14 lokalizacji dla miejskich drzewek świątecznych
Coraz więcej jest drzewek sztucznych, które można wykorzystywać przez dłuższy okres. W ostatnich latach z funduszy Miasta kupowano pod dwa takie drzewka i przekazywano Radom Dzielnic. W tym roku liczba ta powiększyła się o jedną dodatkową choinkę. Pojawi się w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, a lampki zaświecą się na niej oficjalnie 8 grudnia, o godzinie 18.30.
Nie w każdej dzielnicy, i to w dostępnym, reprezentacyjnym miejscu, rośnie żywa choinka, dlatego pojawił się pomysł, by Miasto kupowało, stopniowo, sztuczne drzewka dla poszczególnych dzielnic. Zdarza się jednak i tak, że niektóre Rady Dzielnic decydują o sfinansowaniu takiego zakupu z własnego budżetu. Tak zrobiła np. RD Ujeścisko-Łostowice. Naturalne, żywe choinki wykorzystywane i ozdabiane są m.in. w Sobieszewie i Górnym Wrzeszczu.
Tymczasem pierwsze drzewka już trafiają na swoje miejsce. Wczoraj np. u zbiegu ulic Rakoczego i Bulońskiej ustawiona została choinka w Pieckach-Migowie. Oficjalne odpalenie lampek zostało zaplanowane na 9 grudnia o godz. 18.00.
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty
Montaż świątecznego drzewka, który miał miejsce 24 listopada, udokumentował jeden z radnych Piecek-Migowa. Zdjęcia zamieszczono na oficjalnym profilu FB Rady Dzielnicy Piecki-Migowo.
Świąteczny klimat będzie można też poczuć w innych dzielnicach. Pierwsze lampki na drzewkach zaświecą się uroczyście już w weekend 3 - 4 grudnia. Ostatnie - 10 grudnia.
Przedświąteczna gdańska tradycja
Inauguracje, w postaci uroczystego „odpalenia” lampek w dzielnicach stały się już tradycją. Są one dobrą okazją do spotkań i integracji mieszkańców. W wydarzeniach biorą udział także radni danej dzielnicy, radni miejscy oraz prezydent Gdańska lub jej zastępcy.
Coraz częściej towarzyszą temu okazjonalne kiermasze bądź występy artystyczne, np. członków lokalnych stowarzyszeń. Przykładowo, w tym roku na Biskupiej Górce "odpalenie" choinki poprzedzi barwna parada po dzielnicy, z udziałem mieszkańców i lokalnych społeczników. Okoliczny jarmark zaplanowano w Sobieszewie, a w Nowym Porcie - warsztaty świąteczne. Tradycyjnie już spotkanie mikołajkowe zaplanowano na Osowej i w Oruni, a w pozostałych dzielnicach odbędą się kameralne spotkania z poczęstunkiem.
Kiedy zapalone zostaną lampki na choinkach dzielnicowych?
Zobacz szczegółowy harmonogram zapalania choinek w poszczególnych dzielnicach:
3 grudnia
Osowa, Park Chirona, godz. 17.00
Jasień, ul. Damroki 2, godz. 18.30
4 grudnia
Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00
5 grudnia
Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19
6 grudnia
Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17
Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30
7 grudnia
Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30
Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30
8 grudnia
Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30
9 grudnia
Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00
10 grudnia
Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16
Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16
Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30
Choinki dzielnicowe od trzech lat
Pomysł na choinki dzielnicowe narodził się w 2019 roku. Chodziło o to, żeby świąteczne akcenty pojawiły się nie tylko w centrum Gdańska czy w reprezentatywnych miejscach, takich jak Park Oliwski, ale by ozdoby, nie tylko choinki ale też inne, cieszyły również lokalne społeczności w całym mieście.
Zagłosuj na Gdańsk w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie!
Zwyczaj zapalania światełek na bożonarodzeniowym miejskim drzewku ustawionym w centrum Gdańska trwa z kolei od 1989 roku - to tradycyjnie największa choinka w Gdańsku. Niezależnie od tego, z roku na rok, dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic i organizacji społecznych, pojawia się coraz więcej choinek dzielnicowych.
Co ważne, przystrojone choinki nie są jedynymi ozdobami w dzielnicach. Od lat, w wielu z nich, radni i aktywiści dbają o świąteczny wystrój finansując m.in. zakup iluminacji i innych ozdób, które cieszą później oko w charakterystycznych, popularnych wśród okolicznych mieszkańców miejscach.