Co daje akcja Sprzątanie Świata?
Po edycjach rodzinnej, wodnej i wolontariackiej przyszedł czas na czwartą odsłonę Sprzątania Świata 2023. Tym razem skierowana jest ona przede wszystkim do placówek oświatowych. Podobnie jak w poprzednich latach finał akcji organizowany jest w trzeci weekend września, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata.
Kluczowy moment. W Porcie Czystej Energii finiszują prace przy układzie oczyszczania spalin
- Ze wszystkich organizowanych przez nas akcji, ta jest naszą ulubioną. Dzieci doskonale wiedzą, jak ważne jest dbanie i troska o środowisko naturalne. To, że mogą dać coś od siebie, aby ochronić naszą planetę sprawia im ogromną satysfakcję. Mają doskonałą okazję do tego, aby sprawdzić się w praktyce i zobaczyć na własne oczy jak wygada zanieczyszczone otoczenie, oraz jak się zmienia po uprzątnięciu. Podczas akcji dzieci mogą samodzielnie zbierać porozrzucane butelki, puszki czy kartony po sokach i od razu przyporządkowywać je do właściwego koloru worka na odpady - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.
Podkreśla, że to świetna lekcja właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, kształtując proekologiczne postawy. - Dlatego wrześniowe sprzątanie świata na stałe wpisało się do naszych kalendarzy - dodaje Olga Goitowska.
Praktyki dbania o planetę każdego dnia
To już ostatnia odsłona akcji Sprzątania Świata organizowanej przez Miasto Gdańsk w tym roku. Kolejne odbędą się wiosną 2024 roku.
- Niezmiernie cieszy nas fakt, że nauczyciele coraz częściej stawiają na edukację ekologiczną i wspólnie z dziećmi chcą zatroszczyć się o środowisko i swoje miasto - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.
Sprzątania Świata 2023 po raz trzeci. Czas na gdańskie firmy i instytucje
Tłumaczy, że w szkołach i przedszkolach prowadzone są cyklicznie zajęcia w ramach programu edukacyjnego Czyste Miasto Gdańsk, które w przystępny i obrazowy sposób pokazują dzieciom i młodzieży jak na co dzień postępować, aby wytwarzać mniej odpadów.
- Takie wyjście w teren i udział w akcji sprzątania jest doskonałym uzupełnieniem zdobywanej podczas zajęć szkolnych wiedzy teoretycznej - zaznacza Piotr Kryszewski.
Sprzątanie terenów zielonych - edycja szkolna
Czwarta odsłona akcji zaplanowana jest na piątek, 15 września, w godz. 9:00-13:00.
Punkty startowe zlokalizowane będą w czterech dzielnicach Gdańska:
ŚRÓDMIEŚCIE
Miejsce zbiórki:
- przy przystanku autobusowym Akademia Muzyczna (od strony Opływu Motławy)
- Punkt pozostawienia odpadów: przy placu zabaw (między ul. Reduta Dzik/Opływ Motławy)
SIEDLCE
Miejsce zbiórki/punkt pozostawienia odpadów:
- ul. Starodworska 1 (przy siłowni pod chmurką)
CHEŁM
Miejsce zbiórki:
- Wejście do Jaru Wilanowskiego - róg ul. Wilanowskiej i Łańcuckiej
- Punkt pozostawienia odpadów:
Siłownia pod chmurką przy ul. Profesora Romualda Cebertowicza 19C
Plac zabaw przy zb. ret. Madalińskiego Mapy Google
ANIOŁKI
Miejsce zbiórki:
- przy wejściu na Wronią Górkę od strony ul. Giełguda 4 (ulica za Gospodą Gdańską, za Placem Zebrań Ludowych)
- Punkt pozostawienia odpadów przy altanie na Wroniej Górce (w okolicach placu zabaw):
Sprzęt i wsparcie koordynatorów
W punktach startowych wszyscy chętni zostaną zaopatrzeni w niezbędne akcesoria do zbierania odpadów tj. worki czy rękawice. Na miejscu do dyspozycji będą koordynatorzy gospodarki odpadami, Urzędu Miejskiego, którzy służyć będą swoją pomoc przez cały okres trwania sprzątania
Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w celu odpowiedniego zagospodarowania i recyklingu. Przed udziałem w akcji należy zapoznać się z jej regulaminem przesłanym do szkół lub przy wybranych punktach startowych.
Zapraszamy do udziału wszystkie szkoły i przedszkola.
Akcja prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych systemu gospodarowania odpadami komunalnymi Czyste Miasto Gdańsk.
oprac. RP