swoboda

Co ciekawe, w zgłaszanych propozycjach zaobserwowano powtarzające się motywy, takie jak klatka, ptaki, kamera, latawce czy taśma filmowa. Jury najwyżej oceniło – choć nie jednogłośnie – twórczą swobodę i spontaniczność projektu wrocławskiego artysty Jana Kowalskiego – szczególnie żywiołowość kreski, dwuznaczność motywu i odmienność od poprzednich festiwalowych grafik. 

– Żyjemy w niepewnych czasach, pełnych wyzwań, gdzie trzeba działać szybko i spontanicznie, ale zarazem pewnie i odważnie. Praca Jana Kowalskiego najlepiej oddaje ten charakter, dodatkowo podkreślając jedną z nielicznych stałych dla nas wszystkich, potrzebę wolnego i spokojnego domu – mówi Dominika Janicka, członkini jury.

prosty graficzny plakat z napisami zapowiadającymi festiwal
Zwycięski projekt
autor: Jan Kowalski

Artysta z Wrocławia z wystawami w Wilnie i Boliwii

Jan Kowalski to artysta wizualny, grafik, twórca obiektów, członek kolektywu artystycznego Zbiór, współzałożyciel i kurator galerii-pracowni Serwis. W 2023 roku obronił dyplom z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Pracuje w klasycznych technikach grafiki warsztatowej, takich jak m.in. intaglio czy sitodruk, poszukując w nich własnego wyrazu. Często wykracza poza klasyczne formy, tworząc instalacje oraz obiekty. W swoich realizacjach snuje rozważania na temat tożsamości, pochodzenia, religii i zmian społecznych.

Jest uczestnikiem wielu wystaw – w tym Biennale plakatu (Boliwia, 2022), cyklu wystaw prac studenckich (Gdańsk, Wrocław, Wilno, Belgrad, 2021–2022) czy Najlepszych dyplomów (BWA Wrocław, 2024). Jest stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2018).

Zobacz zdjęcia z gali zakończenia ubiegłorocznej edycji festiwalu:

All About Freedom od 12 do 19 października

All About Freedom Festival to coroczny festiwal filmowy organizowany w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności. Jego tematem przewodnim są różne wymiary wolności, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Widzowie mają okazję oglądać filmy fabularne i dokumentalne z całego świata, w tym premiery. Projekcjom towarzyszą spotkania z artystami i twórcami kultury. Namysł nad kondycją współczesnego świata ma inspirować ludzi do zmiany rzeczywistości. 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12–19 października.

„Kamienica Schopenhauerów”. Nowa powieść od autorki bestsellerów

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!