Nagroda Literacka “Wiatr od morza” dla Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Za biografię Urbana
– Postanowiliśmy nagrodzić film, który bezlitośnie odkrywa złożone, subtelne mechanizmy milczenia – nie jako braku komunikacji, ale jako strategii przetrwania w opresyjnych strukturach narzuconych przez relacje władzy - napisali w uzasadnieniu członkowie jury AAFF 2024 w składzie: Marcin Borchardt, Magdalena Kicińska oraz Katarzyna Warzecha. - To film, który analizuje, jak cisza może być zarówno aktem oporu, jak i narzędziem kontroli, ukazując grę niedopowiedzeń, aluzji i przemilczeń z przejmującą precyzją. Bez krzyku, bez afektacji, dotyka istoty współczesnej psychologii władzy. Z subtelnością ujawnia, jak instytucjonalne zaniedbania i przemoc mogą być ukrywane pod pozorem tzw. “troski”. I jak ważne jest, by osobę, którą skrzywdzono otoczyć opieką, wyrozumiałością, tak by odnalazła siłę żeby opowiedzieć swoją historię na własnych warunkach.
Jaki będzie Żak z nową szefową za sterem? Rozmowa z Ewą Chudecką
W sobotę, 19 października 2024 r., na scenie w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, pojawili się Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności oraz Marcin Borchardt, reżyser i członek festiwalowego Jury, aby ogłosić tytuł najlepszego filmu 18. All About Freedom Festival i wręczyć twórcom Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. W imieniu nieobecnego reżysera - który tym czasie miał premierę swojego filmu w innym kraju - nagrodę odebrał Artur Liebhart, kurator programowy AAFF.
Reżyser Leonardo Van Dijl, do ECS przesłał nagranie wideo, w którym podziękował za przyznaną nagrodę.
Marcin Borchardt, dyrektor programu filmowego AAF przyznał, że była to bardzo udana edycja festiwalu.
- Staraliśmy się, aby filmy, które były zarówno w konkursie, jak i w sekcji pozakonkursowej, pokazywały pełne spektrum problematykizwiązanej z pojęciem i poczuciem wolności, ale też by te filmy odzwierciedlały różne wrażliwości, zarówno społeczne, polityczne, jaki po prostu filmowe - podkreślał Marcin Borchardt.
O filmie "Milczenie Julie"
Bohaterką filmu jest świetnie zapowiadająca się tenisistka, która talentem przewyższa koleżanki z akademii. Świat ambitnej Julie zaczyna się rozpadać, gdy po samobójczej śmierci innej młodej zawodniczki, trener Julie zostaje zwolniony. Wszyscy w klubie proszeni są o złożenie zeznań. Julie coś wie, ale postanawia milczeć. Dlaczego?
ZOBACZ galerię zdjęć z uroczystej gali 18. AAF
O reżyserze - kim jest Leonardo Van Dijl?
Dramat "Milczenie Julie" jest debiutem pełnometrażowym utalentowanego scenarzysty i reżysera z Belgii - Leonardo Van Dijla (ur. 1991). Już jego poprzedni, jeszcze krótkometrażowy film, “Stephanie” (2020) odniósł sukces - został zakwalifikowany do oficjalnego konkursu festiwali w Cannes, San Sebastián i Toronto i pokazywany na ponad 100 innych festiwalach filmowych, gdzie otrzymał wiele nagród.
“Milczenie Julie” również zauważono w Cannes. Film otrzymał na francuskim festiwalu Nagrodę SACD (Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques) podczas Tygodnia Krytyki.
W Gdańsku film zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (i jej finansowy ekwiwalent w wysokości 30 tys. zł) tradycyjnie ufundowaną przez prezydent Gdańska.
24 października dowiemy się, jaki film najbardziej poruszył publiczność, która głosuje na festiwalu za pomocą kuponów konkursowych lub formularza online na stronie aaff.pl, Wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody.