• Start
  • Wiadomości
  • All About Freedom Festival - ważne filmy do 15 października

All About Freedom Festival - ważne filmy do 15 października. Poznaj PROGRAM, kup bilety

20 festiwalowych obrazów, dwie polskie premiery, spotkania z twórcami, AAFF Kids, spacery, wykład mistrzowski Agnieszki Holland oraz wystawa zdjęć - to wszystko czeka na nas już od 8 do 15 października 2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności. Publiczność i jury przyznają też nagrody najlepszej produkcji. - Zapraszam na festiwal emocji filmowych i zadumy nad światem stojącym na rozdrożu - mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.
28.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku festiwal promuje i pojawia się m.in. na plakatach grafika Natalii Burzych, studentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pracę jury festiwalowe wybrało spośród 70 projektów autorstwa 52 artystów i artystek z całej Polski
W tym roku festiwal promuje, pojawia się m.in. na plakatach, grafika Natalii Burzych - studentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pracę jury festiwalowe wybrało spośród nadesłanych 70 projektów autorstwa 52 artystów i artystek z całej Polski
mat. ECS

V Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”. Wśród nominowanych znane gdańskie nazwiska

- Już od 16 lat prowokujemy Państwa do poszukiwania sensu wolności - mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. - Czy jest to tylko hasło, którego używamy, nie zagłębiając się w jego sens, czy wartość, która ma dla nas, jednostek i zbiorowości, znaczenie fundamentalne? Fundamentalne, bo pozwala na podejmowanie decyzji zgodnie z własną wolą, bez jakiegokolwiek przymusu zewnętrznego. Czym jest, a czym nie jest wolność? Co się dzieje, gdy jej nie ma? W jakich sytuacjach jesteśmy gotowi bronić wolności, czasem za wszelką cenę, a w jakich ją oddać? Te filozoficzne pytania urealniamy stając twarzą w twarz z bohaterami filmów pieczołowicie selekcjonowanych spośród setek pozycji światowego kina. Zapraszamy Państwa na spotkanie z nimi, opowiedzą nam o swoich wyborach.

Festiwal o wolności

- Program filmowy tegorocznej edycji AAFF można scharakteryzować hamletowskim pytaniem „Być albo nie być”. Kwestia ta powtarzana jest w licznych odmianach we wszystkich konkursowych filmach - mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF. 

Otwarcie

Festiwal otworzy pokaz tegorocznego zdobywcy Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – filmu „Silent Twins” (2022) i rozmowa z reżyserką – Agnieszką Smoczyńską.

- Siostry, bohaterki filmu Agnieszki Smoczyńskiej Silent Twins wybierają radykalne odcięcie się od świata, który ich nie toleruje. Zacieśniają więzy między sobą, tworząc toksyczny związek, który choć oparty na niezwykłej wyobraźni, doprowadza do zachowań egoistycznych i destrukcyjnych. A więc ucieczka we własny świat, choćby tak piękny jak w filmie Smoczyńskiej, nie jest rozwiązaniem - opowiada Artur Liebhart.

Premiery

Dwa z 20 festiwalowych filmów będą miały w Gdańsku polską premierę, oba to dokumenty: „Sekretny alfabet” (2022) w reż. Violet Du Fenga o tajnym języku chińskich kobiet i „Mariupol 2” (2022) w reż. Mantasa Kvedaravičiusa, litewsko-francusko-niemiecki film dokumentalny, który będzie zamykał wydarzenie w niedzielę, 15 października o godz. 18.00.

O wojnie w nas

- Filmy 16. All About Freedom Festival wskazują na osobiste, wewnętrzne uwarunkowania naszego życia. To w nas toczy się wojna światów i od nas zależy jej ostateczny wynik - tłumaczy Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF. - O tej wojnie w nas można też opowiadać ironicznie. Tak robią dwaj wielcy twórcy kina europejskiego: Ulrich Seidl i Ruben Ostlund. W Rimini gwiazda schlager music, Ritchie Bravo zarabia grosze na śpiewaniu dla seniorek poza sezonem w smutnie pięknym włoskim kurorcie. Nagle pojawia się tam jego zapomniana córka Tess i żąda pieniędzy jako zadośćuczynienia za lata zapomnienia. Ritchie stoi przed wyborem. I choć łatwo czuć do niego obrzydzenie, to kibicujemy mu w jego nieczystej grze. "W trójkącie", laureat Złotej Palmy w Cannes, to satyra na nasz świat, który reżyser pokazuje widzom poprzez zachowania pasażerów eleganckiego jachtu. Katastrofa jest nieuchronna. Co z niej zostanie?

Goście festiwalu

Po projekcji filmu otwarciowego "Silent Twins" odbędzie rozmowa z reżyserką – Agnieszką Smoczyńską. Gośćmi festiwalu będą także: Damian Kocur – reżyser filmu „Chleb i sól” (2022), Elwira Niewiera – współreżyserka „Syndromu Hamleta” (2022), filmu który jest ukraińskim kandydatem do Oscara oraz Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka dokumentu o Simonie Kossak „Simona” (2022).

Simona Kossak była badaczką przyrody, w latach 70. XX w. żyła w leśniczówce w sercu Puszczy Białowieskiej i stała się pierwszą polską ekolożką-aktywistką. Film zostanie pokazany podczas festiwalu dwukrotnie. W ogrodzie zimowym prezentowana będzie też wystawa fotograficzna „Zoopsychologia”– portrety Simony, autorstwa jej wieloletniego partnera Lecha Wilczka. A południami i wieczorami ekspozycji towarzyszyć będą dźwięki stworzone przez Alexa Gruza do filmu „Simona”.

Wykład mistrzowski

Podczas festiwalu wykład mistrzowski wygłosi najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland – „Czy twórca ma obowiązki wobec współczesności” (bezpłatny bilet).

Co Festiwal przygotował dla dzieci?

W środę i w czwartek, 12 i 13 października dziecięca odsłona festiwalu. Organizatorzy zapraszają uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych. Najpierw będzie pokaz filmu „Abe” (2019) o 12-letnim palestyńskim chłopcu, który chce zostać szefem kuchni i łączyć ludzi poprzez gotowanie, a później warsztaty „Co nas zbliża, co nas oddala”.

Dwie sekcje tematyczne – człowiek i przestrzeń

Tegoroczną nowością są sekcje tematyczne – WOBEC człowieka i WOBEC przestrzeni. Obejmują nie tylko kameralne pokazy w mediatece (bilet bezpłatny), ale też spacer po terenach stoczniowych i oprowadzanie po wystawie STOCZNIA.

Cykl Wobec człowieka

To krótkometrażowe projekcje prezentujące sylwetki osób, których wybory życiowe konfrontują z pytaniami o granice – tożsamości, płci, stereotypu. To jednocześnie opowieści o odwadze, odnajdywaniu siebie i formowaniu. Każda z projekcji jest pretekstem do spotkania z człowiekiem – bohaterką, bohaterem, reżyserką, twórcą. W cyklu znalazły się filmy: „Like Leon” (2022) w reż. Marka Nurzyńskiego – film o Krzysztofie „Leonie” Dziemaszkiewiczu, tancerzu i performerze; „Pan Hanoi” (2021) w reż. Wojtka Godka, opowiadający o losach właściciela chińskiej restauracji w Gdańsku Wrzeszczu, któremu w pandemii z pomocą przychodzą okoliczni mieszkańcy, lansując modę na sajgonki i wreszcie najkrótszy, bo trwający tylko 5 minut obraz o obrońcach Azowstalu na Ukrainie: „Bohater o tysiącu twarzy: obrońcom Azowstalu” (2022). Po każdym z seansów organizatorzy zapraszają do rozmowy.

Cykl Wobec przestrzeni

Z kolei cykl Wobec przestrzeni to okazja do zanurzenia się w problemy dzisiejszych miast, poznania skali oddziaływania człowieka na świat i obserwacji, jak ważna jest tęsknota za bliskością i uważnością. Zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Twarze, plaże” (2017) w reżyserii legendy francuskiej Nowej Fali Agnés Vardy, współpracowniczki niedawno zmarłego Jean Luc-Godarda i JR, oboje są jednocześnie bohaterami filmu, a dzieli ich prawie 60 lat; „Homo Sapiens” (2016) w reż. Nikolausa Geyrhaltera – film, w którym nie pada ani jedno słowo i „Ulica Gentryfikacji” (2019) w reż. Zeda Nelsona – o jednej z londyńskich ulic, Hoxton Street, gdzie lokalne firmy znikają, a ich miejsce zajmują drogie restauracje, start-upy i hipsterzy. 

Spacery po Stoczni

W ramach tego cyklu odbędzie się też spacer po terenach stoczniowych z Jackiem Dominiczakiem, architektem i urbanistą z gdańskiej ASP i oprowadzanie po wystawie czasowej STOCZNIA z Anetą Lehmann, jedną z organizatorek festiwalu, specjalistką ds. projektów kulturalnych w ECS. Cykl zakończy rozmowa o tym, jak kultura tworzy miasto i jak kultura może odtworzyć miasto - „Miasto Marii. Siła w przyszłości”. Przybędą goście z Mariupola, zrównanego przez rosyjską armię z ziemią, którym agresor nie odebrał wiary, że odbudują swoje miasto.

Konkurs o Nagrodę Prezydent Gdańska

Filmy oznaczone w programie literką „K”, biorą udział w konkursie o Nagrodę Prezydent Gdańska w wysokości 30 tys. złotych i o Nagrodę Publiczności. Festiwalowe jury (Błażej Hrapkowicz, Anna Jadowska i Małgorzata Jankowska) wybierze film, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do promocji solidarności.

Konkursowe obrazy to: „Sekretny alfabet” (2022), „Chleb i sól” (2022), „Prześwietlenie” (2022), „Klondike” (2022), „Mariupolis 2” (2022).

Ogłoszenie wyników nastąpi podczas zamknięcia festiwalu. Widzowie przed seansem otrzymają kupony do głosowania. Głosujący wezmą udział w losowaniu nagród, a ogłoszenie laureata Nagrody Publiczności zapowiadane jest na 18 października.

CENY BILETÓW (pobierz tutaj)

Bilety dystrybuowane są przez stronę Europejskiego Centrum Solidarności.

FILM | audytorium

  • bilet normalny | 16 zł
  • bilet promocyjny przy jednorazowym zakupie minimum 3 biletów | 12 zł

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STOCZNIA

  • bilet normalny | 10 zł

AAFF KIDS

  • film | 10 zł
  • warsztaty | 12 zł
  • FILM | mediateka

WYKŁAD MISTRZOWSKI, SPACER PO TERENACH STOCZNIOWYCH, ROZMOWA O MARIUPOLU

  • bilet bezpłatny | do pobrania online lub w kasie
  • kasy ECS | czynne w godz. 10–16 (poza wtorkiem) i bezpośrednio przed wydarzeniami
  • online | bilety.ecs.gda.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

 

  • 8/10 SOBOTA, godz. 16.00

AAFF / Sekretny alfabet

kup bilet

reż. Violet Du Feng, Qing Zhao | 2022 | dokument | 1 godz. 29 min | język: chiński i napisy po polsku | K

PREMIERA POLSKA

/ audytorium (parter)

 

  • 8/10 SOBOTA, godz.18.00

AAFF / Otwarcie festiwalu + Silent twins

kup bilet

reż. Agnieszka Smoczyńska | 2022 | dramat | 1 godz. 53 min | język: angielski i napisy po polsku

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ

/ audytorium (parter)

 

  • 9/10 NIEDZIELA, godz.14.00

AAFF / Prześwietlenie

kup bilet

reż. i scen. Cristian Mungiu | 2022 | dramat | 2 godz. 5 min | język: rumuński i napisy po polsku | K

/ audytorium (parter)

 

  • 9/10 NIEDZIELA, godz.17.00

AAFF / Chleb i sól

kup bilet

reż. i scen. Damian Kocur | 2022 | dramat | 1 godz. 39 min | język: polski | K

SPOTKANIE Z DAMIANEM KOCUREM

/ audytorium (parter)

 

  • 9/10 NIEDZIELA, godz. 20.00

AAFF / Syndrom Hamleta

kup bilet

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski | 2022 | dokument | 1 godz. 25 min

film: język ukraiński i napisy po polsku | spotkanie: języki ukraiński i polski

SPOTKANIE Z TWÓRCAMI

/ audytorium (parter)

 

  • 10/10 PONIEDZIAŁEK, godz. 17.00

AAFF/ Simona

kup bilet

reż. i scen. Natalia Koryncka-Gruz | 2022 | dokument | 1 godz. 37 min | język: polski i cicha audiodeskrypcja

SPOTKANIE Z NATALIĄ KORYNCKĄ-GRUZ

/ audytorium (parter)

 

  • 10/10 PONIEDZIAŁEK, godz. 20.00

AAFF / Klondike

kup bilet

reż. i scen. Maryna Er Gorbach | 2022 | dramat | 1 godz. 40 min | język: ukraiński i rosyjski, napisy po polsku | K

/ audytorium (parter)

 

  • 11/10 WTOREK, godz. 18.00

AAFF / Twarze plaże

kup bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

reż. i scen. JR, Agnés Varda | 2017 | dokument | 1 godz. 33 min | język: francuski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 11/10 WTOREK, godz. 20.00

AAFF / Chłopiec z niebios

kup bilet

Chłopiec z niebios | reż. i scen. Tarik Saleh | 2022 | dramat | 2 godz. 6 min | język arabski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 10.00

AAFF Kids Film

kup bilet

Abe reż. Fernando Grostein Andrade | 2019 | 1 godz. 25 min | uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej

/ audytorium (parter)

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 12.00

AAFF Kids warsztaty

kup bilet

Co nas zbliża, a co oddala? | 60 min | uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej

/ sale warsztatowe (3 piętro)

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 15.30

AAFF / spacer po terenach stoczniowych

pobierz bezpłatny bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

Scenariusze architektury | spacer po terenach stoczniowych | w roli przewodnika: Jacek Dominiczak

/ start przy kasach ECS (parter)

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 16.00

AAFF / Like Leon

pobierz bezpłatny bilet

SEKCJA: WOBEC CZŁOWIEKA

reż. Marek Nurzyński | 2022 | dokument | 41 min | język: polski, francuski i napisy po polsku

ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM „LEONEM” DZIEMASZKIEWICZEM

/ mediateka (1 piętro)

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 18.00

AAFF / Homo Sapiens

kup bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

reż. Nikolaus Geyrhalter | 2016 | dokument | 1 godz. 34 min | język: brak dialogów

audytorium

 

  • 12/10 ŚRODA, godz. 20.00

AAFF / Na pełny etat

bilety

reż. i scen. Eric Gravel | 2022 | dramat | 1 godz. 25 min | język: francuski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 13/10 CZWARTEK, godz. 10.00

AAFF Kids Film

kup bilet

Abe reż. Fernando Grostein Andrade | 2019 | 1 godz. 25 min | uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej

/ audytorium (parter)

 

  • 13/10 CZWARTEK, godz. 12.00

AAFF Kids warsztaty

kup bilet

Co nas zbliża, a co oddala? | 60 min | uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej

/ sale warsztatowe (3 piętro)

 

  • 13/10 CZWARTEK, godz. 17.00

AAFF / Pan Hanoi

pobierz bezpłatny bilet

SEKCJA: WOBEC CZŁOWIEKA

reż. Wojtek Godek | 2022 | dokument | 11 min | język: polski

ROZMOWA Z CHINHEM DO XUANEM, WOJTKIEM GODKIEM, RAFAŁEM WOJCZALEM

/ mediateka (1 piętro)

 

 

13/10 CZWARTEK, godz. 18.00

AAFF / Ulica Gentryfikacji 1

kup bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

reż. Zed Nelson | 2019 | dokument | 1 godz. 34 min | język: angielski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 13/10 CZWARTEK, godz. 20.00

AAFF / Rimini

kup bilet

reż. Ulrich Seidl, scen. Ulrich Seidl, Veronika Franz | 2022 | dramat | 1 godz. 54 min | język: niemiecki i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 14/10 PIĄTEK, godz. 17.00

AAFF / WYKŁAD MISTRZOWSKI

pobierz bezpłatny bilet

Czy twórca ma obowiązki wobec współczesności? | Agnieszka Holland

/ audytorium (parter)

 

  • 14/10 PIĄTEK, godz. 18.00

AAFF / Zdarzyło się

kup bilet

reż. Audrey Diwan, scen. Audrey Diwan, Marcia Romano | 2021 | dramat | 1 godz. 40 min | język: francuski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 14/10 PIĄTEK, godz. 20.00

AAFF / W trójkącie

kup bilet

reż. i scen. Ruben Östlund | 2022 | dramat | 2 godz. 30 min | język: angielski i napisy po polsku

/ audytorium (parter)

 

  • 15/10 SOBOTA, godz. 13.00

AAFF / oprowadzanie po wystawie STOCZNIA

kup bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

Stocznia jako miasto | oprowadzanie po wystawie STOCZNIA | w roli przewodniczki: Aneta Lehmann

/ sala wystaw czasowych (parter)

 

  • 15/10 SOBOTA, godz. 15.00

AAFF / Simona

kup bilet

reż. i scen. Natalia Koryncka-Gruz | 2022 | dokument | 1 godz. 37 min | język: polski i cicha audiodeskrypcja

/ audytorium (parter)

 

  • 15/10 SOBOTA, godz. 16.00

AAFF / Miasto Marii. Siła w przyszłości

pobierz bezpłatny bilet

SEKCJA: WOBEC PRZESTRZENI

Rozmowa o Mariupolu | język: ukraiński i polski

/ biblioteka (1 piętro)

 

  • 15/10 SOBOTA, godz. 17.00

AAFF / Bohater o tysiącu twarzy

pobierz bezpłatny bilet

SEKCJA: WOBEC CZŁOWIEKA

Bohater o tysiącu twarzy: obrońcom Azowstalu | koncepcja i tekst: Tanya Yermak | 2022 | manifest filmowy | 5 min | film: język ukraiński i napisy po polsku | spotkanie: języki ukraiński i polski

ROZMOWA PO FILMIE

/ mediateka (1 piętro)

 

  • 15/10 SOBOTA, godz. 18.00

AAFF / Mariupolis 2

kup bilet

WRĘCZENIE NAGRODY PREZYDENTA GDAŃSKA DLA NAJLEPSZEGO FILMU

FILM ZAMKNIĘCIA

reż. Mantas Kvedaravičius | 2022 | dokument | 1 godz. 52 min | język: ukraiński i napisy po polsku | K

PREMIERA POLSKA

/ audytorium (parter)

 

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki